خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

معاش ٣٣ مکتب ولسوالى معروف کندهار به جيب هاى دیگر اشخاص می رود

معاش ٣٣ مکتب ولسوالى معروف کندهار به جيب هاى دیگر اشخاص می رود

Mar 26, 2017 - 20:56

کندهار(پژواک،٦حمل ٩٦): باشندگان ولسوالى معروف ولايت کندهارمى گويند که دراين ولسوالى هيچ مکتبی فعال نيست و معاش مربوط به ده ها مکتب به جيب هاى اشخاص دیگر می رود.

اما مسؤلين محلی اين اظهارات را رد کرده می گویند که مکاتب دراين ولسوالى فعال هستند و هزاران متعلم درآن مصروف آموزش هستند.

ولسوالى معروف، با خط ديورند همجوار است و ازمرکز کندهار١٩٠ کيلومترفاصله دارد. باشندگان آن می گویند که ضمن بی بهره بودن از خدمات معارف، از دیگر تسهيلات نیز بی بهره هستند.

ساکنين اين ولسوالى مدعى اند که مقام های محلی مدعی موجوديت ده ها مکتب دراين ولسوالى هستند در حالی که عملا هیچ مکتبی فعال نیست.

داروخان باشندۀ قريۀ اسحاقزوی ولسوالى معروف، به آژانس خبرى پژواک گفت سال ها مى گذرد که اطفال این منطقه ازنعمت تعليم محروم هستند و هیچ کسی به فکر آنان نیست.

وی گفت جاى تعجب است که ادعای موجودیت ده ها مکتب در این ولسوالی مطرح می شود در حالی که یک مکتب هم فعال نیست.

داروخان گفت :" آنهایی که توانمندى دارند فرزندان شان را غرض تعليم به کندهار، کابل و يا کويته فرستاده اند اما اطفال بى بضاعت گوسفند مى چرانند و يا درباغ ها کارمى کنند."

به گفتۀ وى، با وصف این که در ولسوالى مکاتب فعال نیست اما باشندگان آن نسبت به باشندگان ولسوالى هاى ديگر به فراگيرى دانش علاقه بیشتری دارند اما صدای آنان را کسی نمی شنود.

داروخان مدعی شد که طالبان نیز به فعال بودن مکاتب در این ولسوالی اعتراضی ندارند اما با وصف آن مکاتب به روز دانش آموزان بسته است.

نصرالله، ساکن قريۀ شيخزوی ولسوالى معروف گفت که سال ها است دراين ولسوالى مکاتب صرف به نام وجود دارد؛ اما به نام معلم معاش ها اخذ شده و به حساب زورمندان انتقال داده مى شود.

وی گفت که مديرمعارف ولسوالى معروف در حال حاضر درشهرکندهار زندگى مى کند، فرزاندانش در این شهر آموزش می بینند. به گفته نصرالله، اگر مکاتب ولسوالى فعال باشند مديرمعارف باید فرزندان خود را در این مکاتب ثبت نام کند.

این باشنده ولسوالی معرف مدعی شد که  مديرمعارف ولسوالى، مسؤلين ولسوالى و متنفذین محلی، بخاطر منافع شخصی خود مکاتب را مسدود نگه داشته اند تا معاش ها به نام معلمین اما به حساب آنان انتقال داده شود.

به گفته وی، به دلیل این که ولسوالى معروف جزو مناطق سردسيرکندهار است، سال تعليمى در حمل آغاز می شود. نصرالله گفت که وی به دلیل این که مکاتب مانند سال هاى گذشته مسدود نمانند، صدای خود را بلند می کند تا مسؤلین مربوط در زمینه گشایش مکاتب اقدام کنند.

نعمت الله باشندۀ قریه محمدزو نیز گفت که  در  این منطقه ليسه یی موسوم به دارونيکه وجود دارد، اما زمانى ازمتعلمين دعوت به عمل مى آيد که هيئت نظارت وارد مکتب مى شود.

وی مدعی شد بخاطر نشان دادن باز بودن مکاتب به معارف، از حضور دانش آموزان هنگامی که جمع می شوند فلم برداری می گردد و سپس به مسؤلان مربوط نشان داده می شود.

به گفتۀ نعمت الله، بسا اوقات اتفاق مى افتد که ازيک منطقه به منطقۀ ديگراطفال ذريعۀ تراکتور انتقال داده مى شوند، تا با موجوديت اين اطفال وانمود شود که مکاتب همه مناطق فعال است.

این باشنده قریه محمدزو گفت که به قوماندانان پوسته هاى امنيتى نیز از معاش اخذ شده به نام معلمين، سهم داده مى شود.

جانان گلزى باشندۀ ولسوالى معروف وعضو شوراى ولايتى نيز گفت که دراين ولسوالی يک ليسه و بیش از ٣٠ مکتب ابتدايى وجود دارد که مسؤلين مدعی هستند فعال می باشند اما بدون يک يا دومکتب که نيمه فعال است، متباقى بسته است.

به گفته گلزى، به این دلیل، اهالى ولسوالى معروف مجبورشده اند تا فرزندان شان را براى فراگيرى درس به شهرکندهار بفرستند و این دانش آموزان در لیله هایی بسر می برند که بخاطر متعلمین مناطق نا امن ساخته شده است.

وی گفت که به سبب فقر اقتصادی، اکثرمتعلمين ولسوالی معروف خود را در زمره يتيمان قلمداد کرده اند و دربرخى از دارالايتام های شهر جابجا شده و درس می خوانند.

این عضو شورای ولایتی گفت که معاش معلمين ولسوالى معروف به جيب هاى زورمندان، قوماندانان اسبق، ملک ها و ملاها ریخته می شود.

وی گفت که چندین باراين مشکل را با والى کندهار ومقام های حکومت مرکزی شریک کرده است و حتی به ارتباط این قضیه انتقال معاش معلمین ولسوالی از سوی والی کندهار متوقف گردید.

اما به گفتۀ جانان گلزی، مديرمعارف ولسوالى افرادى را به نام معلم و متنفذ محلی که در دریافت معاش  های معلمین نقش داشتند به ولایت فرستاد تا این که روند انتقال معاش دوباره آغاز شود.

گلزی گفت: " به عبدالله عبدالله رئيس اجرايى حکومت که چندی پیش به کندهار آمده بود گفتم که وزارت معارف درسهم شماست، مکاتب ولسوالى معروف را بازکن و يا پولى که به نام معارف ولسوالى معروف کشيده مى شوند درشهرکندهار ليله اعمارکن تا باشندگان اين ولسوالى درآن بودوباش داشته باشند دروس خود را ادامه بدهند."

اما وى افزود که هيچ کسی تا اکنون دراين زمینه اقدام نکرده است.

اما مولوی محمدشفيق مديرمعارف ولسوالى معروف ادعاهای مطرح شده در مورد غیر فعال بودن مکاتب این ولسوالی را رد کرد.

وی گفت که برخى افراد انگشت شمار که خود را اهالى معروف عنوان مى کنند وطى پانزده سال گذشته به اين ولسوالى نرفته اند، مدعى هستند که گويا دراين ولسوالى هيچ مکتبی فعال نيست.

مولوی محمد شفیق گفت: " سال گذشته در ولسوالى معروف به شمول يک ليسه ٣٥مکتب ابتدايی عملا فعال بود و يازده هزار و دوصد وهفتاد متعلم ازسوى ٦٣٨ معلم که به طوراجير استخدام شده بود، تدریس می شد."

به گفته وی، مشکل اساسى اين است که دراين جا صرف دو مکتب دارای ساختمان است و درحال حاضر در وضعیت خيلى ناگوارقرار دارند، اما مکاتب ديگر درقريه ها زيرسايۀ درختان، مهمان خانه ها و مساجد فعاليت دارد.

مدیر معارف افزود که همايون عزيزى والى کندهار معاش معلمين اين ولسوالى را متوقف ساخته بود، سپس رياست معارف براى حقيقت يابى هيئت را به اين ولسوالى گسيل داشت و روند کار آن را تحت نظارت قرار داد و با آن هم معاش توزیع نمی شد.

وى گفت که بعد از آن بیش از ٣٠٠ متنفذ محلی، ملاامامان و معلمین به شهر کندهاررفتند و با رئیس معارف معارف و والى ملاقات کردند تا این که اداره محلی مجبورشد معاش معلمين را اجرا کند.

نامبرده درپاسخ به این موضوع که گفته می شود در این ولسوالی حتی یک مکتب هم فعال نیست گفت که آيا سه صدمعلم، متنفذقومى وملاامام می توانند به دروغ در یک مورد هم کلام شوند؟

مدیر معارف گفت که درعرصه اعمارساختمان براى مکاتب تلاش کرده است و ساخت تعمیر برای پنج مکتب نيز منظورشده است اما بخاطر این که ریاست معارف بودجه آن را تامین نمی کند، در این راستا اقدام عملی صورت نگرفته است.

محب الله قادرى سرپرست معارف کندهار نيز گفت که درپى نگرانى هاى مردم در زمینه غیر فعال بودن مکاتب ولسوالی معروف، به دستوروالى کندهارهمه معاش هاى معلمين معروف متوقف گردید بود.

وی گفت که اين اقدام جهت حصول اطمينان از فعال بودن و یا نبودن مکاتب صورت گرفت.

وی افزود که به دستور والى کندهار، يک هيئت اعزام شد که ولسوال، قوماندان امنيه، مديرامنيت ملى، سران قومى وملاامامان درترکيب آن شامل بودند تا حقيقت را معلوم کنند.

به گفته رئیس معارف، نه تنها هيئت، بلکه مسؤلين ولسوالى و افراد سرشناس نيز تاييد کردند که دراين ولسوالی همه مکاتب فعال می باشند اما بازهم براى کسب اطمينان کامل انتقال معاش صورت نگرفت.

با وصف این، وی افزود که بعد از آن بيشتراز ٣٠٠متنفذقومى، ملک ها، ملاامامان ومعلمين در دیدار با والى کندهار معلومات مشابهی ارایه کردند.

قادرى افزود به همین دلیل تاديۀ معاش های معلمین ولسوالى معروف دوباره آغاز شد، اما والى کندهارهدايت داد تا معاش نه از طریق مدیریت معارف بلکه توسط هيئتی مختلط توزيع شود تا جلوى فساد گرفته شود.

وی افزود که به اين ارتباط، اسامی اسامى ٩٦تن که به طورغيرقانونى معاش اخذ مى کردند، از فهرست معلمین حذف شد.

نامبرده افزود :"  مطابق طرزالعمل معارف، آن چه که توسط هيئت اعزامى و مردم سرشناس ولسوالى تاييد شده، براى ما نيز قابل قبول است."

رئیس معارف گفت که  شايعات غيرفعال بودن مکاتب، از سوی کسانی مطرح می شود که ازحقيقت مطلع نيستند.

به گفتۀ وى، چنين اظهاراتی اذهان را مغشوش مى کند و روند تعليمى را بيشتربه بجران سوق مى دهند. رئیس معارف افزود که آماده هستند زمینه بررسی را فراهم نمایند و با هيئت نظارت و تفتيش به صورت مشترک کار کنند.

صميم خپلواک سخنگوى والى کندهار نیز گفت که والی به منظور حقیقت یابی براى چند ماه معاش معلمين این ولسوالی را متوقف کرده بود.

وی به پژوا گفت که بعد ازکشف حقيقت، فيصله صورت گرفت تا معاش معلمین اين ولسوالى دوباره  اجرا و از سوى هيئت مختلط به معلمين ولسوالى توزيع شوند.

به اساس يافته هاى برخی هیئت های تحقیق، ٢٢٤ مکتب در کندهار مسدود می باشند درحالى که رياست معارف شمارمکاتب مسدود دراين ولايت را ١٥٠ باب عنوان مى کند.

رياست پلان وزارت معارف، شمارى مکاتب بسته شده دراين ولايت را ١٥٨باب قلمداد کرده است اما رياست امنيت ملى می گوید که ١٤٩مکتب بسته است.

براساس يافته هاى برخی هیئت های حقیقت یاب، ٣٣ مکتب در ولسوالى معروف غیر فعال است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement