خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک باشندۀ غزنى سورۀ ياسين رادر قالين به شکل گرافيک نگاشته است

يک باشندۀ غزنى سورۀ ياسين رادر قالين به شکل گرافيک نگاشته است

Oct 19, 2015 - 11:12

باميان (پژواک،٢٧ميزان٩٤): يکتن از باشندگان ولايت غزنى که سورۀ ياسين را در قالين به شکل گرافيک در ظرف ١٢ سال نگاشته، ميگويد که اگر امکانات ميسرشود، تمام قرآنکريم را درقالين گراف مى نمايد.

اين قالين از پشم بَرَه بافته شده وسوره مبارک یاسین درهفت ورق و١٤ صفحه گراف گرديده است. عرض هرصفحه ٦٣ سانتى وطول آن ٩٥ سانتی متر است.

خدادادحیدری باشندۀ ولسوالی ناورغزنی ميگويد که١٢سال نقشه گراف اين قالين، توسط خودش طول کشیده ونوشتۀ گرافيکى آن  یکسال ديگر را توسط خودش، دو دختر ویک پسرش  دربرگرفته است.

حیدری به آژانس خبرى پژواک گفت که سوره مبارک یاسین، بصورت خوانا در اوراق قالینی در آمده وتا هنوز فقط مصرف نقدی بدون دستمُزد فرزندانش ٤٨ هزار افغانی تمام شده است .

وى افزود که تمام گراف آن را با وضو، کشیده است وهدف آن، کار هنری وثواب بوده که برایش انگیزه خلق کرده بود.

حيدرى که ٢٥ سال است که ازطريق قالین بافی امرار معیشت میکند، گفت: "یکبار خواستم این کار خودرا به آرشیف ملی ببرمپ اما آرشیف ملی برایم گفته که در اینجا از اقلام قدیمی نگهداری میشود و جايى براى اشیای جدید نیست."

این قالین را ایوب صنف ششم، فرشته صنف هفتم وفرزانه حيدرى صنف هشتم مکتب، در یکسال درهفت ورق بصورت پُشت و رو بافته اند.

فرزانه حیدری گفت: "ما بسیار باعلاقه خاص این قالین رابافتیم و زمانیکه میخواستیم قالین را ببافیم هرکدام وضو گرفته وسوره مبارک یاسین را بر روی قالین میبافتيم."

وی افزود که در زمان بافتن، هیچ خستگی احساس نمیکردند واز ساعت هفت صبح، کار را شروع نموده تا ١٢ ظهر واز یک بعد ازظهر الی ١٠ شب کاررا ادامه مى دادند.

اين دختر، خاطرنشان کرد که بسیار خوشحال است که حالا کار مشترک پدر، برادر وخواهرش به نتیجه رسیده واین آثاررا به جا گذاشته اند.

پدر فرزانه گفت: "خودم هزینه وتوان ندارم واگرارگانی ویا شخصی مرا حمایت مالی نماید، با عشق وعلاقه، تمام قرآنکریم را گراف نموده وآن را در قالین میبافم."

اين قالين ازپشم بره بافته شده و حيدرى که به ديدن دوستانش به باميان آمده است، گفت که اگر کمک شود، قالين از ابريشم نيز بافته مى تواند.

کبيردادرس رييس اطلاعات وفرهنگ باميان گفت که حيدرى ١٣ سال را صرف اين کار نيک نموده است.

وى افزود که سورۀ ياسين به شکل گرافيک در قالين، جنبۀ عقيدتى هم دارد و قابل تحسين است و لازم  است که دولت  وتاجران، همچون افراد را کمک نمايند.

شيخ  حاجى حسين سعيدى باشندۀ ولسوالى دايميرداد ولايت ميدان وردک که اين ولسوالى با ولسوالى ناورغزنى همسرحد است، گفت: "همچواشخاص براى مسلمانان قابل افتخار است واين نخبه ها بايد رشد داده شوند."

اين عالم دينى افزود که اين قالين را ديده است، خوبى قالين دراين است که سورۀ ياسين با مهارت خاص در پشت و روى صفحه به رشتۀ تحريردرآمده؛  حال آنکه به طور معمول در قالين چيزهاى ديگرى که گرافيک ميشود، دريک صفحه بوده است.

وى علاوه نمود که حيدرى مورد تقدير نيز قرار گرفته؛ اما لازم است که دولت وى را حمايت کند و وزارت ارشاد، حج واوقاف زمينه اى را مساعد نمايد تا حيدرى بتواند تصميمى را که دارد (تمام قرآنکريم را به شکل گرافيک درقالين ببافد)، عملى کند.

اين درحالى است که سال گذشته مريم عطايى فارغ صنف دوازدهم ليسۀ مخفى بدخشى، قرآنکريم را در ظرف سه سال به خط عربى نسخ، به رشتۀ تحرير درآورده است.

اين دختربدخشانى که نقاش و خطاط هم است، قرآن پاک را در ورق A4  ضخيم با قلم خودرنگ و استفاده از رنگ تليکان که در کاغذ جذب نمى شود،  در٥٩٢ صفحه نگاشته است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement