خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"علماى دين مردم را به حفاظت از محيط زيست تشويق نمايند"

"علماى دين مردم را به حفاظت از محيط زيست تشويق نمايند"

Apr 25, 2017 - 16:32

کابل( پژواک، ۵ثور۹۶) در نشست "حفاظت محيط زيست از نگاه اسلام"، نقش علما و امامان مساجد در جلوگيرى از آلودگى هاى محيط زيستى، حياتى خوانده شده و تاکيدگرديد که علما بايد مردم را به حفاظت از محيط زيست تشويق نمايند.

 در اين نشست علمى که  ازسوى وزارت ارشاد، حج و اوقاف و اداره ملى حفاظت از محيط زيست، با اشتراک حدودسه  صد تن از علما و امامان مساجد کشور برگزار گرديده بود، گفته شدکه حفاظت از محيط زيست، يکى از موضوعات پراهميت دينى و ملى است.

مصطفی ظاهر رييس اداره حفاظت محيط زيست، هرچند پاکی محيط زيست را يک امر فردی دانست؛ اما گفت که چون موضوع پاکی و نظافت صبغۀ دينی دارد، پس در قدم نخست بايد علما اين مسئله را از طريق منابر برای مردم تبليغ کنند.

وی علاوه کرد: "امامان مساجد و علما کسانى اندکه هم  نزد مردم از اعتبار ويژه برخورداراند  و هميشه تن، جامه، و عقيدۀ شان پاک است،؛ پس وظيفه ايمانی و وجدانی آنهااست تا پاکی محيط زيست را در جامعه ترويج دهند."

مولوی عبدالحکيم منيب معين  وزارت ارشاد، حج و اوقاف درحاليکه نظافت را جزء ايمان خواند، گفت که اگر يک مسلمان با بدن پاک، لباس پاک و عقيدۀ پاک و راسخ  بالای جای نماز ايستاده شود، نمازش قبول می شود؛ پس از اين بايد دانست که پاکی و صفايی ارتباط مستقيم با اسلام دارد.

وى افزود: "بر ملا امامان، رسانه ها و وزارت اطلاعات و فرهنگ است تا بدون اينکه پول اخذ بدارند، به رضای خدا و دينی که وطن و دين مقدس اسلام بالای شان دارد، در رابطه با پاکی محیط زيست تبليغ نمايند."

دکتور ايازنيازی خطيب مسجد وزير محمد اکبر خان و استاد پوهنځی شرعيات پوهنتون کابل، دراين نشست گفت که حفاظت محيط زيست، يک  مسئله اسلامی است.

وی افزود: "در حديث حضرت محمد (ص) آمده که خداوند بر کسی که در راه و جاييکه انسانها درآن می نشينند و قضای حاجت می کنند، نفرين فرستاده است و در يک حديث ديگر آمده که  در آّب ايستاده بول نکنيد؛ اين هم ميرساند که اسلام رابطۀ ناگسستنی با پاکی محيط زيست دارد."

نيازی خاطرنشان ساخت که پاکی محيط زيست، تنها وظيفه دولت نيست؛ ملا امامان، رسانه ها و وزارت اطلاعات و فرهنگ، شاروالی کابل، هنرمندان بايد در اين مورد تبليغ کنند و موضوع محيط زيست در کتاب نصاب درسی شاگردان گنجانيده شود.

نيازی همچنان غرس نهال را صدقۀ جاريه خوانده گفت هرکسى  که يک اصله نهال را می نشاند، برعلاوۀ اينکه در پاکی محيط زيست سهم می گيرد، ثواب دنيوی و اخروی را  نيزکسب می نمايد.

در اخير، اشتراک کنندگان اين کنفرانس قطعنامه اى را صادر کردند که در آن آمده است علمای افغانستان نقش حياتی در حفاظت محيط زيست و جلوگيری از آلودگی های محيط زیستی دارند؛ بنابرآن مشارکت آنها عامل اساسی صيانت از محيط زيست است.

دربخش ديگر قطعنامه آمده است که علما و روحانيون، سرمايۀ بزرگی برای پايداری محيط زيست می باشند؛ ضمن اینکه می توانند از زمين و منابع طبيعی در روشنايی آيات و احايث پيامبر بزرگواراسلام حضرت محمد(ص) مردم را به حفاظت محيط زيستی تشويق نمايند، می توانند از طريق منابر مردم را بفهمانند که حفاظت محيط زيست، يکی از اصول اساسی دين مبين اسلام بوده و مردم در حفاظت محيط زيست بکوشند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement