خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مکتب ناشنوايان در خوست از حکومت امکانات مى خواهد

مکتب ناشنوايان در خوست از حکومت امکانات مى خواهد

Nov 26, 2016 - 14:19

شهر خوست (پژواک، ٦ قوس ٩٥): متعلمين و معلمين مکتب ويژۀ ناشنوايان در ولايت خوست، از مقامات معارف مى خواهند که آنها را در بخش حل مشکلات موجود در پروسۀ آموزش، کمک کنند.

اين مکتب ويژۀ ناشنوايان، با نصاب تعليمى مانند ساير مکاتب فعاليت دارد؛ اما در امور تدريسى آن  از اشاره هاى ويژه، تصاوير آويزان شده روى ديوارهاى صنوف و حرکات دستى استفاده مى شود.

فرهادالله ١٨ ساله يکى از شاگردان صنف چهارم اين مکتب، که توانايى شنيدن و حرف زدن ندارد؛ به کمک اشاره هاى معلم خود، روى تختۀ  سفيد مکتب نوشت که "من شاگرد خاص مکتب هستم."

فرهادالله ١٣ همصنفى ديگر نيز دارد که از دو نعمت بزرگ گفت و شنود محروم اند؛ اما ظاهراً طورى ديده مى شود که با وجود آن نيز از نعمت خواندن و نوشتن برخورداراند.

آنها در جريان تدريس روى سطرنجى صنف، در مقابل تخته نشسته و معلم شان از طريق اشاره هاى دست و همچنان تصاوير آويزان شده، نوشتن و خواندن را آموزش مى دهد.

عبدالرحمن يکى از شاگردان اين مکتب، در اين مورد به آژانس پژواک گفت: "وقتيکه کدام شخص چيزى نشود، زبان را ياد گرفته نمى تواند، آنها زبان را ياد ندارند، از همينرو چيزى نشنيده اند، آنها خنده کرده مى توانند و توانايى بلند کردن بعضى صداهاى ديگر را نيز دارند؛ اما اين فقط براى جلب توجه يک شخص است."

عبدالرحمن افزود که بدون کتاب هاى تدريسى عادى مکتب، تمامى وسايل تخنيکى افهام و تفهيم شاگردان را نيز از ارگان هاى مختلف آموزشى کابل، به کمک ادارۀ مکتب به دست آورده است.

قارى عبدالقدير آمر مکتب ناشنوايان مذکور گفت که اين مکتب در سال ١٣٩١ خورشيدى تاسيس شده و حالا به شکل مجموعى ٨٣ شاگرد دارد، که امسال تا صنف چهارم رسيده است.

موصوف به پژواک افزود که روند تعليمى مکتب را با استفاده از امکانات خيلى کم پيش برده و تلاش بر اين بود که به اطفال بى صداى مذکور، زبان بيان داده شود و از نعمت بزرگ سواد  برخوردار شوند.

عبدالقدیر افزود: "در ابتدا که ليسه را تاسيس نموديم، هيچ چيز نداشتيم، نصفى از شاگردان نيز ديوانه بودند، در مقابل معلمين عکس العمل فزيکى نشان مى دادند، در جريان درس غصه دار مى شدند، آنها را بسيار با نرمش و شفقت متوجه درس کرديم."

به گفتۀ موصوف، مشکل سرپناه مکتب را فعلاً با يک ساختمان پيشين رياست معارف حل کرده؛ اما علاوه بر ميز و چوکى، کلکين و دروازه هاى مکتب نيز به ترميمات جدى نياز دارد.

موصوف بر معينيت تخنيکى و مسلکى وزارت معارف افغانستان انتقاد نمود که در بخش آموزش معلمين و همچنان حل ساير مشکلات کمک نکرده است.

عبدالقديرافزود: "ما از او خواستيم که ترينينگ را براى مسلکى شدن معلمين تهيه کند، تا معلمين بر زبان اشاروى خود مسلط شوند و شاگردان به شکل درست تربيه شوند؛ اما تاکنون همچو يک توقع به ما داده نشده است، دستاوردهاى آموزشى شاگردان، نشاندهندۀ اخلاص معلمین است."

فخرالله سهيل آمر تخنيکى و مسلکى ریاست معارف خوست، در صحبت با آژانس خبرى پژواک گفت که علاوه بر رسيدگى به مشکلات مذکور، بعضى خواست هاى ديگر را نيز در مورد  ساير سهولت ها با مرکز در جريان گذاشته است.

او افزود: "اميدوار هستيم که دولت مشکلات ما را حل نمايد، قبلاً نيز خواسته بوديم، بازهم مى خواهيم دولت که مکاتب را ساخته است، پس به مشکلات آن نيز رسيدگى مى کند."

انجنير بخت نور بختيار رييس معارف ولايت خوست گفت که به همه مشکلات اين مکتب، به خاطرى رسيدگى نشده که برنامه اختصاصى تعليمات براى ناشنوایان، در سطح وزارت جديد خوانده مى شود.

به گفتۀ او، تمامى مشکلات به شمول ساختمان معيارى اين مکتب را بررسى کرده و تلاش دارد که توجه کامل وزارت معارف را در بخش رسيدگى به آن جلب نمايد.

بختيار گفت: "در نظر داريم که همچو برنامه ها را براى آموزش معلمين داشته باشيم، هچنان تلاش داريم که علاوه بر حل  ساير مشکلات تخنيکى، در سال آينده يک خانۀ مناسب نيز براى آن کرايه بگيريم."

 در این مکتب، براى بيش از هشتاد شاگرد، فقط پنج معلم تدريس مى کنند؛ اما فخرالله سهيل آمر تخنيکى و مسلکى گفت که علاوه بر بلند بردن توانايى شاگردان مذکور، شمارى از معلمين جديد نيز در سال آينده در نظر گرفته شده است.

به گفتۀ معلمين، براى تدريس بهتر در همچو مکاتب، بايد به اساس معيار در هر صنف فقط چهار شاگرد وجود داشته باشند؛ اما حالا در هر صنف اين مکتب، بيش از هشت شاگرد وجود دارد.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement