خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک خانم بيوه در خوست براى هشت فرزند خود خواهان کمک شد

يک خانم بيوه در خوست براى هشت فرزند خود خواهان کمک شد

Jan 07, 2017 - 15:32

شهرخوست (پژواک، ١٨جدى ٩٥): خانم شيرين گل باشندۀ خوست که با هشت فرزند خود در خيمۀ ساخته شده از تکه هاى رخت زندگى مى کند، از دولت و نهادهاى خيريه خواهان کمک شد.

خانم شيرين گل، با هشت فرزند خود در "آزادى مينه" نزديک شهرخوست، در داخل يک چهار ديوارى در خيمۀ کهنه زندگى مى کند.

نامبرده به آژانس خبرى پژواک گفت که پيش ازغروب آفتاب، اطفال خود را با کمپل مى پوشاند؛ زيرا به اثر فقر، توان گرم کردن خيمۀ خود را ندارد.

شيرين گل افزود که با فرزاندان خود که شب سرما ميخورند، صبح در کنارخيمه جمع مى شوند و خود را گرم مى کنند.

نامبرده به آژانس پژواک گفت: "اين يک کمپل را برآنها مى اندازم، ديگرهيچ چيز نداريم، دراينجا مى خوابند، زمانيکه سردى آنها را آزار مى دهد، اين کمپل را برآنها مى اندازم، کاغذها را جمع آورى مى کنم و سپس در ديگدان مى سوزانم، که تاحدى با آن گرم شوند."

در يک کنج چهار ديوارى، در يک اتاق کوچک؛ داماد وى با خانمش و اطفال خود زندگى مى کنند؛ اما شيرين گل مى گويد که مالک خانه، به علت بيچاره گى اش از وى کرايه نمى گيرد.

نامبرده به پژواک افزود که شوهر و پسرکلانش سه سال پيش در گذشته اند، چهارپسر و چهار دختر دارد؛ اما فرزندانش خرداند و توان کارکردن را ندارند.

موصوف افزود: "شوهرم دو برادر ناسکه دارد که درپاکستان زندگى مى کنند. دراين اتاق دامادم زندگى مى کند، منزل به منزل مى گردد و ماشين هاى خياطى را ترميم مى کند، وى نيزخانوادۀ هشت نفرى دارد."

شيرين گل همچنان گفت ضمن اينکه براى حفاظت اطفالش از سرما، لباس گرم وکمپل ندارد، براى تهيۀ يک لقمه نان نيز از صبح الى شام سرگردان است.

شيرين گل افزود: "اطفالم در شهر بوت ها را رنگ مى کنند، در روز ٥٠ يا ١٠٠ افغانى حاصل مى کنند، که ناچيزاست. با آن پول آرد بگيرم؟ چاى بگيرم؟ بوره بخرم؟ و يا روغن را تهيه کنم؟ چه کنم؟! من خودم منزل به منزل مى گردم، براى فرزندانم آرد، روغن وچوب سوخت را جمع آورى مى نمايم."

نامبرده در جريان گفتگو با پژواک گفت که دست کمک را به دولت و نهادهاى خيريه دراز کرده؛ اما کمکى نمى کنند تا مشکلات خانواده اش با آن رفع شود.

محمدزمان نظرى فعال مدنى، ضمن افراد متمول و به طور ويژه از مسوولين سره مياشت افغانى، رياست هاى مهاجرين وعودت کنندگان تقاضا کرد تا جوياى احوال خانواده هاى بى بضاعت شوند.

نامبرده گفت: "اشخاص ثروتمند بايد درفصل سرما با افراد بى بضاعت کمک کنند و همچنان افراد متمول، مى توانند براى آنها فرصت کارى را فراهم سازند."

مبارزمحمد ځدران سخنگوى والى خوست گفت که روند تثبيت خانواده هاى نيازمند، از سوى ادارۀ مبارزه عليه حوادث اضطرار، رياست امورمهاجرين و سره مياشت افغانى ادامه دارد و با آنها کمک صورت مى گيرد.

ځدران افزود: "هفتۀ گذشته درجلسۀ ادارى به سره مياشت، ادارۀ مبارزه با حوادث اضطرارى و رياست امورمهاجرين وظيفه سپرده شده بود تا غرض مساعدت با افراد نيازمند، اقدامات جدى را اتخاذ کنند."

شايد مانند خانم شيرين گل، صدها خانم و خانواده در خوست زندگى کنند که متکفل خانواده هاى خوداند و نياز دارند تا دولت و افراد متمول، با آنها کمک نمايند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement