خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زمینۀ آبیاری حدود ٥١ هزار جریب زمین در ده ولایت کشور فراهم میشود

زمینۀ آبیاری حدود ٥١ هزار جریب زمین در ده ولایت کشور فراهم میشود

Aug 22, 2017 - 16:29

کابل(پژواک، ٣١ اسد ٩٦): با احداث ٣٨ شبکه آبیاری در ده ولایت کشور که حدود ٣٦٦ ميليون افغانی هزینه بر می دارد، زمینۀ آبیاری نزدیک به ٥١ هزار جریب زمین فراهم می گردد.

قراردادهای بازسازی شبکه های یادشده، امروز میان اسدالله ضمیر وزیر زراعت، آبیاری و مالداری و نمایندگان ١٦ شرکت ساختمانی در کابل به امضا رسید.

ضمیر گفت که با تطبیق این پروژه ها، نزدیک به ٥١ هزار جریب زمین، تحت پوشش آبیاری قرار می گیرد که از مزایای آن، بیش از ٤٤ هزار تن مستفید می شوند و برای بیش از پنجهزار تن فرصت شغلی ایجاد می گردد.

موصوف افزود که هزینۀ این پروژه ها به بیش از ٣٦٦ میلیون افغانی می رسد، که از بودجه انکشافی وزارت زراعت،  آبیاری و مالداری که از سوی بانک جهانی تمویل می گردد، پرداخته می شود.

به گفته او، از جمع این شبکه ها، سه پروژه در سمنگان، شش در بلخ، چهار در پروان، یک در  پنجشیر، چهار در کابل، هفت در هرات، چهار در کنر، سه در لغمان، دو در تخار و چهار پروژه دیگر در ولایت بغلان می باشد.

ضمیرخاطر نشان کرد که با بازسازی هر شبکه آبیاری، از ضایعات ٤٠ درصد آب جلوگیری می شود، ١٥ درصد ساحه جديد تحت پوشش قرار می گیرد و میزان تولید محصولات دهاقین تا ٢٠ درصد افزایش می یابد.

بر پایه معلومات وزیر زراعت، در جریان دو و نیم سال گذشته ٢٩٥ شبکه آبیاری ساخته شده و تلاش مى شود که اين رقم تا آخر سال به  ٣٢٠ برسد.

شفیع الله نماینده یکی از شرکت های ساختمانی تطبيق کننده پروژه هاى يادشده در ولایت بغلان، اطمینان داد که کار ساختمانی این پروژه ها را با کیفیت عالی، پیش از زمان تعیین شده که حدود یک و نیم سال در نظر گرفته شده، به اتمام می رساند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement