خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان سمنگان "شول پسته" را پیش از موعد معین آن شکستاندند

زراعت

آرشيف

باشندگان سمنگان "شول پسته" را پیش از موعد معین آن شکستاندند

Jul 15, 2017 - 14:48

ایبک (پژواک، ٢٤ سرطان ٩٦): هزاران تن از باشنده هاى ولایت سمنگان، قبل از فرارسیدن وقت جمع آوری پسته، به جنگلات پسته در مرکز و ولسوالى هاى اين ولايت هجوم برده و «شول» را شکستاندند.

شول، زمان معين نگهدارى حاصلات پسته پيش از رسيدن آن را گويند. شوراهاى مردمى در هماهنگى با رياست زراعت، کار حفاظت از پسته را پيش مى برند.

طبق معمول، شول پسته در اوايل سرطان آغاز و تا دهم - پانزده هم اسد ادامه پيدا مى کند. بعد از شکستاندن شول، مردم محل پسته را جمع آورى مى کنند.

اما محمد آصف قاسمی مدیر جنگلات ریاست زراعت آبيارى و مالداری سمنگان، به آژانس خبرى پژواک گفت که از یک هفته بدینسو، حدود ده هزار تن از باشندگان مناطق مختلف اين ولايت، در اطراف جنگلات پسته تجمع کرده بودند و شام ديروز بر جنگلات هجوم بردند.

به گفته او محافظین جنگلات، به علت کمبود تعداد شان نتوانستند جلو مردم را بگیرند.

موصوف تصریح کرد که درختان پسته، سرمایه ملی بوده و جنگلات ملکیت دولت است، که مردم می توانند در وقت معين محصولات آن را جمع آوری و از عواید آن امرار معیشت کنند.

اما موصوف گفت که هجوم مردم به جنگل هاى پسته پيش از اعلام زمان جمع آورى آن، تخلف است و چيدن پسته پيش از پخته شدن، سبب ٥٠ در صد کاهش حاصلات آن مى شود؛ زيرا پسته پخته شده وزن بيشتر از پسته خام مى داشته باشد.

محمد اسلم باشنده قریه تخت رستم ایبک در مرکز اين ولایت، در مورد اينکه چرا مردم پيش از زمان معين بر جنگلات هجوم بردند، گفت: «شنیدم که پسته در حال پخته شدن است و مردم خود را آماده حمله بر جنگلات نموده اند، من هم با هشت نفر و یک عراده موتر، از سه روز بدینسو در نزدیک جنگل منطقه صندوقچه ولسوالی خرم سارباغ رفتم و شب گذشته که ديگران وارد جنگل شدند، مه هم داخل شدم و پنج سير پسته را جمع آورى کردم.»

زرگل باشنده قریه شلکتو در ایبک مرکز ولایت که حدود ده سير پسته را در جنگل «هزاره مزارى» جمع آورى کرده است، نيز گفت به دليلى پيش از وقت وارد جنگل شده و به چيدن پسته آغاز کرد که ديگران، براى هجوم بر جنگل از پيش آمادگى گرفته بودند.

به گفته او در حال حاضر، يک کیلوگرام مغز پسته در شهر ایبک یک هزار افغانی فروخته مى شود.

به اساس معلومات رياست زراعت سمنگان، در مرکز و ولسوالی های حضرت سلطان، فيروزنخچير و دره صوف بالاى سمنگان، حدود ٤٢ هزار هکتار زمين جنگلات پسته وجود دارد.

پسته سمنگان که از کيفيت بلند برخوردار می ‌باشد، به پاکستان، هند و کشورهاى اروپايى صادر می‌ شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement