خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سومين جشنوارۀ انگور در هرات برگزار شد

سومين جشنوارۀ انگور در هرات برگزار شد

Aug 10, 2017 - 17:39

هرات (پژواک، ١٩ اسد ٩٦): سومين جشنوارۀ انگور درهرات، درحالى برگزارشد که  شمارى از باغداران دراين ولايت، از فراهم نبودن زمینۀ صادرات انگور، نبود سردخانه ها و ناامنی نگران اند.

این جشنواره؛ امروز با حضور والی هرات، معین وزارت زراعت، مقامات دولتی ونمایندگان مردم هرات در ولسی جرگه و شورای ولایتی برگزار شد.

عبدالصبور رحمانی رییس زراعت هرات؛ در اين مراسم گفت که  برعلاوه برگزاری جشنوارۀ انگور، محصولات صاداراتی از جمله عسل، زعفران، تخم مرغ، عرقیات از نباتات و انگور در ٢٢ غرفه به نمایش گذاشته شده اند.

اين مقام محلى هرات، هدف به نمایش گذاشتن محصولات زراعتی  آن ولايت را ، شناسایی و بازاریابی برای این محصولات عنوان کرد.

وی افزود: "سال گذشته ٩٥هزار تُن تولید انگور بوده؛ اما امسال از ٧٨٦٠ هکتار زمین زیر باغ‌ها ١١٥ هزار تن تولید داشته است که به مقایسه سال گذشته، ١٥ درصد افزایش را نشان می دهد."

موصوف درادامۀ صحبت هايش علاوه کرد که قرار است امروز و فردا، شش برنامه دیگر از جمله لابراتوار کنترول سطح زعفران، لابراتوار کنترول تخم های بذری، دو کانال آبیاری، دو واکسین بروسلوز، بازسازی تعمیر اداره زراعت  و سه قطعه سرتيفيکيت جهانى صادرات و واردات (آ.ز.و)"A.Z.O" به سه شرکت از سوی معین وزارت زراعت و مالداری افتتاح خواهد شد.

اما شماری از باغداران که در این جشن حضور داشتند، از فراهم نبودن زمینۀ صادرات انگور به ولایات دیگر و به خارج از کشور، نبود سردخانه ها و ناامنی  اظهارنگرانی کردند.

حاجی توریالی یکی ازاين باغداران به آژانس پژواک گفت: "ما از ریاست زراعت و اتاق های تجارت می خواهیم تا زمینه صادرات انگورهرات به ولایات دیگر را فراهم کنند و برای انگور ما در کشورهای خارجی بازاریابی کنند."

عبدالبصیر قادری یکی دیگر از باغداران هرات درصحبتى با پژواک گفت: "بر باغداران بسیار مشکل است، انگور در هرات بازار ندارد، فعلاً یک من انگور (چهار کیلو) را به قیمت ٨٠ تا ٩٠ افغانی می فروشیم؛ در صورتیکه یک من انگور کشمش شود و بازار داشته باشد، که باید ٦٠٠ تا ٨٠٠ افغانی به فروش برسد؛ اما بازار نداریم."

این باغداران از حکومت می‌خواهند تا زمینه صادارات انگور و کشمش را به خارج از کشور برابر بسازد.

دراین حال جواد قدیر معین وزارت زراعت و آبیاری گفت که کار ساخت سردخانه، پنج هزار تُنی به زودی در هرات آغاز خواهد شد.

وی افزود: "هرات بزرگترین تاکستانهای انگور را دارد که باید در مورد کیفیت و تولید آن توجه شود."

درهمین حال، محمد آصف رحیمی والی هرات؛ بر حمایت از تولیدات کشاورزی تاکید کرده و اطمینان داد که در راستای فروش محصولات کشاورزی تلاش خواهد کرد.

بنا به گفتۀ مسوولان ریاست زراعت، ١٣٥ نوع انگور در سطح هرات وجود دارد که انگور لعل، فخری، میراحمدی، غله دانه، سنگک، حسینی، پوشنگی و خلیلی، از جمله مشهورترین انگور این ولایت به شمار می‌رود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement