خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صديقى: فيصلۀ رفع تعزيرات برطالبان، از سوى مردم افغانستان صورت خواهد گرفت

صديقى: فيصلۀ رفع تعزيرات برطالبان، از سوى مردم افغانستان صورت خواهد گرفت

Dec 28, 2016 - 16:00

کابل (پژواک،٨ جدى ٩٥): وزارت امور داخلۀ افغانستان مى گويد که "داعش" را در افغانستان سرکوب نموده و حذف نام طالبان مسلح از لیست سياه، فيصلۀ افغان ها است.

صديق صديقى سخنگوى وزارت امور داخله، اين اظهارات را به تاريخ ٨ جدى طى مصاحبۀ اختصاصى  با آژانس خبرى پژواک ابراز داشت.

نامبرده اين اظهارات را در حالى ابراز مى دارد که روزگذشته، نشستى با اشتراک روسيه، چين و پاکستان پيرامون روند صلح افغانستان در مسکو پايتخت روسيه داير گرديده؛ اما از افغانستان دراين نشست دعوت به عمل نيامده بود.

پيش ازاين نيز دو نشست مشابه، دراسلام آباد و بيجينگ پايتخت چين برگزارشده بود.

درخبرنامۀ منتشرۀ مسکو درج است که هرسه کشور، پيرامون اوضاع نابسامان افغانستان بحث نموده و در مورد فعاليت هاى داعش ابراز نگرانى کرده اند.

همچنان در اعلاميه تذکر رفته است که درنشست مسکو، تعهد صورت گرفته که هرسه کشور، براى حدف نام طالبان افغان از فهرست سياه ملل متحد، تلاش خواهد کرد.

اما صديق صديقى سخنگوى وزارت امورداخلۀ افغانستان گفت که رفع نام طالبان مسلح، از فهرست سياه را ملت افغانستان فيصله خواهد کرد.

نامبرده علاوه کرد که اين کار، زمانى ممکن است که طالبان مسلح، از اعمال تخريبى و خشونت دست بکشند و با پروسۀ صلح يکجا شوند.

به گفتۀ صديقى، کشورهاى ديگر نمى توانند در مورد حذف نام طالبان مسلح از ليست سياه، فيصله يا مشوره نمايند.

سخنگوى وزارت امورداخله نگرانى کشورهاى متذکره پيرامون حضورداعش درافغانستان را بى مورد خوانده و افزوده است که نيروهاى امنيتى افغان، درحال حاضر اين گروه را شکست داده و به يک ساحۀ کوچک محدود شده است.

وى افزود که درنتيجۀ عمليات نيروهاى دفاعى و امنيتى افغان، گروه داعش ضربه سنگين ديده وجلو پيشروى شان گرفته شده است.

صديقى گفت که افراد داعش، همان اتباع مسلح سابق پاکستان اند که از وزيرستان سرچشمه گرفته و قبلاً نيز در اينجا به اعمال تخريبى دست مى زدند.

به گفتۀ موصوف، پاکستان درتلاش است تا با حيله و نيرنگ به نام داعش؛ چين و روسيه را فريب دهد و فيصله هاى مورد علاقۀ خود را برآنها بقبولاند.

نامبرده گفت طوريکه رييس جمهورغنى درکنفرانس قلب آسيا منعقدۀ هندوستان گفته است؛ پاکستان بايد براى محو و تخريب لانه هاى هراس افگنان درخاک خود اقدام نمايد.

شايان ذکراست که ولسى جرگه و مشرانوجرگه نيز از کنفرانس متذکره، شديداً انتقاده کرده و آن را مداخله در امورافغانستان عنوان کرده است.

يک روز پيش از کنفرانس مسکو، وزارت امورخارجۀ افغانستان، با اين اقدام اعلام مخالفت نموده و تصريح کرده بود که بدون اشتراک افغانستان، چنين نشست ها سودى ندارد.

شکيب مستغنى سخنگوى وزارت امور خارجۀ افغانستان گفته بود: "چرا براى اشتراک دراين نشست، از افغانستان دعوت به عمل نيامده، عامل آن را نگفته است؛ اما اين کار براى ما نگران کننده است."

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement