خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اگر رييس جمهور صلاحیتهای دوستم را بر نگرداند، تظاهرات گسترده مى کنيم"

"اگر رييس جمهور صلاحیتهای دوستم را بر نگرداند، تظاهرات گسترده مى کنيم"

May 15, 2017 - 16:27

ایبک (پژواک، ٢٥ ثور٩٦): معترضان در يک گردهمايى در ولايت سمنگان گفتند که اگر رییس جمهور، صلاحیت های عبدالرشيد دوستم معاون اول ریاست جمهوری را بر نگرداند، دست به تظاهرات گسترده مى زنند.

جنرال دوستم در یک سال اخیر، بارها به دلیل آنچه که نداشتن اختیارات لازم و سهم کم از قدرت می خواند، از رئیس جمهور شکایت می کرد. روابط دو طرف در ماه های اخیر بعد از متهم شدن دوستم به بدرفتاری با احمد ایشچی و تلاش حکومت برای پیگیری این موضوع، سبب تیرگی بیشتر روابط آنان شده است تا جایی که دوستم ماه هاست به دفتر کاری اش در قصرصدارت نرفته است.

اين درحالى است که قبل از اين، خانم رييس جمهور درصحبت با يک رسانۀ خارجى گفته بود که جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهورى، در نظارت خانگى قراردارد؛ اما دفترمعاونت اول، اين اظهارات را رد نموده است. 

امروز حدود دو هزار تن از هواداران جنرال عبدالرشید دوستم در شهر ايبک مرکز ولايت سمنگان، گردهم آمدند دوستم را نماینده واقعی ترکتباران خواندند و خواستار عدالت و مشخص شدن جایگاه ترکتباران در حکومت شدند.

حاجی عبدالواسع سرپرست شورای ولایتی جنبش ملی اسلامی که در اين گردهمايى صحبت مى کرد، گفت که هدف شان از این گردهمایی، انتقاد از عملکرد حکومت در برابر یک قوم می باشد.

موصوف مدعی شد که ارگ نیشنان بعد از تکیه زدن به اریکه قدرت، با ایجاد تفرقه میان اقوام، برخوردهای تبعیض آمیز و توطئه علیه نخبگان سیاسی کشور به خصوص جنرال عبدالرشید دوستم، سیاست حذف را در پیش گرفته است.

او هشدار داد که هرگاه رییس جمهور محمد اشرف غنی مطابق قانون اساسی، صلاحیت های قانونی معاون اول ریاست جمهوری را بر نگرداند، با راه اندازی برنامه های گسترده تر و ریختن به جاده ها، حکومت را به چالش می کشند.

در قطعنامه ده ماده یی معترضان آمده است: «ما سیاست تبعیض قومی و برنامه های حاشیه راندن متکی برانگیزه های سیاسی را جدا تقبیح می نماییم، خواهان عدالت اجتماعی و مشارکت تمام اقوام ساکن در ساختار تشکیلاتی حکومت وحدت ملی هستیم.»

همچنان در قطعنامه آمده است: «جنرال عبدالرشید دوستم، رهبر بی بدیل ترکتباران و خدمتگذار واقعی همه مردم افغانستان بوده و هر نوع حرکت و نیت حمله به شخصیت رهبر خویش را توسط حلقات داخلی و خارجی، نشانه بدبینی نسبت به مردم افغانستان دانسته و ادمه چنین توطئه ها را مخالف منافع ملی و ثبات سیاسی کشور می دانیم.»

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement