Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها طفل مصروف در کارهاى شاقه با پدیده قاچاق انسان مواجه اند

صدها طفل مصروف در کارهاى شاقه با پدیده قاچاق انسان مواجه اند

Jun 05, 2017 - 18:00

جلال آباد (پژواک،١٥جوزا ٩٦):کميسيون مستقل حقوق بشر در زون شرق مى گويد که حدود دوهزارطفل مصروف کارهاى شاقه درشهرک تورخم، از حق آموزش و بازى محروم بوده و خطر آزار جنسى نيز مواجه هستند.

صدها طفل درشهرک تورخم، از اول صبح تا تاريکى شب، در دو سوى خط ديورند اموال مسافرين عابر را درکراچى هاى دستى انتقال مى دهند و هر ازگاهی با اعمال غيرقانونى نیز مواجه می شوند.

گزارش هایی وجود دارد که اين اطفال اجناسی را که انتقال آنها از سوی حکومت های افغانستان و پاکستان  منع قرار داده شده است نیز حمل می کنند و گفته می شود که  پوليس از طریق آنها از رانندگان وسایط باربری به صورت غیر قانونی پول جمع آوری می کند.

ازجمع اين اطفال،اکبر(نام مستعار) گفت که به دلیل بروز جنگ از ولسوالى اچين با پدر ومادر سالخورده، دو برادر خواهرانش به ولسوالى مومندره کوچيده اند.

 اکبر که ١٣ سال دارد گفت که از ناچاری صبح خانه را ترک کرده و کيلوها متر سفر مى کند تا براى کارکردن به شهرک تورخم برسد؛ کارى که یک جوان تنومند هم درگرماى شديد توان انجام دادن آن را ندارد.

وی به پژواک گفت که مکتب را ترک کرده است و برادرش که از دوسال کوچکتر است نیز همرايش  مصروف فراهم کردن نفقه خانواده است.

سيدولى (نام مستعار) یک طفل ده ساله است که می گوید به دلیل جنگ هاى گذشته مجبور شده است در تورخم کارهای شاقه انجام دهد.

وی گفت:" پدرم بر اثر جنگ معلول شده و کارکرده نمى تواند، من مجبورم تا براى کاراين جا بيايم، مکتب رفته نمى توانم و حتی نمی توانم با همسالان خود نشت و برخاست و یا بازی کنم."

کميسيون مستقل حقوق بشر در حوزه شرق مى گويد که ١٩٨٥طفل از جمله که مانند اکبر و سيدولی در شهرک تورخم مصروف اجراى کارهاى شاقه مى باشند.

غلام حسين بيوس مسؤل بخش اطفال  اين کميسيون به پژواک گفت که این اطفال افزون براين که درگرمى طاقت فرسا کارهاى شاقه را انجام مى دهند، از بازى و رفتن به مکتب نيزبى بهره اند.

وی در عین حال با ابراز نگرای از آزار و اذیت جنسی این کودکان گفت:" ما نگران هستیم که مبادا اين اطفال مورد آزار و اذيت جنسى قرار گيرند."

به اساس معلومات بيوس، زماني که این کودکان اموال غيرقانونى را انتقال می دهند در دو سوى مرز، از سوى محافظين دروازه مورد لت وکوب قرار مى گيرند.

وی گفت:" مشکل عمده اين است که ازاين اطفال در رشوه ستانى و فساد استفاده صورت مى گيرد و پوليس سرحدى تورخم زماني که می خواهد از رانندگان وسايط پول غيرقانونى اخذ کند، اين اطفال را به کار مى گيرد."

عبدالحکيم شيرزاد رئيس کار و اموراجتماعى ننگرهار گفت که درتورخم از سال هاى متمادى صدها طفل مصروف کارهاى شاقه اند. اما وی گفت که این اداره توسط شمارى مؤسسات کمک کننده، برخی تسهیلات را به این کودکان فراهم کرده است.

شيرزاد به پژواک گفت که این اداره درسراسر ننگرهار، با ٨٠٠ طفل مصروف کار به صورت مستقيم مصاحبه کرده است و دریافته است که کودکان مذکور مصروف ١٨ نوع کار شاقه هستند.

وى گفت که اطفال بيشتر درشهرجلال آباد، ولسوالى سرخرود وشهرک تورخم مصروف کاراند و درتورخم براى آنها افزون با راه اندازى آگاهى عامه، برنامه هاى آموزشی از جمله فراگيرى پيشه اجرا شده و در کاهش ساعات کارى آنها نيز اقدام شده است.

شیرزاد افزود که به کمک برخى مؤسسات، در تورخم براى ١٥٠ کودک در زمینه ترميم وسايط و آموزش هاى حرفه یى اقدام شده که هم اکنون مصروف کار هستند.

وی خاطر نشان کرد که  مؤسسات کمک رسان را تشویق کرده است که ترغيب کرده برای این کودکان کورس های آموزشى CBS را داير کنند و کودکان مذکور اکنون شامل صنف ششم شده اند.

رئیس کار و امور اجتماعی ننگرهار گفت :" مشکل عمده ما نبود بوديجۀ اختصاصى براى اجراى اين کاراست، با کمک مؤسسات تا حدى تلاش مى ورزيم اما بيشتر ازاين کاری از دست ما ساخته نیست."

اتحاديۀ سراتاسرى کارگران افغانستان مى گويد که درافغانستان حدود دو ميليون طفل مصروف انجام کارهاى شاقه  اندکه با گذشت زمان این مشکل حل نشده است.

محمد لياقت عادل، رئیس این اتحادیه به پژواک گفت تا قوانين به طور درست تطبيق نشوند، نگرانى ها درمورد گماشته شدن اطفال به کارهای شاقه حل نخواهد شد.

عادل افزود :" دولت، به برخی کنوانسیون های سازمان هاى جهانى به ويژه سازمان جهانى کار  پیوسته که درمورد عمر اطفال درآن معلومات داده شده است که درچه حال کدام کار را انجام داده مى توانند، اما با تاسف فروان بايد گفت که تمام قوانين و کنوانسيون هاى تصويب شده در این زمینه تنها به روى کاغذ مى باشند."

نامبرده از حکومت وحدت ملى و سازمان جهانى کارخواست تا در این زمینه اقدامات جدى را اتخاذ نمايند.

حقوق دانان به اين باوراند که به کار گماشتن کودکان عمل خلاف قانون اساسى است و قاچاق انسانى پنداشته مى شود.

حکيم الدين منځنى کارشناس مسايل حقوقى و استاد فاکولتۀ حقوق در يکى از پوهنتون هاى خصوصى درننگرهار گفت که مطابق با مواد ٤٨ و ٤٩ قانون اساسى افغانستان هرگونه کاراجبارى به طور ويژه بالاى اطفال ممنوع مى باشد.

وى به پژواک گفت :" شايد طفل به کار اجبارى کشانده نشود؛ اما اينکه وى طفل است و حق فراگيرى تعليم وى تلف مى شود، حقوق تفریح و صحت وى زيرپا مى شود، به مشکلات روانى دچارمى گردد و اين کارها خلاف قانون است."

 کميسيون مستقل حقوق بشر دراين گزارش، پوليس سرحدى را  متهم کرده که از اطفال براى جمع آورى پول از وسايط نقلیه سوء استفاده می کند.پژواک تلاش ورزيد تا نظر پوليس سرحدی در این زمینه داشته باشند اما موفق نشد.

عالمان دينى به اين نظراند که اسلام دين عدالت است واين امر خلاف عدل است که از اطفال درکارهاى شاقه استفاده صورت گيرد.

محمد غنى فاروقى يکتن ازعالمان دينى، به پژواک گفت  که اسلام بر طفل عبادت را هم فرض نکرده  به سبب اين که بدن آنها توانایی عبادت را ندارد.

وی افزود:" حضرت محمد صلى الله عليه وسلم مانع اشتراک اطفال درغزوه های مختلف می شد و حتی اجازه نمی داد که روزه بگیرند و تاکید نمی کرد که اطفال دیگر عبادات را نیز انجام دهند زيرا اطفال توانایی انجام این کارها را ندارند."

قابل یاد آوری است که  درحال حاضر کودکان درشهرجلال آباد مرکز ننگرهار، ولسوالى سرخرود و شهرک تورخم  به کارهای شاقه گماشته می شوند و از فراگيرى تعليم بى بهره اند.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement