خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزير امورمهاجرين: وضعیت افغانستان مناسب عودت اجباری نمی ­باشد

وزير امورمهاجرين: وضعیت افغانستان مناسب عودت اجباری نمی ­باشد

Jun 20, 2017 - 16:20

کابل(پژواک، ٣٠ جوزا ٩٦): وزارت امورمهاجرین، از کشورهای میزبان مهاجرپذير خواست تا در رسیدگی دوسیه­ های پناهجویان افغان بطور مساویانه و بدون تبعیض، تجدید نظر کنند؛ زيرا وضعیت افغانستان مناسب عودت اجباری نمی ­باشد.

سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان، امروز در مراسم گراميداشت از (٢٠ جون) روز جهانی پناهنده در کابل گفت که علیرغم برگشت حدود هفت میلیون مهاجر و پناهنده در جریان سال­های متمادی، هنوزهم بیش از ٥،٦ میلیون افغان در خارج از کشور به سر می­ برند.

موصوف افزود: «متاسفانه به علت تداوم و افزایش جنگ و ناامنی­ها در ولایات مختلف کشور و علیرغم برگشت عودت­کنندهگان، هنوزهم شاهد روند متداوم مهاجرت به بیرون از کشور هستیم؛ لذا از کشورهای مهاجرپذیر انتظار رفتار مساویانه و بدون تبیض در رسیدگی کیس­های پناهجویان را داريم و با توجه به اینکه افغانستان کشور مبدا ناامن است و وضعیت افغانستان، مناسب عودت اجباری نمی –باشد، کشورهای مقصد در سیاست دیپورت تجدید نظر نمایند.»

موصوف افزود که در سال ٢٠١٥ ميلادى هجوم مهاجران به کشورهای اروپایی، بحران مهاجرت را به وجود آورد که از آن میان حدود ٢٥٠ هزار تن را مهاجران افغان تشکیل می­ دادند، که موضوع برگشت اجباری را رقم زد.

وی گفت: «در نتیجه مذاکره با اتحادیه اروپا، اسنادی در اکتوبر ٢٠١٦ به امضا رسید که توانست مدیریت مشترک در ارتباط به پناهند­گان را با آن اتحادیه ایجاد کند.»

او خاطر نشان کرد که از طریق مدیریت مشترک با اتحادیۀ اروپا در سال ٢٠١٦ حدود ده هزار عودت ­کنندۀ داوطلب و ٥٨٠ تن اجباری به کشور برگشت نموده اند.

موصوف افزود که در سال روان میلادی، ٨٠٣ تن به صورت داوطلبان و ٣٧٩ تن اجباری از کشورهای اروپایی به کشور برگشته ­اند.

به گفته وی، در پاکستان کارت های مهاجرت یک عشاریه سه میلیون افغان تا آخر سال ٢٠١٧ تمديد شده و برای ثبت حدود ٦٠٠ هزار مهاجر فاقد مدرک، توافق صورت گرفته و قرار است از ١٥ جولای این برنامه عملاً آغاز گردد.

او هم­چنان خاطر نشان کرد که در ایران، کارت های بیش از ٦٠٠ هزار پناهنده تحت برنامه «همایش یازده» تمدید شده، ٤٥٠ هزار تن دارای پاسپورت خانوار که اقامت کوتاه ­مدت دارند، یک ­سال از اقامت شان نشده و به دليل اينکه اسناد آنها ممکن تمديد نشود، تحت فشار روانی قرار دارند.

بلخی درادامه صحبت هايش گفت که در ايران، حدود یک میلیون تن فاقد مدرک و حدود سه هزار تن دارای اقامت طولانی ­مدت می ­باشد و مذاکره در رابطه به وضعیت مجموع پناهندگان و مهاجران در ایران جریان دارد.

بر پایه معلومات وزیر امور مهاجرین و عودت­ کنندگان، در سال ٢٠١٦ از ایران و پاکستان اعم از فاقدین مدرک و دارای مدرک، بیش از یک میلیون تن به کشور عودت نموده و بیش از یکصد­ هزار تن برگشت داده شده اند.

موصوف افزود که از ماه حمل تا سه روز قبل، ١٩٤ هزار تن از ایران و پاکستان عودت کرده ­اند، که ١٣٠ هزار تن از ايران و ٧٢ هزار از پاکستان می ­باشند.

موصوف افزود که در کشورهای اروپایی، تاکنون ٢٤٧ هزار افغان سند پناهندهگی، اقامت دایم و یا تابعیت کشورها را دریافت نموده اند و همچنان ٥٨٢ هزار تن تقاضای پناهند­گی داده اند، که بر اساس پیش بینی مقام­های اروپایی، تقاضای ٤٥ درصد آنان پذیرفته نخواهد شد.

به گفتۀ وى مابقی افغان هايى که در کشورهای آسیایی، افریقایی، امریکا و استرالیا به سر می ­برند، مشکل حاد ندارند.

اين مقام بلندپايۀ وزارت مهاجرين افزود با آن که سال گذشته، نرخ بیکاری در افغانستان ٣٩ درصد اعلام شد؛ اما مهاجرت ­ها سبب شده است تا وضعیت اقتصادی در افغانستان خوب بوده باشد؛ زیرا سال گذشته از سوی کسانی که در بیرون از کشور زندگی می­کنند، حدود هفت میلیارد دالر وارد اقتصاد این کشور شده است.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، در این نشست گفت کسانی که در کشورهای همسایه به سر می­برند علاقمند برگشت به کشور هستند؛ اما شرایط ناگوار سبب شده تا تحقق این آرزو دشوار گردد.

موصوف افزود که سال گذشته یک رقم قابل ملاحظه به کشور بر گشتند و امسال نیز ادامه دارد و ممکن به تناسب سال گذشته نباشد.

محمد علم ایزدیار معاون دوم مشرانوجرگه در این نشست گفت معضل مهاجرت که موجب فرار نسل جوان، نیروی کار و تحصیل یافته ها می شود، نه تنها ریشه در جنگ و ناامنی دارد، بلکه به ضعف و ناتوانی حکومت ها در عرصه اداره و مدیریت دارد.

موصوف افزود: «فساد سیاسی، مالی و اداری در نظام حاکم سیاسی افغانستان، یک جمع را مجبور به ترک کشور می ­کند؛ فساد سیاسی که موجب تبعیض و بیعدالتی اجتماعی و سیاسی می شود، باعث مهاجرت می­شود.»

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement