خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه از افزایش قطع برق و قیمت مواد سوخت انتقاد کرد

مشرانوجرگه از افزایش قطع برق و قیمت مواد سوخت انتقاد کرد

Nov 29, 2016 - 15:45

کابل (پژواک،۹قوس۹۵): مشرانوجرگه مقام هاى وزارت تجارت، لوى څارنوالى، مرکز عدلى و قضايى و شرکت برشنا را فرا مى خواند تا در مورد افزايش قيمت مواد سوخت، مبارزه با فساد و پرچوى هاى برق توضحيات بدهند.

 صفی الله هاشمی نماینده مردم در مشرانوجرگه، در نشست امروز این جرگه از پرچوی های برق و افزایش قیمت مواد اولیه در شهر کابل شکايت کرد.

وى گفت که باشندگان یک منطقه شهر کابل، برق ۲۴ساعته دارند؛ اما باشنده هاى برخی مناطق دیگر در ۲۴ساعت، هشت ساعت و يا بيشتر از آن برق ندارند.

وی همچنان اضافه کرد که همیشه در سرمای زمستان قیمت مواد سوخت بلند می رود و حکومت هیچ نوع تدابیر پیش گیرانه براى اين مشکل نمى داشته باشد.

به اساس گزارش هاى هفته وار اقتصادى آژانس خبرى پژواک، در اواخر ماه سرطان سال روان، در شهر کابل قيمت يک ليتر پترول ٣٨ افغانى، يک ليتر ديزل ٣٥ افغانى و يک کيلو گاز مايع ٤٥ افغانى بود؛ اما امروز يک ليتر پترول ٤٧ افغانى، يک ليتر ديزل ٤٦ افغانى و يک کيلو گاز مايع ٦٥ افغانى فروخته مى شود.

نبیه مصطفی زاده عضو دیگر این جرگه نیز بر افزایش قیمت مواد سوخت انتقاد کرد و بدون گرفتن نام کسى افزود: "چند تا مافیا جمع شده و می خواهند با سرنوشت مردم بازی بکنند، قیمت مواد اولیه و سوخت توسط آنها تعیین می شود."

او نيز گفت که در توزيع برق در شهر کابل عدالت در نظر گرفته نمى شود.

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز از افزایش قیمت مواد اولیه و تامين نشدن عدالت در پرچوى هاى برق شکایت کردند و خواهان استجواب مسوولان در مورد شدند .

انجنیر حسیب الله کلیمزی معاون دوم مشرانوجرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت گفت: "حکومت باید تدابیر پیش گیرانه داشته باشد، قیمت مواد اولیه و سوخت مردم را نگران ساخته است."

او در ادامه افزود: "اگر حکومت تدابیر می داشت و بازار را در کنترول می داشت، قیمت مواد اولیه، همیشه در سرمای زمستان افزایش پیدا نمی کرد."

سرانجام اکثریت اعضای حاضر در جرگه با بلند کردن کارت های سبز فیصله کردند که وزیر تجارت، رییس شرکت برشنا و رییس تصدی مواد نفتی و گاز مايع، به جرگه فرا خوانده شوند تا در مورد به اعضای جرگه معلومات بدهند.

در نشست امروز جرگه، بر لوی څارنوالی نیز انتقاد شد و فیصله به عمل آمد تا به یکی از نشست های جرگه فراه خوانده شود.

زلمی زابلی عضو این جرگه گفت: "به اساس قانون، لوی څارنوال نزد شورای ملی پاسخگو است؛ اما برعلاوه اينکه لوی څارنوال در نشست های کمیسیون ها و جرگه حضور نیافته، حتی به تمام څارنوالان هدایت داده تا در نشست های شورای ملی شرکت نکنند."

او افزود که لوی څارنوالی قبلا اعلام کرده بود که ۵۵ دوسیه فساد پیشگان بزرگ را به مرکز عدلی و قضایی فرستاده است؛ اما اين مرکز اکنون بیشتر دوسیه های افرادى را زير دست گرفته که مفسدين بزرگ نيستند.

جمعه الدین گیانوال عضو دیگر این جرگه نیز نظر مشابه داشت و گفت: "فسادى که در څارنوالی وجود دارد، در هیچ نهاد دیگر به این اندازه وجود ندارد."

موصوف و شمار ديگرى از اعضای این جرگه، خواستار استجواب لوی څارنوال و مسوولان مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری به جرگه شدند تا در مورد کارکردهاى شان به جرگه وضاحت دهند.

کلیمزی با تاييد اين خواست اعضاى جرگه افزود: "حضور نیافتن لوی څارنوال در نشست های شورای ملی خلاف قانون است، یک ماه قبل که هیئت اداری با لوی څارنوال ملاقات داشت، او به صراحت گفت که به هیچ نشست شورای ملی شرکت نمی کند."

به گفته او در صورتی که اين بار لوی څارنوال و مسوولان مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، در نشست اين جرگه حضور پیدا نکنند، جرگه در مورد تصميم ديگرى اتخاذ خواهد کرد.

سرانجام فیصله به عمل آمد تا لوی څارنوال و مسوولان مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، چهارشنبه هفتۀ جارى به نشست کمیته رؤساى جرگه فرا خوانده شوند.

جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی، در مورد به آژانس خبری پژواک گفت که فرید حمیدی لوی څارنوال کشور در سفر رسمی به خارج از کشور است و وى نمی تواند در مورد اظهار نظر نماید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement