خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

توليد عسل در مناطق مرکزى افزايش يافته است

توليد عسل در مناطق مرکزى افزايش يافته است

Jul 29, 2017 - 13:51

ميدان شهر(پژواک،٧اسد ٩٦): جشن عسل، درحالی در ولايت ميدان وردک برگزار گرديد که زنبورداری در اين ولايت بخصوص در ولسوالی های دايميرداد، حصۀ اول بهسود، حصۀ دوم بهسود و جلريز افزايش يافته است.

جان آقا محصل ولسوال حصه دوم بهسود ولايت ميدان وردک، به آژانس خبرى پژواک گفت که جشن از روز پنجشنبه آغاز و تا دو روز  ادامه داشت که صدها تن از مردم مناطق مرکزی شرکت کرده وعلاوه بر جشن عسل، نمايشگاهى ازعسل  خالص صنايع دستی و فرآورده های زراعتی نيز به نمايش گذاشته شد.

وی افزودکه در مجموع ١٦ غرفه عسل از ١٦  انجمن زنبورداری ازچهار ولسوالی (دايميرداد، جلريز، حصه اول و دوم بهسود)، ١٠ غرفه از صنايع دستی و محصولات زراعتی در اين جشنواره در معرض فروش و نمايش گذاشته شده بود.

ولسوال حصه دوم بهسود گفت که  هدف از برگزاری اين جشنواره، معرفی زنبورداری که برای رشد اقتصادی دهاقين مفيد مى باشد و استفاده از ظرفيت اين مناطق برای توسعه زنبورداری بوده است.

موصوف علاوه کردکه در مناطق مرکزی، به علت تنوع گياهی و کوه های پر از گل و گياه عسل مرغوب به دست می آيد و بايد از اين ظرفيت مردم استفاده نمايند.

وی افزود که در اين جشنواره نزديک به دو هزار تن شرکت کرده بودند و اين جشن علاوه بر اينکه يک جشن زراعتی بود، برای اولين بار يک جشن تفريحی نيز به حساب می آمد

محصل افزودکه در چهار ولسوالی دايميرداد، جلريز، حصه اول و حصه دوم بهسود، بيش از يکصد زنبوردار در قالب ١٦ انجمن با داشتن ده هزار صندوق زنبور، فعاليت مى کنند.

عبدالغنی ولسوال حصه اول بهسود نيز  جشن عسل را در ولسوالی حصه دوم بهسود، جشن مفيد ارزيابی نموده به پژواک گفت چنين جشنواره ها می تواند برای ترويج برنامه های زراعتی و رشد اقتصادی دهاقين مفيد باشد.

 درعين حال، محمد قاسم رييس انجمن زنبورداران مناطق مرکزی به پژواک گفت که جشن عسل برای اولين بار در اين منطقه براى معرفى عسل و دستاوردها در اين زمينه  برگزارشد.

وی افزود: "امسال در مجموع زنبورداران اين چهار ولسوالی، بيش از ٥٠  تن عسل برداشت خواهند کرد و اين جشنواره ها باعث معرفی و فروش زنبور وعسل در بين منطقه خواهد شد و زنبورداری را در اين مناطق توسعه خواهد داد."

محمد الله يکی از بازديد کنندگان اين جشنواره، به پژواک گفت که جشنواره عسل، برای اولين بار است که در افغانستان برگزار شده و اين برنامه بايد همه ساله ادامه يابد.

وی افزودکه در مناطق مرکزی، بعد از گذشت پانزده سال اين اولين جشنى بود که برگزار گرديد و مردم  از برگزارى آن خرسند اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement