خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها فاميل در باميان از روشنايى برق بهره مند ميشوند

صدها فاميل در باميان از روشنايى برق بهره مند ميشوند

Jul 13, 2011 - 12:02

شهر باميان (پژواک ٢٢سرطان٩٠): به دنبال بارها تظاهرات در اعتراض به بى برقى، صدها فاميل و دکاندار از انرژى برق به هزينۀ حدود يک ميليون دالر، در شهر باميان بهره مند ميشوند.

اين پروژه، شامل نصب دو جنراتور به ظرفيت ١٢٠٠ کيلو وات و لين دوانى به ٧٥٠ منزل مسکونى و ٥٠٠ دکان بوده و کار آن، روز گذشته آغاز گرديد.

حبیبه سرابی والی بامیان، به آژانس خبرى پژواک گفت که براى اين پروژه، ٨٦٢ هزار دالر    سفارت ناروى، و بقيه را شرکت خصوصى "کابل گروپ"پرداخت کرده است.

وی افزود که زمینى که جنراتورها نصب ميشوند و اتاقها ساخته ميشود، ٦٠٠ متر مربع مساحت دارد و از سوى شاروالى در اختیار ریاست برق قرار داده شده است.

اين پروژه، توسط شبکه انکشافی آغاخان (ايکيدن) تطبیق ميشود و قرار است که کار آن تا ماه جدى سال جارى، تکميل و به مردم برق برسد.

شهريان باميان بخصوص شاگردان معارف و محصلین، از اين پروژه ابراز خوشى ميکنند.

محمدرضا متعلم صنف نهم  ليسۀ ذکور مرکز باميان گفت: "ما برق نداريم و در روشنى هريکن درس ميخوانيم، که درست روشنى هم ندارد."

وى افزود که اگر برق بيايد، ميتوانیم در روشنى درس بخوانیم و در کنار آن از کمپيوتر استفاده کنیم و تلويزيون ببینیم.

اين درحالى است که بارها در باميان، در اعتراض به بى برقى مظاهره صورت گرفته و ماه گذشته صدها محصل و متعلم، شبهنگام دست به مظاهره زدند و در شهر راهپيمايى نمودند.

در آخرین تظاهرات، مردم هريکينی به ارتفاع حدود دو متر را در چوک شهر باميان نصب کرده و آنرا به نام چوک هریکین نام گذاری کردند.

محمد سجاد محسنی ملاامام مسجد جامع باميان گفت که آنها مطمئن نیستند و نگران اند که مبادا این پروژۀ برق نیز مثل پروژه های قبلی بی نتیجه بماند.

وى علاوه کرد که دولت، بارها وعده داده که به مردم باميان برق ميدهد؛ اما عملى نشده است.

حاجی طالب باشندۀ قریه شهیدان مرکز باميان نيز گفت که برق، از طرف دولت برای آنان داده نشده است و مردم با خرید سولر (برق آفتابى) خانه های شان را تنویر کرده اند.

وی افزود: "با آنکه بامیان از آب سرشار برخوردار است، ولی تضادى که دولت با بامیان دارد، شبکۀبرق آبی را اعمار نمیکند."

انجنيرمحراب الدین جویا ریيس برق بامیان گفت که قبلاً آمریت برق بامیان، مربوط به ریاست برق پروان بود و از طرف آن ریاست، کاری برای تامین برق صورت نگرفته بود؛ اما حالا ریاست برق بامیان مستقل شده و آنها  تلاش میکنند تا برق را برای تمام شهريان بامیان تامین نمایند.

براساس معلومات مسوولان محلى، حدود ٨ هزارخانواده در مرکز باميان زندگى مينمايند که فاقد برق دولتى هستند و به طور تخمينى، تقريباً نيم نفوس آن، از چراغ هایی تيلى استفاده ميکنند.

بازار بامیان، مثل بعضى از بازارها در کشور، شبها شباهت زیادی به کاروانسراهای قدیم پیدا میکند. بر دروازۀ برخى دکانها که تعداد شان از دوهزار دکان تجاوز ميکند، هريکین آویزان میگردد تا اقلاً چوکیداران و مسافران همدیگررا در نور کمرنگ ببینند.

گفتنى است که يک پروژۀ بزرگ برق در منطقۀ توپچى حومۀ شهر باميان، یک ونیم سال پيش  توسط والی باميان و نمایندگان ادارۀ انکشاف بين المللى امريکا (USAIDinfo-icon) با هزينۀ دو میليون دالر تهدابگذاری گردیده،اما کار آن تا حال آغاز نشده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement