Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئيس جمهور دستور به عدالت کشانيدن عاملين اخير سربريدن افراد ملکى را صادر نمود

رئيس جمهور دستور به عدالت کشانيدن عاملين اخير سربريدن افراد ملکى را صادر نمود

Nov 10, 2015 - 20:27

کابل (پژواک ١٩ عقرب ٩٤): رئيس جمهور به نهادهاى امنيتى دستور داد تا تمامى اقدامات لازم را جهت شناسى، توقيف و به عدالت كشانيدن عاملین حادثۀ اخير سربريدن افراد ملکى در ولايت زابل را انجام دهند.

به اساس گزارش ها، افراد مسلح داعش، ماه گذشته هفت تن از باشندگان ولسوالی جاغوری را ربوده بودند، که در ١٧عقرب در جریان درگیری های مسلحانه گروه های به رهبرى ملا اخترمحمد منصور و ملا منصور دادالله؛ جنگجویان مسلح داعش، افراد ربوده شده را درمنطقه سر دری ولسوالی ارغنداب زابل سر بریدند.

در خبرنامه اى که از سوى دفتر مطبوعاتى رياست جمهورى به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهور، قبل از ظهر امروز جلسۀ فوق العاده شورای امنیت ملی، غرض بررسى همه جانبه حادثۀ اخیر سربریدن افراد ملکی در ولایت زابل، دایر گردید.

در خبرنامه افزوده شده است در جلسه امروزی شورای امنیت ملی و جلسۀ فوق العاده امنیتی روز گذشته، رئیس جمهور کشور یکبار دیگر مراتب تسلیت و همدردی عمیق خویش را به خانواده های کشته شده گان این حادثه ابراز کرد و اين عمل را جنايت مشهود عليه بشريت خواند.

در خبرنامه علاوه شده است که برعلاوه رئيس جمهور هیئتی را که در ترکیب آن محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، محمد گلاب منگل وزیر سرحدات، اقوام و قبایل و محمدالله بتاش وزیر ترانسپورت و هوانوردی شامل می باشند، موظف نمود تا به ولایت غزنی سفر نمایند و ضمن ابراز مراتب غمشریکی و دلجویی رئیس جمهور، در مراسم بخاک سپاری شهدا اشتراک نمایند.

اما بايد گفت که جسد اين هفت تن، امروز (حوالى ساعت هفت شام) به شهر کابل انتقال داده شده است.

محمد عیسی شرافت يکتن از فعالان جامعۀ مدنى به آژانس خبری پژواک گفت که اجساد اين هفت تن، امروز (حوالى ساعت هفت شام) به منطقۀ دشت برچى شهر کابل، انتقال داد شد و اکنون شماری زیادی از مردم به شمول اعضای جامعه مدنی در محل حضور دارند.

وی تصریح کرد که قرار است اجساد مذکور، فردا ساعت ٧ صبح با حضور تعداد از مردم به سوی ارگ ریاست جمهور انتقال یابد.

در خبرنامه اى ارگ گفته شده است که اقدامات انجام شده از سوی حكومت در خصوص رهايى اين هموطنان ما در مدت زمان كه ايشان در اسارت بسر ميبردند، نيز در اين جلسات مورد بازنگرى و غور قرار گرفت.

در خبرنامۀ ارگ گفته شده است که اين اقدامات كه در سه مرحله اجرا شده بود، قرار ذيل می باشند: 

١- اقدامات اطلاعاتى و امنيتى حكومت بخاطر تشخیص عاملین، بيانگر اين بود كه بخش عمدۀ عاملين اين گروگان گيرى نيروهاى غير بومى تروريستى هستند و اهداف عمدۀ تخريبى از جمله ايجاد ترس و تفرقه را دنبال ميكنند. 

۲- در نتيجه رايزنى رئیس جمهور با رهبران سياسى و مردمى كشور، راه حل ميانجيگرى مردمى مورد بحث قرار گرفت.

رئيس جمهور بر اساس معلومات امنيتى كه در اختيار داشت، دستور انجام عمليات نظامى را توسط نيروهاى خاص كشور به مسوولين امنيتى صادر کرد. اين نيروها از تاريخ ٤حوت ١٣٩٣ دو عمليات گسترده را غرض رهايى شهروندان ما انجام دادند و در نتیجۀ عمليات نخست، بیشتر از ۹۰ تن از تروریستان از بین رفتند، اما متاسفانه هموطنان ربوده شدۀ ما را از آن مكان انتقال داده بودند. 

عمليات دومى با حمايت نيروهاى بين المللى (حمايت قاطع) صورت گرفت و عمليات هاى امنيتى و استخباراتى كشور همچنان در خصوص رد يابى و رهايى اين شهروندان در طول سال جارى ادامه داشته است. 

٣- نيروهاى امنيت ملى ما به تعقيب افزايش فشار نظامى به اين گروه تروريستى، قادر شدند كه از طريق يك عمليات اپراتيفى، ۱۹ تن از هموطنان ما را از بند رباینده گان رها سازند.

همچنان ریاست عمومی امنیت ملی، امروز طی یک عملیات اپراتیفی، ۸ تن از هموطنان ما را که شامل دو زن، یک نوجوان و ۵ مرد بودند، از قید رباینده گان رها کرد.

قابل ذکر است که ٣١ تن از افراد ملکى، سال گذشته توسط افراد مسلح داعش از مربوطات ولايت زابل اختطاف شده بودند.

در خبرنامه تصريح شده است که رئيس جمهور و اعضای شورای امنيت ملی كشور از نزديك و به صورت مستمر پيشرفت كار عمليات براى رهایی شهروندان ما را تعقيب و دنبال ميكردند.

منبع مى افزايد: "در پى جنايت هولناك اخير اين گروه، رئيس جمهور به مسوولین مربوط هدایت داد تا بر اساس اصل مکافات و مجازات، کارکردهای مسوولینی را که در رهایی گروگانان دخیل بودند، مورد بررسی قرار دهند."

در ضمن رئيس جمهور به نهادهاى امنيتى دستور داد تا تمامى اقدامات لازم را جهت شناسى، توقيف و به عدالت كشانيدن عاملین اين جنايت، انجام دهند.

رئیس جمهور غنی بر علاوه به مسوولین نهادهای امنیتی و دفاعی کشور دستور داد تا تدابیر شدید امنیتی را در شاهراه های کشور بخاطر جلوگیری از تکرار همچون حوادث و حفظ جان هموطنان ما اتخاذ نمایند.

بربنياد معلومات خبرنامه، همچنان رئیس جمهور غنی و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، از طریق تماس های تیلفونی با اعضای شورای ولایتی و شورای مردمی غزنی، مراتب همدردی و تسلیت عمیق خویش را به خانواده های قربانیان و مردم ولایت غزنی ابراز کردند.

همچنان ظفر هاشمی معاون سخنگوی رییس جمهور امروز در یک نشست خبری گفت که اطلاعات قوای امنیتی نشان می دهد که ربوده شان در نزد خارجی ها قرار داشتند.

وى افزود موضوع گروگان گیری در شورای امنیت ملی یک مشکل بزرگ پنداشته شده است، بخاطريکه تروریستان در ولسوالی های مختلف ولایت ننگرهار نيز دست به گروگان گیری شهروندان می زنند و تلاش می کند تا از این طریق به اهداف شوم شان برسند.

موصوف خاطر نشان ساخت که این موضوع جدی است و ترویستان در نقاط مختلف کشور تلاش می کند تا شهروندان کشور را اختطاف نمایند، اما رئیس جمهور برای قوماندانان ولایات کشور دستور داد تا تروریستان را اجازه ندهند که شهروندان کشور را اختطاف نمایند.

 

 

 

 

 

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement