خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوان افغان موفق به ساخت طياره گرديد

جوان افغان موفق به ساخت طياره گرديد

Aug 16, 2014 - 15:06

ایبک (پژواک، ٢٥ اسد ٩٣): ذبيح الله جوان ٣٢ ساله باشندۀ مرکز ولايت سمنگان و میخانیک موترسایکل، طيارۀ دست ساخت خود را آمادۀ پرواز نمود.

خیرالله انوش والی سمنگان ديروز در شهر ايبک مرکز اين ولايت، از اين طياره ديدن نموده گفت: "استعدادهای زیادی در این وطن موجود است که باید مسوولین مربوطه، به رشد و انکشاف فکری آنان توجه نمایند تا از استعدادهای آنان به منظور ترقی و تعالی کشور استفاده شود."

انوش، ابتکار ذبيح الله را ستايش کرد؛ اما گفت که به طيارۀ دست ساخت اين جوان، بايد بعد از چک و تاييد تيم تخنيکى ميدان هوايى بلخ، اجازۀ پرواز داده شود. 

ذبيح الله تا صنف ششم مکتب درس خوانده و از ٢٠ سال به اين طرف، در بخش تخنیک وسایط مختلف از جمله ترمیم موترسایکل، در داخل کشور و امارات متحده عربى، کار کرده است.

اين جوان افغان، نام طيارۀ دست ساخت خود را "افغان قویاش جت" گذاشته و گفت ٩٩ درصد مطمئن است که اين طياره به خوبى پرواز کرده مى تواند.

اما وى  افزود که بازهم مطابق هدايت والى سمنگان، با مسوولان و تخنيکران ميدان هوايى بلخ ملاقات مى کند تا طيارۀ دست ساخت او را چک کنند و براى جلوگيرى از خطر احتمالى، يک عدد پراشوت نيز در اختيار وى قرار دهد.

وى علاوه کرد که بعد از دريافت اجازه، خودش طياره را از طريق شاهراه کابل_ مزار در سمنگان، پرواز خواهد داد.

به اساس معلومات او، اين طياره که به هزينه ٤٠٠٠ دالر امريکايى ساخته شده، با داشتن پنج متر و هشتاد سانتى طول، چهار متر و شصت سانتى عرض و يک متر و ٨٥ سانتى ارتفاع ٢١٠ کيلوگرام وزن دارد.

وى گفت که این طیاره، دارای ماشين موترسايکل سپورتى با قدرت ٥٠٠ سى سى، چهار بال، سه تاير رابری، دو چراغ شکاری، دو چراغ اشاره در پیش روی، یک چراغ خط سیر دورانی در عقب، یک تانکی با گنجایش ٢٠ لیتر تیل و یک چرخ سه باله مى باشد.

همچنان ذبيح الله افزود که اين طياره گنجايش دو تن به شمول پيلوت و يک نفر عمله را دارد.

وى بدون ارائه جزئيات، گفت که مصرف تيل اين طياره به مقدار موترسايکلى داراى ماشين ٥٠٠ سى سى مى باشد.

به گفتۀ وی، در ساختمان این طیاره ٦٠ درصد از المونیم و ٤٠ درصد از آهن و ساير وسايل کار گرفته شده و ماشين آن توسط ریموت، سویچ و هندل چالان شده مى تواند.

به اساس معلومات موصوف، پکۀ پروازی این طیاره، طوری عيار شده است که در صورت خاموش شدن ماشين در هوا و سقوط طياره، مى تواند ٣٠ درصد پیلوت را مصوون کند.

ذبيح الله گفت که از حدود بيست سال به اين طرف، در بخش تخنیک وسایط مختلف به خصوص ترمیم موترسایکل کار کرده است.

به گفته او، حدود سه سال در شهر دبى امارات متحدۀ عربى، در اين بخش کار کرده و زمانى که سه سال پيش از دبى به وطن برگشت، موترسايکل چهار تايره را با استفاده از امکانات دست داشتۀ خود ساخت.

ذبيح الله که از ورزشکاران موفق سمنگان است، افزود که ١٢ سال در رشتۀ کانفوتوا کار کرده و ده ها تن را در اين رشته آموزش داده است.

وى افزود که به خاطر قوى ساختن طیارۀ دست ساخت خود، از شیوه هاى ورزشى نیز کارگرفته است.

بابه قول ٨٤ ساله باشنده قریه قوش آسیاب شهر ایبک مرکز سمنگان و پدر ذبيح الله، خوش است که پسرش موفق به ساخت طياره شده است.

وى گفت: "من ٥٠ سال در بخش تخنیک کار کرده ام، هفت پسر دارم که چهار تن آنها دریور موتربوده و سه تن آنان در تخنیک موتر کار مى کنند."

به گفتۀ او ذبیح الله از کودکی به تخنیک و ترمیم وسایط به خصوص موترسایکل علاقۀ زیاد داشت و سرانجام موفق به ساخت طياره گرديد.

محمد عثمان ریس شورای ولایتی اتحادیه ملی کارکنان سمنگان، ابتکار این جوان را ستايش نموده گفت که قبلاً فیض الله یک تن از کارگران ماهر سمنگان، واسطۀ لودر ساخته بود.

اين درحالى است که چند سال پيش، صابرشاه رضايی شاگرد صنف ١٢ و باشندۀ ولسوالی جاغوری ولایت غزنی نيز طياره ساخت و توانست که در ماه اسد سال ١٣٩٠ پنج پرواز موفقیت آمیز را بر فراز میدان هوايی ولايت جوزجان انجام دهد.

اين طياره نيز قادر به حمل دو نفر به شمول پيلوت بود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement