خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از یک هزار مکتب در کشور به دلیل تهدید امنیتی بسته شده است

بیش از یک هزار مکتب در کشور به دلیل تهدید امنیتی بسته شده است

Mar 14, 2017 - 17:41

کابل(پژواک، ٢٤ حوت ٩٥): وزارت معارف اعلام کرد که در سال جاری، بیش از یک هزار مکتب در مناطق مختلف کشور، به دلیل تهدید امنیتی بسته شده و هزاران دانش آموز، از آموزش محروم مانده اند.

مجیب مهرداد سخنگوی وزارت معارف، این موضوع را امروز در یک نشست خبری در کابل بیان کرد.

وی گفت که بیش از ١٧ هزار و ٤٨٢ مکتب در سطح کشور وجود دارد، که امسال از این تعداد ١٠٠٦ مکتب به دلیل تهدیدهای امنیتی، غیرفعال شده است و هزاران تن از دانش آموزان دختر و پسر، از ادامۀ آموزش محروم شده اند.

سخنگوی وزارت معارف افزود که طبق معلومات تازۀ این وزارت، شمار دانش آموزان در کشور به ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن می رسد، که از این تعداد دو میلیون تن به طور دایمی غیرحاضر هستند.

بر پایۀ معلومات وی، در سال جاری ۳۰۰ هزار تن از سوی این وزارت در کورس های سوادآموزی جذب شده اند و دوره های آموزشی، ویژۀ کانکور برای دانش آموزان ٣٠٠ لیسۀ دخترانه که با تهدید امنیتی مواجه بوده اند، برگزار شده است.

مجیب مهرداد افزود که امسال در ٤٠ ولسوالی نا امن ٢٢٩ معلم مسلکی زن و در مجموع ٨٤٠ معلم در مناطق نا امن استخدام شده و قرار است در سال آینده ٣٠ هزار معلم تازه جذب شود.

وی در عین حال، خاطرنشان کرد که در سال جاری، بیش از ١٢ هزار نمره زمین در ولایت های مختلف از جمله هرات، دایکندی، پکتیکا و بدخشان برای معلمان توزیع شده است و این روند، در سال آینده در دیگر ولایات باقی مانده ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت معارف تصریح کرد که در سال جاری، ٦٦دوسیۀ فساد در این وزارت به څارنوالی سپرده شده؛ اما وى به چگونگی این دوسیه ها و افراد متهم به آن اشاره نکرد.

آمار ارایه شده از سوی وزارت معارف نشان می دهد که در سال جاری، تعداد مکاتب بسته شده به دلیل تهدید امنیتی افزایش یافته است. وزارت معارف سال گذشته گفته بود که ۷۰۰مکتب به دلیل ملاحظات امنیتی بسته شده بود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement