خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

٣٦٤ کشمش خانه در چهار ولایت ساخته شده است

٣٦٤ کشمش خانه در چهار ولایت ساخته شده است

Aug 14, 2017 - 15:36

کابل (پژواک،٢٣ اسد ٩٦): تعداد ٣٦٤ کشمش خانه در چهار ولایت شمال کشور، به هزينه مجموعى نزديک به ٣،٢ ميليون دالر امريکايى به هدف بلند بردن اقتصاد باغداران انگور، ساخته شده است. 

در خبرنامه وزارت زراعت، آبيارى و مالدارى کشور آمده است که هر کدام اين کشمش خانه ها ٨٨٠٠ دالر امريکايى هزينه برداشته، که ٧٥ درصد آن را وزارت و متباقى را باغداران پرداخت کرده اند. 

به اساس معلومات منبع، ١١١ کشمش خانه در ولايت جوزجان، ١٣٢ در ولایت سرپل، ٦٠ در بلخ و ٦١ کشمش خانه در ولايت فاریاب در هشت ماه گذشته ساخته شده است.

در خبرنامه آمده است که هر کدام اين کشمش خانه ها، ده متر طول- پنج متر عرض و پنج متر ارتفاع دارد و در یک وقت گنجایش تبدیل کردن ٥ الی ٧ تن انگور را به کشمش دارا مى باشد.

 در خبرنامه آمده است که کشمش پروسس شده در این کشمش خانه ها، صحی بوده؛ زيرا به دور از نفوذ حشرات و گرد و خاک تهیه مى شود.

همچنان منبع نوشته است که قیمت کشمش تهیه شده در این کشمش خانه ها، دو برابر قيمت کشمش هايى است که توسط باغداران به صورت عنعنوی تهيه می شود.

در افغانستان بر علاوۀ چهار ولايت شمال کشور، در شمار ديگرى از ولايت هاى کشور تاکستان هاى انگور وجود دارد.

شجاع نوری آمربخش توليد خبر وزارت زراعت، مالدارى و آبيارى، گفت که اين وزارت در همکارى با مردم، در دو سال اخير برعلاوۀ چهار ولايت شمال کشور، حدود يک هزار کشمش خانه را در ١٣ ولايت ديگر نيز ساخته است. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement