خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عوايد دو معدن زغال سنگ دره صوف بالاى سمنگان ١٤ درصد افزايش يافته است

عوايد دو معدن زغال سنگ دره صوف بالاى سمنگان ١٤ درصد افزايش يافته است

Jun 26, 2017 - 09:07

ايبک (پژواک، ۵سرطان٩۶): عوايد دو معدن زغال سنگ ولسوالى دره صوف بالاى سمنگان، در شش ماه اول سال روان، به حدود ١،٢ ميليارد افغانى رسيده و نسبت به زمان مشابه سال قبل، بيش از ١٦٦ ميليون افغانى افزايش يافته است.

اين مطلب را انجنیرغلام یحیی سرپرست آمریت نمایندگی تصدی زغال سنگ شمال در سمنگان، به آژانس خبرى پژواک بيان کرده گفت که عوايد يادشده، مربوط به معادن شباشک و دهانه تور اين ولسوالى مى­باشد.

وى گفت که عواید سه معدن دیگر این ولسوالی (گرمک غربی، گرمک شرقی و رشک) که وزارت معادن به سکتور خصوصی به اجاره داده است، شامل این حدود ١،٢ ميليارد عواید نمی­باشد.

به گفته او، يک تن زغالى که توسط مردم از تونل­هاى خودسر استخراج مى­شود، ١٥٠٠ افغانی محصول مى­شود و يک تن زغالى که توسط کارگران دولتی استخراج مى­شود، ٢٠٠٠ افغانی به فروش مى رسد.

موصوف، تقاضاى بيشتر به زغال سنگ به خصوص بيشتر شدن صادرات آن به پاکستان و رو آوردن شمار زيادى مردم به کار در معادن زغال سنگ، که دليل آن نبود زمينه هاى کار در بخش­هاى ديگر مى­باشد، را عمده ترين عوامل افزايش عوايد از اين مدرک در سال روان نسبت به سال پيش مى­داند.

در همین حال، احمدعلی حسنی ولسوال دره صوف بالا گفت که ايجاد تونل­هاى استخراجى غيرقانونى و خودسر زغال سنگ از سوى مردم و نبود کنترول کامل بر اين روند نيز از عوامل افزايش استخراج زغال و عوايد ناشى از آن شده است.

به گفته او، در حال حاضر در اين معادن نزديک به ده هزار تن از ولايات مختلف کشور در بيش از يک هزار تونل استخراجى مصروف کار مى­باشند. وى جزئيات در مورد اين آمار در سال­هاى پيش را ارايه نکرد.

اما انجنیر دادمحمد ځاځى ريیس تصدی زغال سنگ شمال گفت که تمامی تونل­هاى استخراجی زغال سنگ دره صوف بالا، تحت کنترول انجنیران تصدى مى­باشد.

مسوولان مى­گويند که روزانه دها موتر زغال سنگ، از اين ولسوالى به ولایات بلخ، بغلان، کابل، کندز، خوست، ننگرهار، جوزجان و غيره و همچنان پاکستان منتقل مى­شود.

زغال سنگ دره صوف، در سال ١٣٤٥ توسط افراد محلی کشف گرديد. متخصصين اتحاد شوروى وقت و آلمان، در سال ١٣٤٦ بيش از ١٥٠ ميليون تن زغال سنگ، در اين معادن تخمين کرده بودند.

 در ساير نقاط کشور نيز معادن زغال سنگ وجود دارد.

 قرار معلومات مسوولين، معادن زغال سنگ به شکل کمربند در طبقات مختلف سلسله کوه­های هندوکش واقع شده، که از ولایت بدخشان شروع و تا تخار، بغلان، سمنگان، بامیان و سرپل امتداد مى­يابد و به معدن سبزک هرات منتهی مى­شود.

 از زغال سنگ، در داش های خشت پزی، آهنگری، فابریکه های کوچک ذوب آهن و گرم کردن منازل استفاده مى­شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement