خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات تربوز و خربوزه در هلمند پنجاه درصد کاهش يافته است

حاصلات تربوز و خربوزه در هلمند پنجاه درصد کاهش يافته است

Jul 15, 2017 - 13:43

 

لشکرگاه(پژواک، ٢٤سرطان ٩٦): مقامات رياست زراعت هلمند مى گويند که حاصلات تربوز و خربوزه در اين ولايت، به علت نا امنى هاى سال جارى، پنجاه درصد کاهش يافته است.

رفيع الله قلم مدير برنامه هاى و پلان رياست زراعت هلمند مى گويد که هرچند زارعين، در اثر نا امنى ها و مشکلات ديگر، پاليزهاى کم کشته کرده بوده اند؛ اما نسبت به سال گذشته از آفات طبيعى مصوون بوده است.

موصوف به آژانس پژواک گفت که سال گذشته در هلمند ٩ هزار و ٨ صد هکتار زمين پاليز شده بود؛ اما امسال به علت نا امنى ها، به چهارصدهزار هکتار پايين شده است.

قلم  افزود: "زارعين فکر مى کرده اند که حاصلات شان به علت نا امنى ها تا باران نخواهد رسيد، شمارى از زارعين بيجا شده بوده اند؛ چرا که براکثريت زمين ها خربوزه و تربوز کشت نشده است."

این مقام ریاست زراعت، در مورد شکايت هاى زارعين که گويا حاصلات شان به علت نبود سردخانه ها و مارکيت ها به قيمت پايين فروخته مى شود، گفت که خواسته هاى ايجاد سردخانه و مارکيت ها را به شکل متواتر مطرح کرده؛ اما مرکز به آن توجه نکرده است.

به گفتۀ او، خواست ايجاد مارکيت به هزينۀ ٧صدهزار دالر و ايجاد سردخانه به هزینه٥٠٠هزار دالر امريکايى را به مرکز فرستاده و در آنجا نيز با وى تعهد سپرده شده، که اين کار در آينده انجام خواهد شد.

موصوف در مورد کاهش قيمت محصولات گفت: "زارعين مجبور اند که محصولات پاليز خود را به سرعت بفروشند، که اين کار باعث پايين آمدن قيمت شده و امکانات نگهدارى آن وجود ندارد."

موصوف افزود که از قبل دو سردخانه در مارجه و گرشک ساخته شده بود، که در زمان نا امنى ها از سوى مردم چور و چپاول شده است.

محمد ولى يکى از زارعين شهر لشکرگاه به آژانس پژواک گفت که نسبت به قبل، پاليزهاى کم کشت کرده؛ اما کشت هاى خربوزه و تربوز حاصلات خوب داده است.

 او گفت که اين بار پاليزها آفت  نداشت؛ اما قيمت ها پايين است و مجبور است که آن را به علت گرمى شديد، به قيمت پايين بفروشد؛ چرا که امکانات نگهدارى آن را ندارد.

عبدالله جان يکى از فروشندگان خربوزه سرسرک در لشکرگاه، به آژانس پژواک گفت که سال گذشته، خربوزه و تربوز، با به قيمت بلند به ساير ولايت انتقال داده مى شد؛ اما امسال خريدار ندارد و نه هم سردخانه ها براى نگهدارى آن تهيه شده است.

عبدالخالق يکى از دکانداران به آژانس پژواک گفت که امسال خربوزه و تربوز از لحاظ کيفيت خوب است؛ اما تغيير قابل توجه در قيمت هاى آن به ميان آمده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement