خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى: برخى افراد تلاش دارند تا از جوانان استفادۀ ابزارى نمايند

غنى: برخى افراد تلاش دارند تا از جوانان استفادۀ ابزارى نمايند

Aug 12, 2017 - 16:03

کابل (پژواک،۲۱ اسد٩٦): رييس جمهورغنى، نقش جوانان را در مبارزه با فساد و تامين صلح و امنيت برجسته خوانده تاکيد کرد که برخى افراد تلاش دارند تا جوانان را به نام قوم و زبان تقسيم نمايند؛ اما جوانان بايد جلو تفرقه اندازی را بگيرند.

محمد اشرف غنى رييس جمهور کشور که امروز در مراسمى تجليل از روز جهانى جوانان درارگ رياست جمهورى صحبت مى کرد، گفت که براى رهايى از بحران هاى موجود؛ بايد جوانان متحد شوند و تنها جوانان مى توانند دشمنان مردم را به انزوا بکشند.

وى خطاب به جوانان گفت: "بعضی افراد می‌خواهند از شما ابزاری استفاده کنند، می‌خواهند تقسيم تان کنند. از اين محل هستيد، از اين قوم هستيد، از اين زبان هستيد، مسلمان هستيد و افغان هستيد، به هيچ رقم به تفرقه جای ندهيد. از کسانی که آمدند و می‌خواهند شما را تقسيم کنند، يک دو سوال بسيار ساده کنيد، از تقسيم چه نتيجه گرفتيد در اين ۴۰ سال؟ جواب ۴۰ سال تقسيم را بدهيد."

موصوف تاکيدکردکه افغانها فاسد نيستند؛ اما يک عده هستندکه مى خواهند از راه فساد بربادى بياورند؛ اما هر وقتی که افغانها اتحاد کرده اند، هيچکس در مقابل شان ايستاد شده نتوانسته است؛ پس به منظور از بين بردن بحران های جاری و ناامنی در کشور اتحاد کنيد.

غنی، با ذکر اينکه جوانان توانايی به انزوا کشيدن دشمنان مردم افغانستان را دارند، گفت که جوانان خود را در کار بيندازند و کسانيکه تفرقه می اندازند، آنان را به انزوا بکشانند.

غنى همچنان گفت: "دشمنان ما ميخواهند که يک بُعدى تنها در بحران زندگی کنيم، تنها بالای اهميت تمرکز کنيم و زندگی، معارف و اقتصاد را کنار بگذاريم؛ اما بايد بدانند که جامعۀ افغانستان چند بُعدی فکر می کند."

رييس جمهور در ادامه صحبت هايش گفت: "دشمنان کشور، برای مردم پيام مرگ، پيام حمله بر مساجد و پيام بر نمازگزاران دارند؛ اما پيام ما پيام زندگی، پيام اميد، پيام باورمندی است و وعده ميدهم که افغانستان را به هرقيمتى که باشد آباد می کنم."

رييس جمهور کشور، با يادآوری از شجاعت، دليری و توانايی جوانان به شمول جوانانی که در صفوف نيروهای امنيتی حضور دارند، گفت که همه روزه جوانان در هر نقطۀ کشور قربانی می دهند؛ در مقابل دشمنان از وطن و نواميس شان دفاع می کنند.

اين مقام ارشد حکومت خاطرنشان کرد که در حال حاضر، افغانستان تنها به سن جوان نه، بلکه به فکر جوان نيز نياز دارد و بايد تلاش برای تغيير و تحول صورت بگيرد.

غنی، با ذکر اينکه بيشترين سرمايه سياسی اش را بالای جوان شدن ادارات دولتی به مصرف رسانده است؛ اما پذيرفت که برخى انتصاب هاى وى منجربه فساد شده است.

رييس جمهور افغانستان، از اعلام ۸۰۰ بست تدارکات در هفته جاری، پنج هزار بست خدمات ملکی در دو هفته آينده و هشت هزار بست معلمان در يکماه آينده در کشور، خبر داده گفت که در همه بست های يادشده، پروسه به شکل شفاف پيش می رود.

وی گفت: "کاريابی تنها بخاطر جوانان تحصيل کرده نيست، ما بايد برای جوان دهقان، باغدار، کارگر نيز پيغام واضح داشته باشيم؛ در چند هفتۀ آينده، بست های کاريابی عاجل اعلام می شود که مردم بصورت عاجل کار پيدا می کنند."

تاداميچی ياماموتو نماينده خاص سرمنشی سازمان‌ ملل متحد برای افغانستان که دراين مراسم صحبت مى کرد گفت که نقش جوانان، در پيشرفت افغانستان مهم است و جای خرسندی است که جوانان به بهبود آيندۀ کشور شان فکر و تلاش می کنند.

وی، با ذکر اينکه جوانان افغانستان نيروی توانمند کشور شان هستند، بايد از آنان استفاده مثبت صورت بگيرد، گفت که آنان به تعهدات شان جهت رسيدن افغانستان به ثبات و صلح تاکيد می کنند.

تهمينه شجاع، يکتن از جوانان نيز در اين نشست صحبت می کرد، خواهان روی دست گرفتن راهکارهای مشخصی در نهادهای تحصيلی به منظور توانمند سازی علمی جوانان شده، از رييس جمهور خواست که در بست های خالی دولتی، جوانان مستعد را معرفی کند.

وی، در کنار تامين امنيت، عدالت اجتماعی، رعايت و تطبيق قانون و جلوگيری از فساد درکشور؛ خواستار استفاده از استعدادهای زنان در رشد کشور شد؛ تا از بيکاری در کشور جلوگيری صورت بگيرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement