خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هشتاد درصد معتادين تداوى شده در بدخشان دوباره به اعتياد رو مى آورند

صحت

آرشيف

هشتاد درصد معتادين تداوى شده در بدخشان دوباره به اعتياد رو مى آورند

Jun 14, 2017 - 14:19

فيض آباد(پژواک،٢٤جوزا٩٦): مقامات محلى در ولايت بدخشان، با ابرازنگرانى از کشت و توليد کوکنار و افزايش روزافزون معتادان دراين ولايت مى گويند که اضافه از ۸۰ فيصد معتادين که تداوی مى شوند، دوباره به اعتياد روی مى آورند و علت آن هم بيکاری مى باشد.

نشست هماهنگی پروسۀ تخريب کشت کوکنار و بسيج ملی عليه مواد مخدر، امروز به اشتراک معين مالی و اداری وزارت  مبارزه با مواد مخدر، در ولايت بدخشان برگزار گرديد.

داکتر گل محمد بيدار معاون و سر پرست ولايت بدخشان، در اين نشست گفت که دهاقين از کشت کوکنارسود نمى برندو همه مفاد آن، در جيب مافيای مواد مخدر می ريزد و پوليس مبارزه با مواد مخدر، بايد تقويه و تجهيز گردد. با تشکيل موجود٬ پوليس نمى تواند در برابر قاچاق٬ ترافيک و کشت مواد مخدر بايستد و عليه آن مبارزه نمايد.

وی افزود: "در اکثر ولسوالی های ولايت بدخشان بخصوص ولسوالی های مرزی اين ولايت، معتادين مواد مخدر وجود دارند که به ترياک و هيرويين معتاداند و  ۹۰ فيصد مردم  پاميربدخشان به ترياک معتاد مى باشند."

بيدار همچنان علاوه کرد که اضافه از ۸۰ فيصد معتادين که تداوی مى شوند، دوباره به اعتياد روی مى اورند و علت آنهم بيکاری مى باشد، که زمينه کار برای شان ميسر نيست و رياست کارو امور اجتماعی، بايد پلان هایى رويدست بگيرد که زمينۀ کار و حرفه برای معتادين که صحت ياب میشوند فراهم گردد.

موصوف  در مورد ارقام معتادين گفت: "فعلا در بدخشان در حدود ۲۸ هزار معتاد اعم از زن٬ مرد و اطفال وجود دارد و ما صرف ۵ کلينيک تداوی معتادين در بدخشان داريم و اين امر کفايت کننده نيست."

مفتی عبدالوکيل به نمايندگی از رياست محکمه استيناف ولايت بدخشان، سخنران ديگر اين نشست گفت که مواد مخدر، از ديدگاه اسلام حرام است هم  قانون وهم دين، آن را بد ميداند و بايد همۀ علما عليه آن مبارزه نمايند.

وی افزود: "همه قوماندانان امنيه ولسواليها در کشت، قاچاق و ترافيک مواد مخدر دست دارند. روی همين علت کشت کوکنار نسبت به سالهای گذشته در بدخشان ۱۵ فيصد افزايش را نشان ميدهد."

عبدالله ناجی نظری رييس شورای ولايتی ولايت بدخشان گفت که تا يک برنامه منظم از طرف دولت عملی نگردد، هرروزکه مى گذرد جوانان بيشتر به اعتياد روی مى آورند و کشت کوکنار افزايش خواهد يافت و بايد پلان هايی روى دست گرفته شود که سطح اقتصاد دهقان بالا برود و زمينه کشت بديل براى شان ميسر شود؛ در غيرآن باعث بدبختی جامعه و مردم خواهد بود.

وی افزود: "شورای علمای بدخشان، نقش عمده در محو کشت کوکنار در بدخشان دارند؛ بايد ذهنيت مردم و دهاقين را در برابر اضرار مواد مخدر روشن سازند و از ديد گاه اسلام آنرا به مردم از طريق منابر تشريح نمايند."

مولوی عبدالحفيظ رسولی معاون شورای علمای بدخشان، درصحبت هايش خاطرنشان کرد: "علما مسووليت دينی و اجتماعی دارند تا در برابر اين پديدۀ شوم ايستاد شوند و عليه آن از ديدگاه شريعت مبارزه نمايند؛ ما به همه دهاقين که در زمين های شان کوکنار کشت مى نمايند، آنانرا قاتلين بشریت ميدانيم و آنان بايد مجازات شوند."

وى افزود آنانى که مى گويند فقر باعث گرديده تا کوکنارکشت نمايند، غلط است و اين امر معذرت شرعی و قانونی نيست.

سيد فيصل حسينی  معين مالی و اداری وزارت مبارزه با مواد مخدر، در اين نشست گفت که طالبان دهاقين را تشويق به کشت کوکنار مى نمايند تا از آن عُشر بگيرند و از اين طریق، زمينه کشتار مردم بيگناه افغانستان را سازماندهی نمايند.

وى افزود: "ما امروز بالاتر از سه ميليون معتاد در کشور داريم و بالاتر و ميلياردها دالر به جيب طالبان و مافيای قاچاق موادمخدر، از مدرک مواد مخدر می ريزد، که در تخريب وطن و کشتن هموطنان ما از آن استفاده مى نمايند."

موصوف گفت: "از جملۀ بيشتر از سه ميليون معتاد، صرف ما سالانه ۴۰ هزار معتاد را تداوی مينماييم که اين، مشکل عمده سر راه ماست و با گذشت هرروز، تعداد معتادين در کشور افزايش مى يابد."

در آخير نشست امروز،  تصميم گرفته شدکه بايد يک مبارزۀ همگانی را هم حکومت و هم علمای دينی و معارف، در سطح ولايت راه اندازی نمايند تا اين پديدۀ شوم ريشه کن شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement