خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ساحات باستانى و آبده هاى تاريخى در بدخشان با خطرنابودى مواجه است

ساحات باستانى و آبده هاى تاريخى در بدخشان با خطرنابودى مواجه است

Apr 30, 2017 - 16:18

فيض آباد (پژواک،١٠ثور٩٦): مسوولان محلى در ولايت بدخشان مى گويند که بيشترين زمين هاى ساحات باستانى و آبدات تاريخى دراين ولايت، از سوى زورمندان غصب شده و با خطر نابودى روبه رو می باشد.

نقيب الله ثاقب يار رييس اطلاعات و فرهنگ بدخشان، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين ولايت، تاريخ پنج هزار ساله دارد؛ اما ناهنجاری های بيش از سه دهه جنگ در کشور بخصوص در ولايت بدخشان، بيشتر ارزش های تاريخی اين ولايت  را متضرر ساخته و حتى باعث انقراض و نابودى آبدات تاريخى در مناطق باستانى گرديده است.

وى به عنوان نمونه، از  دشت خمچان در فاصله يک کيلومتری غرب فيض آباد ياد نمود وگفت: "اين دشت  در مسير تاريخ، در زمان چنگيز خان مورد تاخت و تاز قرارگرفت و بعداً اين قلعه دو باره ترميم شد؛ اما دراين اواخر به دست مافيای زمين و زورمندان محلی، اين قلعه تاريخی نيست و نابود گرديد و به زمين هاى زراعتی و خانه های مسکونی تبديل گرديده است."

وى افزود که اگر حکومت محلی بدخشان و حکومت مرکزی، از اين ارزش بزرگ تاريخی حمايت و در مراقبت و حفظ آن توجه جدى نکنند، به مرور زمان آبده هاى تاريخى و ساحات باستانى در ولايت بدخشان  از بين خواهد رفت.

ثاقب يار گفت: "مساحت دشت خمچان، بيش از يکهزار و پنجصد جريب زمين بوده، که  بيش از ۳۰۰ جريب زمين آن توسط مافيای زمين و زورمندان غصب گرديده است."

همچنان رييس اطلاعات و فرهنگ ولايت بدخشان علاوه کرد پل خشتی در شهر فيض آبادکه بالای دريای کوکچه اعمار شده و قدامت بيشتر از ۳۰۰ سال را دارد نيز در معرض خطر آب خيزی دريای کوکچه قرار داشته و قسمتی از آن تخريب گرديده است.

اما موصوف علاوه کردکه  ترميم اين پل، در پلان بازسازی دفتر کلتوری آغا خان گرفته شده که در صورت در يافت بودجه از کمک کننده، بازسازی خواهد شد .

وى  درادامۀ صحبت هايش افزودکه مناطق باستانی و آبده های تاريخی که تاکنون ثبت شده، به (۲۲) آبده ميرسد؛  اما در ولسوالی های مختلف بدخشان هنوز آبده ها و آثار باستانی و شهر های تاريخی وجود دارد که نسبت کمبود بودجه، سروی و ثبت نگرديده است .

رييس اطلاعات و فرهنگ ولايت بدخشان، از کمک کننده ها بخصوص بنياد کلتورى آغا خان و دولت مرکزى خواست که در راستاى حفظ ميراث هاى فرهنگى بدخشان توجه نمايند؛ تا از نابودى آن جلوگيرى گردد.

 درعين حال، سيد حسين نهيب آمر فرهنگ رياست اطلاعات و فرهنگ بدخشان، به پژواک گفت که هفت و هشت آبده تاريخى در نقاط مختلف بدخشان، در معرض خطر نابودى قرار دارد.

وى افزود: "درجريان جنگ هاى بيش از سه دهه در ساحات مختلف بدخشان، آثار باستانى و آبده هاى تاريخى، از طرف افراد کندنکارى شده و آثارى هم از دل خاک به دست آمده و يا قاچاق گرديده است، که ما در رابط به کندن کارى هاى خودسر، طى مکاتيب متعدد به قوماندانى هاى امنيۀ ولايت و ولسوالى خبر داديم تا جلو حفريات را بگيرند."

 سمونیار سید مهرالدین انوری آمر مبارزه با جرايم جنايى قوماندانى امنيه ولايت بدخشان مى گويد که تاحد امکان، ساحات باستانى دراين ولايت حفاظت گرديده؛ اما به دليل ناامنى ها و مصروفيت هاى پوليس در جنگ، نمى توان همه ساحات باستانى و آبده هاى تاريخى را تحت پوشش قرار داد.

  وى با بيان اينکه تاکنون از کندن کارى ساحات باستانى، گزارشى به آنها مواصلت نکرده است، افزود درصورت دريافت چنين اطلاع، پوليس به اسرع وقت دست به کار خواهد شد.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement