خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جنگلات پسته بدخشان دوباره احيا می­گردد

جنگلات پسته بدخشان دوباره احيا می­گردد

Jun 25, 2016 - 13:14

شهرفيض آباد (پژواک، ۵ سرطان ۹۵): رياست زراعت بدخشان، از احيای مجدد جنگلات از بين رفته پسته در اين ولايت خبر داده ميگويد که در حال حاضر احيای مجدد يکصد هکتار زمين پسته در پنج ولسوالی اين ولايت جريان دارد.

براساس معلومات منابع ،در گذشته حدود ۳۰ هزار هکتار زمين را در اين ولايت جنگلات پسته احتوا می­کرد، اما طی سالهای جنگ ۳۰ درصد آن از بين رفته است.

نورمحمد آمر منابع طبيعی رياست زراعت بدخشان،جنگلات را سرمايه ملی کشور خوانده مى گويد که در حال حاضر احيای دوباره جنگلات پسته در پنج ولسوالی اين ولايت جريان دارد.

وی به آژانس خبرى پژواک گفت ، تلاش دارند که اين سرمايه ملی را دوباره احيا نمايند، تا از يک طرف عوايد دهاقين بالا برود و از سوی ديگر باعث سرسبزی منطقه و جلوگيری از فرسايش زمين شود.

به گفته وی، بذر افشانی مستقيم پسته ازسال ۱۳۹۱ تاحال از طرف رياست زراعت در ولسوالی های يفتل پايان، شهر بزرگ، ارگو، درايم و کشم ادامه دارد و همه ساله طی سه ماه اول سال اين قريه ها آبياری می­گردند.

آمر منابع طبيعی رياست زراعت بدخشان، با ابراز اين که در سالروان ۲۰ هزار خريطه پلاستيکی تخم پسته  درساحات نامبرده بذر گرديده است مى گويد: "حدود ۵۰ درصد کار آن پيش رفته و قرار است که تا تيرماه سالجاری کار آن تکميل و در جنگلات پسته غرس گردد."

موصوف،  درعين حال گفت که از سال ۱۳۹۱ تاکنون ۴۱ هزار نهال پسته در جنگلات غرس گرديده و سلسله غرس آن ادامه دارد.

بگفته منبع ، اين نهال ها از سوی مردم محل و شوراهای انکشافی قريه جات حفاظت می­گردد.

عزيز الله از ساکنان ولسوالی يفتل پايان، احيای جنگلات پسته را پروژه حياتی برای مردم خوانده گفت: "با احيای آن مردم از حاصلات آن سود برده و سطح اقتصاد شان را بالا می­برد و از سوی ديگر در سرسبزی منطقه ما نيز کمک می­نمايد."

شرف الدين از باشندگان ولسوالی ارگو نيز مى گويد که درحفاظت جنگلات احيا شده زياد تلاش ميکنند  وهمکار خوبی با رياست زراعت هستند .

وى از اين اقدام نيک اداره  زراعت آبياری و مالداری حمايت وپشتيبانی  کرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement