خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پوشش برنامۀ واکسين با توسعۀ آموزش گسترش مى يابد

پوشش برنامۀ واکسين با توسعۀ آموزش گسترش مى يابد

Jan 03, 2017 - 13:34

کابل (پژواک، ١٣جدى٩٥): يک سروى نشان مى دهد که در افغانستان از هر پنج کودک، دو تن تحت پوشش برنامۀ واکسين قرار مى گيرند؛ اما مى توان اين درصدى را با بلند بردن سطح آموزش به خصوص ميان خانم ها و بهتر شدن اقتصاد مردم، بلند برد.

اين يافته هاى سروى صحت و دموگرافى افغانستان است که در سال ١٣٩٤ از سوى ادارۀ مرکزى احصائيه و وزارت صحت عامه افغانستان، به کمک مالى ادارۀ انکشاف بين المللى ايالات متحدۀ امريکا (USAID) و همکارى تخنيکى برنامۀ جهانی سروی های صحت و دموگرافی، در ٣٣ ولايت کشور انجام شده است.

اين سروى، از ٢٦جوزا تا چهارم حوت سال گذشته، با انجام مصاحبه با ٢٩٤٦١ زن عروسى شدۀ ١٥ تا ٤٩ ساله و ١٠٧٦٠ مرد عروسى شدۀ ١٥ تا ٤٩ ساله انجام شده و معلومات به طريقه هاى (کارت صحى کودک و گزارش شفاهى مادران) جمع آورى گرديده است.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه؛ در افغانستان واکسين هاى توبرکلوز، ديفترى، سياه سرفه، تيتانوس، فلج اطفال، سرخکان، زردى سياه، و سینه- بغل براى کودکان تطبيق مى شود و شامل برنامۀ معافيت کتلوى است.

داکتر گلاخان ايوب مسوول ارتباطات رياست معافيت کتلوى وزارت صحت عامه گفت که در صورت عدم تطبيق واکسين، تمام اين بيمارى ها مى تواند چالش زا براى کشور باشد؛ اما در حال حاضر بيشتر سينه- بغل ميان کودکان چالش بزرگ است. وى بدون ارايه جزئيات گفت که تلفات ناشى از سينه - بغل ميان کودکان در افغانستان بيشتر مى باشد.

آمار ارايه شده از سوى سازمان صحى جهان نيز نشان مى دهد که بيشترين کودکان، از اثر عفونت هاى حاد تنفسى و اسهالات جان مى دهند.

 ايوب گفت قرار است که به زودى واکسين اسهال نيز شامل برنامۀ معافيت کتلوى شود.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، تعداد کودکان زير پنج سال که بايد تحت پوشش برنامۀ واکسين قرار گيرند، به حدود ٩ ميليون تن مى رسند.

 

 اما آمار سروى صحت و دموگرافى افغانستان در سال ١٣٩٤ نشان مى دهد که به شکل اوسط در سطح کشور، نزديک به ٤٣ درصد کودکان، تحت برنامۀ معافيت کتلوى قرار مى گيرند.

اين درصدى، در برخى ولايات در حد بلند قرار دارد؛ اما در برخى ولايات کمتر مى باشد.

اين سروى، به دليل مشکلات امنيتى در ولسوالی های ولایت زابل انجام نشده و به همين دليل نتايج سروى که در مرکز اين ولايت انجام شده، شامل سروى نگرديده است.

نتايج سروى بيانگر آن است که در پکتيکا، بدخشان و ميدان وردک، از هر ده کودک هفت تن؛ اما در ارزگان و پکتيا از هر ده کودک، دو تن؛ و در نورستان کمتر از يک در صد مى باشد.

داکتر گلا خان ايوب مسوول بخش ارتباطات رياست معافيت کتلوى وزارت صحت عامه، سطح آگاهى مردم را در اين امر بسيار اثر گذار خواند.

 

 وى در مورد عوامل فيصدى بلند کودکان واکسين شده در پکتيکا گفت: «معلوماتى که مه دارم و رفتیم به پکتيکا، زيادتر مردم در اين ولايت خارج ديده هستند و سطح آگاهى آنان در مورد اهميت واکسين بيشتر است؛ ممکن همين دليل عمده باشد.»

 

موصوف افزود که اکثريت باشنده هاى اين ولايت، براى کاروبار به کشورهاى عربى چون امارات متحده عربى، عربستان سعودى و غيره مى روند. این در حالی است که برخی کشورها حین ورود اتباع خارجی، کارت واکسین را چک می کنند.

 

پيروزخان باشندۀ شرنه مرکز ولايت پکتيکا و يک تن از فعالان جامعه مدنى در اين ولايت نيز گفت که يکى از دلايل مهم ميزان بلند پوشش واکسين در پکتيکا، اين است که اکثريت باشنده هاى اين ولايت علاقمند واکسين کودکان شان مى باشند و در اين راستا هيچ کوتاهى نمى کنند.

 

به گفته او، علت اين امر اين است که برنامه هاى آگاهى دهى در مورد اهميت واکسين از طريق مساجد، رسانه ها و مبلغين صحى در اين ولايت وجود دارد و در اين اواخر بيشتر شده است.

 

 مسوول بخش ارتباطات رياست معافيت کتلوى وزارت صحت عامه گفت که با گسترش برنامه هاى آگاهى دهى در مورد اهميت واکسين از ٢٠٠٣ به اين طرف، سال به سال هزينۀ اين بخش نيز افزايش پيدا کرده است.

 

به گفته او در سال روان مالى که در اخير قوس خاتمه مى يابد، در مجموع پنج عشاريه دو ميليون دالر امريکايى در بخش واکسين هزينه شده است.

 وى افزود که ده در صد اين پول، در بخش آگاهى دهى به مصرف رسيده است.

 

اما مسوول بخش ارتباطات رياست معافيت کتلوى، در مورد ميزان کمتر از يک درصد کودکان واکسين شده در نورستان گفت که بيشتر برنامه هاى آگاهى دهى از طريق رسانه ها درحالى به زبان هاى درى و پشتو مى باشند که شمار زيادى از باشنده هاى نورستان، به زبان نورستانى تکلم مى کنند.

به گفته او، اين مشکل يکى از عواملى فيصدى پايين کودکان واکسين شده در نورستان بوده مى تواند.

موصوف افزود که وزارت صحت عامه، پيام هاى صحى به خصوص در مورد واکسين را به زبان نورستانى تهيه نموده؛ اما به دليل نبود امکانات مالى تا حال چاپ نشده است.

اما او علاوه کرد که اين وزارت، تلاش دارد تا امکانات لازم براى چاپ پوسترها و نشر پيام ها از طريق رسانه ها به زبان نورستانى را به دست آورد.

همچنان موصوف در مورد عوامل ديگر ميزان پايين کودکان واکسين شده در نورستان گفت: «مه خودم برخى اوقات از برنامه ها در ولايات بازديد مى کنم؛ در ولايت نورستان شاهد صحنه هايى بودم که حتى برخى مردم از پيچکارى مى ترسند. مادرى را سراغ داشتيم که يک بار طفلش را واکسين کرده و وقتى طفلش تب کرده، بار ديگر حاضر به واکسين نشده و گفته است که واکسين، طفلش را از بين مى برد.»

نتايج سروى نشان مى دهد که سطح آموزش مادران و تا حدى وضعيت اقتصادى خانواده ها نيز در اين مورد اثرگذار بوده است.

آموزش

آمار سروى نشان مى دهد که از هر بيست کودک، ٩ تن که مادران شان بيسواد اند، ١١ تن که مادران شان تعليمات ابتدايى دارند، ١٢ تن که مادران شان تعليمات ثانوى دارند، و ١٣ تن که مادران شان تحصيلات بلند از تعليمات ثانونى دارند، واکسين شده اند.

 

 

داکتر ايوب گفت مادرانى که سواد دارند و يا سويۀ تحصيلى شان بلند است، نسبت به مادرانى که سواد ندارند و يا سويۀ تحصيل شان پايين تر است، بيشتر و خوبتر اهميت واکسين را درک کرده مى توانند و به همين دليل، درصدى ميزان پوشش ميان کودکانى که مادران شان تحصيلات عالى دارند، نسبت به کودکانى که مادران شان سواد ندارند، نزديک به ٢٣ در صد بلند مى باشد.

همچنان انيسه يک تن از معلمين يکى از مکاتب ولسوالى نادرشاه کوت ولايت خوست که ميزان پوشش واکسين در آن ولايت ٢٧ در صد است، نيز با اظهار نظر مشابه گفت خانم هايى را در اين ولايت مى شناسد که سواد ندارند و مى گويند که واکسين کدام فايده اى ندارد.

به گفتۀ او؛ برخى خانم هاى بيسواد که يک بار کودک خود را واکسين کرده و تب نموده، ديگر طفل خود را واکسين نمى کنند و به اين باوراند که واکسين، طفل را مريض مى کند.

اما او افزود که وى چون اهميت واکسين را مى فهمد و مى داند که بعد از بعضى واکسين ها، تب عادى وجود مى داشته باشد و مشکل زا نيست، کودکان شان را به مراکز صحى مى برند تا تمام واکسين ها را دريافت کنند.

انيسه گفت: «متاسفانه که بعضى اوقات در مرکز صحى، کارکن صحى نمى باشد و يا واکسين وجود نمى داشته باشد؛ اما با اين همه مشکلات، هميشه تلاش کرديم که اطفال خود را به طور منظم واکسين کنم.»

وضعيت اقتصادى

داکتر ایوب گفت که دولت، در بخش واکسين به کمبود بودجه مواجه نيست؛ اما وضعيت اقتصادى خانواده ها تا حدى در اين مورد اثرگذار بوده است.

آمار سروى نيز نشان مى دهد که در صدى کودکان واکسين شده، ميان کودکان خانواده هايى که اقتصاد ضعيف دارند، کمتر مى باشد.

نتايج سروى نشان مى دهد که از هر پنج تن، دو تن از خانواده هاى فقير و سه  تن از جمله خانواده هاى ثروتمند، واکسين شده اند.

داکتر ايوب گفت که در تمام مناطق کشور، مراکز صحى وجود ندارد و به همين دليل، باشنده هاى برخى مناطق ناگزيراند که تا رسيدن به مراکز صحى، فاصله هاى زياد را طى کنند.

به گفته او، خانواده هاى نادار که در فاصله هاى دور از مراکز صىحى زندگى مى کنند، توانايى پرداخت کرايه براى انتقال کودکان شان به مرکز صحى را ندارند؛ اما خانواده هايى که توانايى اقتصادى داشته باشند، مى توانند کرايۀ موتر را پرداخت کنند و کودکان شان را براى گرفتن واکسين در فاصله هاى دور به مراکز صحى انتقال دهند.

سيد حبيب مسوول بخش واکسين ولايت نورستان نيز وضعيت اقتصادى را در پوشش واکسين اثرگذار  خواند.

او گفت که شمار زيادى از باشنده هاى نورستان، توان پرداخت کرايه براى انتقال کودکان شان به مراکز صحى را ندارند و در برخى مناطق، به دليل نداشتن پول در معاملات تجارتى، به جاى پول از جنس کار مى گيرند.

وى افزود که در هر ولسوالى، مرکز صحى وجود دارد؛ اما برخى اين مراکز، درحالى در فاصله هاى ده تا بيست کيلومتر دور از شمارى قريه ها موقعيت دارند که برخی قريه ها حتی سهولت هاى سرک و ترانسپورت را نيز نمى داشته باشند.

يک گزارش تحقيقى سال ١٣٩٢ آژانس خبرى پژواک، نشان مى دهد که مردم برخى مناطق در فصل گرما تا به مراکز صحى، ده ها کيلومتر فاصله را پياده طى مى کنند؛ اما در فصل سرما به دليل مسدود بودن راه ها از خدمات صحى محروم مى باشند.

محمد اسماعيل کاووسى رييس نشرات وزارت صحت عامه، کمبود مراکز صحى را پذيرفت؛ اما گفت که در سال ١٣٩٢ در سطح کشور ٢٠٥٠ مرکز صحى فعاليت داشت و اکنون به ٢٣٠٠ مرکز رسيده است.

به گفتۀ او، تلاش ها براى ايجاد مراکز صحى ديگر نيز ادامه دارد و قرار است در شش ماه آينده ٣٠٠ مرکز صحى شامل شفاخانه، مرکز صحى اساسى، مرکز جامع صحى و پوستۀ صحى در کشور ايجاد گردد.

به اساس آمار آرايه شده سازمان صحی جهان، مرگ و مير کودکان زير پنج سال، نسبت به سال ٢٠٠٠ کاهش چشمگيرى داشته؛ اما هنوزهم از اثر واقعات و بيمارى هاى قابل پيشگيرى در سطح کشور، از هر يک هزار کودک زير پنج سال، ١٨٥ تن جان مى دهند.

همچنان آمار سازمان صحی جهان؛ بيانگر آن است که سال گذشته در افغانستان ١١٥٤ واقعه سرخکان، ٤٣٢ واقعۀ سياه سرفه، ٢٠ واقعۀ فلج کودکان، ٧٤ واقعۀ تيتانوس و ٥٩ واقعۀ روبيلا ثبت شده بود.

مسوول بخش ارتباطات رياست معافيت کتلوى وزارت صحت عامه گفت که روبيلا، بيمارى مانند سرخکان است؛ اما جنين را در بطن مادر مصاب مى سازد.

وى افزود که قرار است به زودى واکسين اين بيمارى براى مادران نيز شامل برنامه معافيت کتلوى وزارت صحت عامه شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement