خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"منافع ملى کشور بايد در گفتگوهاى صلح به معامله گرفته نشود"

"منافع ملى کشور بايد در گفتگوهاى صلح به معامله گرفته نشود"

Jan 18, 2016 - 15:34

کابل(پژواک، ٢٨ جدى ٩٤): برخى اعضاى ولسى جرگه و سخنرانان يک همايش در کابل، گفتند که در گفتگوهاى صلح با مخالفين مسلح دولت، نبايد روى منافع ملى کشور معامله شود.

این در حالى است که کابل، امروز ميزبان نشست چهارجانبۀ افغانستان، پاکستان، چين و امريکا به هدف ايجاد چهارچوب برای از سرگيرى گفتگوهای صلح ميان حکومت افغانستان و مخالفان مسلح دولت است.

 نخستين نشست چهار جانبه، در ٢١ جدى با اشتراک معينان وزارت های خارجۀ افغانستان و پاکستان و نمايندگان خاص امريکا و چين در اسلام آباد برگزار شد و در آن، بر ادامۀ نشست ها به هدف پيشبُرد روند صلح افغانستان تاکيد گرديد.

همچنان نخستين دور مذاکرات مستقيم ميان نمايندگان حکومت افغانستان و طالبان، در ماه سرطان امسال در پاکستان برگزار شد؛ اما اين گفتگوها پس از نشر خبر مرگ ملا محمدعمر رهبر پيشين طالبان متوقف گرديد.

شماری اعضای ولسی جرگه، ضمن استقبال از برگزاری نشست چهارجانبه در کابل، از حکومت می خواهند که در گفتگوهاى صلح، منافع ملى کشور را به معامله نگيرند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه گفت که موقف شوراى ملى به خصوص ولسى جرگه، در قبال صلح روشن است و از مذاکرات صلح استقبال می‌کند.

وی افزود که حکومت باید تمام جزییات گفتگوهاى صلح را با نمایندگان مردم شریک کند و تلاش نماید تا استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و دستاوردهای چهار ده سال گذشته به معامله گرفته نشود.

موصوف علاوه کرد که تامین صلح درکشور، نیاز به بهایی دارد که باید در همکاری و هماهنگی با مردم و نمایندگان مردم پرداخت شود تا در آینده کدام مشکل به وجود نیاید.

کبرا مصطفوی نماینده مردم کابل در ولسی جرگه، از برگزاری نشست چهار جانبه استقبال نموده گفت: "شرکت کنندگان باید پای همه مخالفین را به میز مذاکره بکشانند و تمام مفاد این مذاکرات، بايد با نمایندگان مردم در شورای ملی شریک شود."

همچنان صادقی زاده نیلی نماینده مردم دایکندی در این جرگه گفت: "در نشست، باید بهایی که مردم افغانستان در مورد صلح می پردازند مشخص و حکومت پاکستان، باید تضمین بکند که دیگر گروه های دهشت افگن، دست به تحرکات ویران کارانه نمی زنند."

 امروز نشست دو روزه اى تحت نام «همايش ملى پيرامون راهکار صلح» ازسوى موسسه «برابرى براى صلح و دموکراسى» به اشتراک نمايندگان نهادهاى جامعه مدنى دربخش صلح، به هدف تهيه راهکار براى تامين صلح درکشور، در هوتل پارک ستار کابل تدوير يافت.

سخنرانان در اين همايش نيز از اعضاى نشست چهارجانبه در کابل خواستند که در گفتگوهاى صلح، منافع ملى کشور و حقوق زنان و قربانيان جنگ در نظر گرفته شود.

داکتر سيما سمررييس کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان در اين همايش گفت: "بسيارخوشحال هستم که در کنار اين نشست ما، نشست چهار جانبه ميان افغانستان، پاکستان، چين و امريکا درکابل تدويريافته و آرزو مى­کنم که يک راهکار قوى در نشست چهارجانبه روى دست گرفته شود و زمينه براى صلح پايدار مساعد گردد."

اما وى با انتقاد گفت که در نشست چهارجانبه اسلام آباد و کابل، به نمايندگى از زنان کشور حضور نداشت. سمر، از حکومت افغانستان خواست که در نشست هاى بعدى، به زنان نيز سهم دهند.

او همچنان تقاضا کرد که در همچو نشست ها به حقوق زنان و قربانيان جنگ توجه شود.

سيما سمر، عدم دسترسى به عدالت و مشکلات در نظام عدلى و قضايى و حکومتدارى را از عوامل ادامه جنگ در کشور خوانده گفت که به رفع اين مشکلات نيز بايد توجه شود.

همچنان پوهاند وديرصافى استاد پوهنځى حقوق پوهنتون کابل، در همايش امروز، به جنگ و ناامنى هاى چهاردهه در کشور اشاره نموده گفت که اين ناامنى ها مردم را خسته ساخته است.

وى حضور امريکا و چين در نشست هاى مرتبط به برنامه صلح در افغانستان را اميدوارکننده براى ختم جنگ در کشور دانسته اما پيشنهاد کرد که سازمان ملل متحد، روسيه، ايران، هند و ديگر کشورهاى نزديک به افغانستان شامل اين مذاکرات شوند.

همچنان موصوف افزود که دراين گفتگوها حقوق زنان و منافع ملى کشور مد نظرگفته شود.

عبدالغفور ليوال معين وزارت امور سرحدات، اقوام و قبايل و يک تن ديگر از سخنرانان نشست يادشده گفت که  حکومت افغانستان، بايد با يک استراتيژى و موضع قوى و با درنظرداشت حفظ منافع ملى کشور وارد مذاکره شود.

همچنان موصوف گفت که عوامل ادامه جنگ در افغانستان بايد جستجو شود.

وى افزود که حکومت افغانستان، در قسمت حکومتدارى خوب و کم ساختن فاصله ميان دهات و شهرها اقدام کند؛ زيرا اين نيز از عوامل ادامه ناامنى ها در کشور می‌باشد. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement