خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ریاست زراعت سمنگان از آغاز "سروی ملی شناسایی امراض و آفات زراعتی" خبر داد

ریاست زراعت سمنگان از آغاز "سروی ملی شناسایی امراض و آفات زراعتی" خبر داد

Jul 30, 2017 - 17:34

ایبک (پژواک ۸ اسد۹۶): ریاست زراعت سمنگان از آغاز "سروی ملی شناسایی امراض و آفات زراعتی" خبر داده می گوید که با نمونه برداری از گونه های مختلف مرض و آفت در چهار فصل سال، از خسارات ناشی از آن جلوگیری خواهد شد.

بر پایه معلومات مسوولان محلی سمنگان، این سروی به کمک مالی «پروژه های عوامل تولید زراعتی افغانستان» وزارت زراعت، آبیاری و مالداری امروز در مرکز و شش ولسوالی این ولایت، به هدف شناسایی و تثبیت انواع مرض و آفت زراعتی، آغاز ويک یک سال ادامه خواهد داشت.

عتیق الله شیرزاد مسوول بخش حفاظت نباتات «پروژه عوامل تولید زراعتی افغانستان»، در نشستی که به این مناسبت در ایبک تدویر یافته بود، گفت که در این برنامه از گونه های شیوع یافته امراض و آفات زراعتی بالای درختان، کشت زار ها، نباتات و محصولات زراعتی در مرکز و ولسوالی ها، در فصل های مختلف سال نمونه برداری و غرض تحقیق به وزارت زراعت ارسال می شود.

موصوف افزود که معلومات به دست آمده از گونه های مرض و آفت زراعتی، درج یک پایگاه معلوماتی گردیده در اختیار سازمان ها، موسسات و نهادهای که در بخش زراعت در افغانستان فعالیت می کنند، گذاشته می شود.

به گفته او، این تحقیقات به موسسات همکار وزارت زراعت کمک می کند تا در مقابل گونه های مرض و آفت زراعتی مجادله نموده و از ضایع شدن محصولات زراعتی جلوگیری کنند.

گلاب الدین غیاثی مدیر حفاظت نباتات ریاست زراعت، آبیاری و مالداری سمنگان گفت که به منظور شناسایی امراض و آفات زراعتی امکانات لازم در اختیار کارمندان تخنیکی گذاشته می شود.

به گفته او، شیوع انواع مرض و آفت زراعتی در چهار فصل، در نقاط مختلف این ولایت باعث از بین رفتن محصولات زراعتی دهاقین و باغداران می شود که خساراتی زیادی را نیز به بار می آورد.

به گفته غیاثی، هرگاه در برابر این امراض و آفات زراعتی مجادله به موقع صورت گیرد، افغانستان نیاز به تورید محصولات زراعتی از خارج کشور نمی باشد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement