خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فهرست ناقضين قانون اساسى به زودى نشر مى شود

فهرست ناقضين قانون اساسى به زودى نشر مى شود

Oct 22, 2016 - 11:12

باميان (پژواک،اول عقرب ٩٥) "کميسيون مستقل نظارت بر تطبيق قانون اساسى افغانستان" مى گويد که فهرست ناقضين قانون اساسى، به زودى نشرمى شود و حکومت نيز در برگزار نکردن انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى در زمان معين آن، قانون اساسى را نقض کرده است.

عبدالرؤف هروی عضو اين کميسيون، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين فهرست ترتيب شده؛ اما نياز به بحث هاى بيشتر در بين اعضاى کميسيون دارد و پس از آنکه مورد تاييد همه اعضاى کميسيون قرار گرفت، به دست نشرسپرده مى شود.

وى افزود: "قانون اساسی در سطوح مختلف نقض گرديده و اين ناقضين قانون اساسى افغانستان، شامل هرمقام دولتى و غيردولتى که باشد، نام هاى شان با رسانه ها شريک مى گردد."

هروى، تاخير در برگزارى انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى  را نيز نگران کننده خوانده گفت که برگزار نشدن انتخابات در زمان معين، نقض قانون اساسى است؛ اما اکنون حکومت باوجوديکه نقض قانون اساسى، در صدد کارهاى مقدماتى برگزارى انتخابات مى باشد، که اين کار تاحدى اميدوارکننده است.

موصوف گفت که کميسيون مستقل نظارت، به هدف آگاهى مردم از تطبيق قانون اساسی افغانستان، سيمينارهای آموزشی را در سراسر ولايات کشور داير مى کنند.

به سلسله اين نشست ها، سيمينار دو روزه در مورد قانون اساسی افغانستان و حقوق وجايب شهروندان نسبت به قانون در باميان  برگزار گرديد.

 محمد آصف مُبلغ معاون ولايت باميان، قانون اساسی افغانستان را يکی از بهترين و کاملترين قانون در سطح کشورهای منطقه عنوان کرده گفت که وظايف و صلاحيت های دولت و اتباع را اين قانون به نيکی و درستی تسجيل کرده است.

معاون ولايت، با اشاره به برازندگی و برجستگی های قانون اساسی افغانستان گفت: "بر همگان  لازم است که جهت حفظ و  حراست از قانون اساسی، به عنوان يک وثيقۀ ملی، کوشا و پُر تلاش باشند و مواد و احکام قانون را پيروی و عملی کنند."

در اين سيمينار دو روزه، شيوه های نظارت از قانون اساسی در بُعد قضايی و سياسی، تاريخچه قانون اساسی در افغانستان، مزايای قانون اساسی فعلی در مقايسه با قوانين اساسی گذشته و قانون اساسی ديگر کشورها، مواردی از نقض قانون اساسی در افغانستان مورد بحث قرار گرفت.

در ختم اين سيمينار، يکی از جاده های شهر باميان به نام جاده قانون اساسی افغانستان مسمی گرديده و تنديس قانون اساسی نيز در همان جاده ساخته مى شود.

محمد طاهر زُهير والی باميان، حين پرده برداری از اين جاده، قانون اساسی افغانستان را سنگ بنای نظام جديد سياسی کشور عنوان کرده گفت: "قانون اساسی کشور ما حاوی ارزشهای انسانی و مدرن است و مبنای تمام رفتارها و فعاليت های شهروندان افغانستان می باشد."

عبدالرووف هروی عضو کميسيون مستقل نظارت بر تطبيق قانون اساسی، ضمن تقدیر و سپاس از اقدام اداره محلی باميان، و نامگذاری چوک و جاده يى به نام قانون اساسی افغانستان، اظهار اميدواری کرد که اين اقدام و ابتکار، آغازی باشد تا ساير ولایات نيز جاده يى را به نام قانون اساسی مسمی نمايند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement