خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت مخابرات: طرح جلوگیری از فروش سیم کارت های ثبت ناشده اجرا می شود

وزارت مخابرات: طرح جلوگیری از فروش سیم کارت های ثبت ناشده اجرا می شود

May 24, 2017 - 17:38

کابل(پژواک، ۳ جوزا۹۶): در پی ابراز نگرانی در مورد استفاده گسترده از سیم کارت های ثبت ناشده در کشور، وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی اعلام کرد که طرح جلوگیری از فروش این سیم کارت ها تهیه شده و به زودی عملی می شود.

امروز در نشستی که به مناسبت گرامی داشت روز جهانی مخابرات در کابل برگزار شده بود، شماری از مقام های دولتی و نمایندگان مردم در شورای ملی شرکت کرده بودند.

محمد خان، معاون اول ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی با اشاره به نگرانی در مورد نبود مصئونیت ارتباط مخابراتی در کشور گفت که باید اعتماد مردم در زمینه مصئون بودن ارتباط مخابراتی آنها جلب شود.

به گفته وی، حفظ و نگهداری ارتباطات مردم به عنوان یک امانت، مسوولیت و مکلفیت قانونی و اسلامی وزارت مخابرات است و باید این مسئله جدی گرفته شود.

محمدخان خاطر در عین حال خاطر نشان کرد که با استفاده درست از خدمات مخابراتی و تکنالوژی معلوماتی، حکومت می تواند در راستای مبارزه با فساد اداری، قاچاق مواد مخدر و حمله های دشمنان کشور کار کند.

همچنان، معاون اول ریاست اجرایی حکومت از وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی خواست تا جلو آن چه وی لیلام فریکونسی های دیجیتالی رسانه ها خواند، بگیرد و این روند را به درستی تنظیم کند.

گلالی اکبری، معاون کمیسیون مواصلات و مخابرات مشرانو جرگه با انتقاد از پائین بودن کیفیت ارتباط مخابراتی و خدمات انترنتی در افغانستان، خواستار رسیدگی وزارت مخابرات به این مسئله شد.

وی در عین حال گفت که فروش و استفاده از سیم کارت های ثبت نشده در کشور نگران کننده است و وزارت مخابرات نتوانسته است به این موضوع رسیدگی کند.

خانم اکبری افزود:" بیشتر اختطاف ها، اخطار ها و تهدید ها از طریق همین سیم کارت های ثبت نشده صورت می گیرد و این یک چالش بزرگی است و باید هر چه زود جلو آن گرفته شود."

معاون کمیسیون مواصلات و مخابرات مشرانو جرگه گفت که مکالمات شهروندان کشور نیز مصئون نیست و گفتگوهای تيليفونی مردم ضمن این که ثبت می شود در مواردی از طریق شرکت های مخابراتی به بیرون انتقال داده می شود.

سید احمد شاه سادات، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت که مکالمات تيليفونی شهروندان مصئون است و تنها در بعضی موارد نیروهای امنیتی به ویژه امنیت ملی به این مکالمات دسترسی دارد.

وی در عین حال در واکنش به ابراز نگرانی در مورد فروش سیم کارت های ثبت ناشده در کشور گفت که وزارت مخابرات به زودی طرزالعملی را برای رسیدگی به این مسئله عملی خواهد کرد.

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افزود که مطابق با این طرح، هیچ سیم کارتی در بازار به فروش نخواهد رسید و تمام سیم کارت ها باید به شکل کمپیوتری ثبت شود.

سادات در ادامه این نشست گفت که قرار است به زودی کار ساخت خط فایبر نوری بین چین و افغانستان از طریق منطقه واخان بدخشان آغاز شود.

وی خاطر نشان کرد که با تکمیل این پروژه تا دو سال دیگر، افغانستان که تا اکنون از طریق پاکستان و ایران به کشورهای دیگر متصل بود به عنوان چهار راه انتقال اطلاعات و داده های الکترونیکی از طریق فایبری نوری در سطح منطقه تبدیل خواهد شد.

فایبر نوری وسیله‌ یی است که اطلاعات و داده‌های مخابراتی را از طریق نور با سرعت بالا انتقال می‌دهد و قیمت آن به تناسب سایر راه‌های ارتباطی ارزان ‌تر است.

به گفته سادات، تا اکنون ۲۵ ولایت از طریق فایبر نوری به یکدیگر وصل شده اند و انتظار می رود تا یک سال دیگر مراکز دیگر ولایت کشور تحت پوشش خدمات فایبر نوری قرار بگیرند و این روند تا سال ۲۰۲۰(چهار سال دیگر) به تمامی ولسوالی ها توسعه یابد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement