خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات خربوزه و تربوز در نيمروز افزايش يافته است

زراعت

آرشيف

فيچرها

آرشيف

حاصلات خربوزه و تربوز در نيمروز افزايش يافته است

Aug 06, 2017 - 13:25

زرنج (پژواک،١٥ اسد ٩٦): مسوولان زراعت ولايت نيمروز مى گويند که حاصلات امسال تربوز و خربوزه در اين ولايت نسبت به پارسال، تا ٨٠ درصد افزايش يافته است.

اکبرشريفى رييس اداره زراعت، آبيارى و مالدارى ولايت نيمروز، در صحبت اختصاصى به آژانس خبرى پژواک گفت که حاصلات تربوز و خربوزه در سال گذشته در اين ولايت ١٦٠ هزار  تُن تا ١٧٠ هزار تُن بود. اين حاصلات علاوه بر نيمروز به ولايات هرات، کندهار، غزنى، کابل و کشورهاى همسايه  نيزصادرگرديد.

اما موصوف افزودکه ميزان  حاصلات درسال روان تخمين زده مى شود که به ٣٠٠ هزارتُن تا ٤٠٠ هزارتُن برسد که نسبت به سال گذشته، تا دو برابر افزايش را نشان ميدهد و امسال نيز علاوه بر نيمروز به ولايات هرات، کندهار، غزنى، کابل و کشورهاى همسايه صادرخواهد شد.

رييس زراعت ولايت نيمروز، علت افزايش حاصلات خربوزه و تربوز را بيشترشدن جريان آب در رودخانۀ هلمند بخصوص کانال نهر لشکرى که از شهر  زرنج مى گذرد،  و دريای خاشرود در ولسوالی چخانسور، آگاهى دهى دهاقين توسط رياست زراعت و نبود امراض نباتى درکشت و زراعت خواند.

حاجی آصف از دهاقين ولايت نيمروز، به پژواک گفت که زمين هايش امسال  از ٢٠٠ تا ٣٠٠ تُن تربوز  و خربوزه حاصل کرده است، که ازاين بابت تا دوصدهزار افغانى به دست خواهد آورد.

وی نيز علت افزايش فاليز خود را آب کافی دانسته، افزودکه  سال های قبل، در سال سه  تا  چهار  ماه آب دريا جاری بود؛ اما امسال  شش ماه رودخانه آب داشته است.

اميد بلوچ سرپرست ولسوالی چخانسور ولايت نيمروز به پژواک گفت که اين ولسوالى، بيشترين حاصلات تربوز و خربوزه دارد که به ولايات ديگر صادر می شود.

وی  گفت که  روازنه تا ٣٠  عراده موتر ترانزيتی، از ولسوالی چخانسور خربوزه و تربوز بارگيری و به ولايت همجوار می رود و هم اکنون، قيمت فی کيلو تربوز از ٢٥ افغانی به  پنج  افغانی و خربوزه از ٣٠  افغانی به هشت  افغانی رسيده است.

ولايت نيمروز در جنوبغرب افغانستان موقعيت دارد و از جمله ولايات درجه ٣  و يکى از ولايات بزرگ سرحدى بوده که حدود ٨٠ درصد باشندگان آن، زراعت پيشه اند که بيشتر تربوز، خربوزه، جو وگندم دراين ولايت کشت مى شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement