خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از روز "عسل" در هرات تجلیل به عمل آمد

از روز "عسل" در هرات تجلیل به عمل آمد

Jul 27, 2017 - 15:33

شهرهرات(پژواک،٥اسد٩٦): برای نخستین بار از پنجم اسد به‌ عنوان روز "عسل" در هرات، با راه اندازی نمایشگاهی در صحن ادارۀ زراعت اين ولايت، گرامیداشت به عمل آمد.

مسوولان ادارۀ زراعت هرات میگویند که بخاطر حمایت و رشد صنعت زنبورداری در هرات، قرار است همه ساله روز عسل تجلیل گردد.

عبدالصبور رحمانی رییس ادارۀ زراعت و مالداری هرات، با ابراز خرسندی از افزایش ٣٠ درصدی عسل هرات نسبت به پار سال گفت که صنعت زنبورداری در این ولایت، درحال توسعه است.

موصوف همچنان افزود: "تولیدات عسل در سال گذشته که ٦٠ تُن بود، امسال به ٨٠ تُن رسیده است که ٣٠ در صد افزایش را نشان می دهد."

وی افزود: امیدواری‌ها بر این است که با افزایش سطح این تولیدات، بازار عسل در هرات از قبضه کشورهای خارجی آزاد شود.

او گفت که هرات، در حال تبدیل شدن به ولایتی است که در آینده نزدیک، خواهد توانست تمام نیازمندی‌های زنبورداران ولایت‌های زون غرب را مرفوع سازد.

رحمانی اظهار داشت که  در حال حاضر، ١٥٠٠ نفر در ٧٥٠٠ فارم زنبوردارى مصروف اند.

رییس زراعت و مالداری افزود که بیشتر باشندگان ولسوالی های انجیل، گذره، و پشتون زرغون به این صنعت مصروف اند.

درهمین حال، شماری از تولیدکنندگان عسل در هرات، هر چند از افزایش تولید عسل در سال روان خوشحال اند؛ اما از واردات عسل بی کیفیت از کشورهای همسایه به ویژه ایران، ابراز نگرانی میکنند.

عبدالخالق خدادادی یک تن از تولید کنندگان عسل به پژواک گفت: "متاسفانه عسل کم کیفیت وتقلبی زیاد است؛ خوب است که هموطنان ما اینجا بیایند و از عسل باکیفیت عالی دیدن و خرید نمایند."

هادی عرفانی یکی دیگر از تولیدکنندگان گفت: "حکومت باید در بازاریابی عسل توجه کند، مشکلات زیاد است. عسل های تقلبی باعث شده که بازار تولیدات عسل داخلی را خراب کند."

زبیر یکی دیگر از تولیدکنندگان عسل گفت: "هرات منبع خوبی برای تولید عسل است، متاسفانه عسل هايی که از کشور ایران می آید کیفیت خوب ندارد."

قابل يادآورى است که نمایشگاه عسل، به مدت دو روز به روی بازدید کنندگان باز است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement