خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه فرمان تقنينى اصلاحات انتخاباتى را رد کرد

ولسى جرگه فرمان تقنينى اصلاحات انتخاباتى را رد کرد

Jun 13, 2016 - 12:04

کابل (پژواک، ٢٤ جوزا ٩٥): ولسى جرگه، فرمان تقنينى رييس جمهور در مورد ساختار، صلاحيت ها و وظايف کميسيون هاى انتخاباتى را، با اکثريت آرا رد کرد.

در مادۀ ٧٩ قانون اساسى آمده است: "حکومت می تواند درحالت تعطيل مجلس نمايندگان درصورت ضرورت عاجل، به استثنای امورمربوط به بودجه و امور مالی، فرامين تقنينی را ترتيب کند. فرامين تقنينی بعد از توشيح رئيس جمهور، حکم قانون را حايز می شود. فرامين تقنينی بايد در خلال ۳۰ روز از تاريخ انعقاد نخستين جلسه شورای ملی به آن تقديم شود.
و درصورتيکه از طرف شورای ملی رد شود، از اعتبار ساقط می گردد."

اصلاحات نظام انتخاباتى، يکى از بخش هاى توافقنامۀ سياسى ايجاد حکومت وحدت ملى ميباشد.

رييس جمهور محمد اشرف غنى، با در نظر داشت اين توافقنامه، در ماه سرطان سال گذشته در جريان رخصتى هاى تابستانى شوراى ملى، نخستين  فرمان خود  در مورد اصلاحات را صادر کرد؛ اما از سوى شوراى ملى رد شد.

رييس جمهور در ماه حوت سال گذشته، فرمان ديگر خود را در جريان تعطيلات زمستانى شوراى ملى صادر کرد.

اين فرمان بعد از بحث کميسيون هاى ولسى جرگه، امروز به نشست عمومى جرگه ارايه شد.

شريفه بلخابى عضو جرگه، در نشست امروز گفت که اين فرمان، در نشست کميسيون ها از سوى ٩ کميسيون رد شد و شش کميسيون، خواهان تعديل و نظريات تاييدى در مورد آن بودند.

او افزود که عبدالستار خواصى و حفيظ منصور (اعضاى ولسى جرگه) گفته اند که بايد از کميسيون نظارت بر تطبيق قانون اساسى، در اين مورد وضاحت خواسته شود.

گزارشگران بعضى کميسيون ها گفته اند که فرمان، بايد به خاطرى مورد تاييد قرار گيرد که موقف هاى مختلف ميان رهبران حکومت در مورد اصلاحات انتخاباتى خاتمه يابد و انتخابات ولسى جرگه برگزار گردد؛ نبايد ولسى جرگه در مورد عدم برگزارى آن مقصر خوانده شود و نبايد با تعويق انتخابات، افغانستان با بى اعتمادى جامعۀ جهانى مواجه شود.

عبدالقادر ځاځى که به نمايندگى از کميسيون روابط بين المللى صحبت ميکرد، گفت که اين فرمان بايد به خاطرى رد گردد که غير قانونى است.

به گفتۀ او، به اساس مادۀ ٧٩ قانون اساسى، فرمان تقنينى بايد در حالت اضطرارى صادر گردد؛ اما در اين مورد، هيچ کدام حالت اضطرارى ديده نميشود.

حفيظ الله منصور به نمايندگى از کميسيون تفتيش گفت که رد کردن فرمان، در حقيقت مخالفت با ديموکراسى است؛ اما اگر کسى نگرانى دارد که با تاييد فرمان، رييس جمهور و رييس اجرايى کرسى هاى عضويت کميسيون هاى انتخاباتى را در بين خود توزيع خواهند کرد، ميتواند که تعديل لازم را در فرمان تطبيق کند تا رهبران حکومت، نتوانند که از اصلاحات انتخاباتى استفادۀ سوء بکنند.

در پايان، از ١٥٣ عضو حاضر نشست، ١٢٦ عضو به فرمان مذکور راى رد دادند.

اين در حالى است که چند روز قبل، شمارى از فعالان مدنى و احزاب سياسى نيز از ولسى جرگه خواسته بودند که فرمان تقنينى رييس جمهور را در مورد اصلاحات انتخاباتى تاييد نمايد؛ به گفتۀ آنها اگر اين فرمان رد گردد، کشور با بحران مواجه خواهد شد.

عبدالرووف ابراهيمى رييس ولسى جرگه نيز به تاريخ(١٥جوزا) سال جارى، از اعضاى جرگه خواسته بود که فرمان مذکور را تاييد نمايند تا انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى ها برگزار گردد.

به اساس ماده ٨٣ قانون اساسى، انتخابات ولسى جرگه بايد قبل از ماه سرطان سال گذشته برگزار مى شد؛ اما اين کار تاکنون صورت نگرفته و کميسيون مستقل انتخابات، چندى قبل  تاريخ ٢٥ ماه ميزان سال جارى را روز برگزارى انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولايتى اعلام کرده است؛ اما تاکنون هيچ تدابير لازم در اين راستا گرفته نشده است.

 رييس جمهور نيز زمان کارى ولسى جرگه را طى يک فرمان، تا مدت تعيين شده تمديد کرده است.

انتخابات شوراهاى ولسوالى ها تاکنون برگزار نشده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement