خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ديدبان شفافيت: برخى مراکز صحى از فساد و ضعف مديريت رنج مى برند

ديدبان شفافيت: برخى مراکز صحى از فساد و ضعف مديريت رنج مى برند

Aug 23, 2017 - 15:50

کابل (پژواک،اول سنبله ٩٦): يافته هاى تازۀ ديدبان شفافيت افغانستان نشان مى دهد که باوجود مصرف صدها ميليون دالر دربخش سکتور صحت، هنوزهم شمار زيادى از مراکز صحى در کشور، با چالشهاى جدى از جمله ضعف مديريت، فساد و کمبود برق و آب آشاميدنى مواجه است.

ديدبان شفافيت افغانستان، در جريان سال هاى ٢٠١٦ و ٢٠١٧ از ١٨٤ مرکز صحى در ولايات کابل، ننگرهار، هرات، بدخشان، کندهار، تخار، بغلان و غزنى از طريق بازديد و مصاحبه با کارمندان صحى و مردم، بررسى اى را انجام داده که نتايج آن را در گزارشى امروز درکابل اعلام کرد.

درگزارش ديدبان شفافيت افغانستان  آمده است که بيش از نيمى از تاسيسات بررسى شده، مشکلات ساختارى داشته که نياز به بازسازى عاجل دارند و دست کم ٥٠ درصد ديگر در وضعيت بد نظافتى و بهداشتى قرارداشته و يک چهارم اين تاسيسات  اصلا تشناب ندارند.

براساس اين يافته ها، از هر ده مرکزصحى؛ چهار آن آب آشاميدنى صحى و  پنج مرکز آن برق نداشته، بيشتر ازنيمى از تاسيسات يادشده، فاقدامبولانس بوده و چهل درصد اين مراکز، با کمبود پرسونل زن مواجه بوده اند.

 افزون برآن، بررسى هاى يادشده از مراکز صحى هشت ولايت نشان مى دهد با وجود آنکه صدها ميليون دالر دربخش  سکتورصحت مصرف شده؛ اما تعميرات نا مناسب، کمبود پرسونل صحى زنانه، کمبود برق و آب صحى آشاميدنى، از چالش هاى عمده شمار زيادى مراکز صحى درسطح کشور محسوب ميگردد. 

سيد اکرام افضلى رييس اجرايى ديدبان شفافيت افغانستان، در نشست خبرى امروز گفت که فساد ادارى از چالش هاى عمده درسکتورصحت کشور مى باشد و يافته هاى اين نهاد، نشان مى دهد که رؤساى صحت عامه برخى ولايات، از ١٥ سال به ا ينسو تغييرنکرده و بيشترينۀ اتهامات مبنى برفساد ادارى نيز دراين ولايات وجود دارد.

وى افزود با آن که شکاياتى مبنى برفساد وجود دارد؛ اما رهبرى صحت عامه در تغيير و تبديل همچو رؤساى صحت عامه ، تاحال اقدام نکرده است.

موصوف به سوال آژانس خبرى پژواک مبنى برافشاى نام همچو اشخاص گفت: «مى توان از صحت عامه ولايت بلخ نام برد، اتهامات مبنى بر فساد عليه اين رييس صحت عامه وجود دارد؛ اما وزير صحت عامه تاحال دراين زمينه اقدام نکرده است.»  

موصوف، موجوديت چنين مشکلات دربخش صحت را ناشى از ضعف مديريت و عدم نظارت جدى مسوولان وزارت صحت عامه  کشورعنوان کرد.

درادامه اين نشست خبرى؛ عزت الله اديب مدير تحقيق ديدبان شفافيت گفت که يافته هاى اين نهاد، نشان مى دهد که در اکثر  مراکز صحى يادشده، وسايل و تجهيزات لازم وجود ندارد و کمبود پرسونل صحى زنان، از چالش عمدۀ ديگر در اين مراکز مى باشد.

وى بدون ارائيه جزييات گفت که در شمارى از اين مراکز، به عوض داکتر متخصص زنانه، نرس و قابله ها به مريضان نسخه تجويز مىت کنند و در برخى مراکز، از طرف شب داکتر نوکريوال وجود نداشته است .

مسوولان ديدبان شفافيت، از وزارت صحت عامه مى خواهند که بازسازى فورى تاسيسات صحى، تجهيز اين تاسيسات با وسايل مورد نياز، نظارت جدى و مبارزۀ جدى با فساد را در اولويت قرار دهد.  

اما داکتر عبدالقديرقدير رييس عمومى پاليسى و پلان وزارت صحت عامه، موجوديت مشکلات در بخش هاى مختلف صحت را رد نکرد؛ اما گفت که تاحال گزارش ديدبان شفافيت در اختيار اين وزارت  قرارنگرفته است که مشخصاً در آن زمينه پاسخ بدهد.

اما وى در زمينه عدم نظارت جدى و مبارزه با فساد ادارى درآن وزارت گفت که شخص وزير صحت عامه، با تيم کارى اش از تمام بخش هاى آن وزارت نظارت جدى داشته و در راستاى مبارزه با فساد نيز تعلل نکرده اند.

موصوف افزود که ناامنى، کمبود پرسونل صحى زنانه و پايين بودن امکانات مالى، از عوامل عمده موجوديت مشکلات در بخش صحت مى باشد و بايد ديدبان شفافيت، قبل از نشست خبرى، نتايج بررسى هاى خود را با آن وزارت شريک مى ساخت.

به گفته او؛ هرزمانى که نتايج بررسى ها با آنها شريک گردد، وزارت صحت عامه  مصمم خواهد بود که در قسمت رفع مشکلاتى که واقعا وجود داشته باشد، اقدام جدى نمايد.

همچنان يک  گزارش تحقيقى آژانس خبرى پژواک در سال ١٣٩٢ ،  نشان مى داد که ٦٧ درصد دواخانه هاى افغانستان، کارکنان مسلکى نداشتند، مردم برخى مناطق کشور تا به مراکز صحى، سه روز پياده راه مى رفتند.

آژانس خبرى پژواک طى تحقيق اش در آن گزارش دريافته بود که  سالانه هزاران تن به دليل کيفيت پايين خدمات صحى در افغانستان، با قبول مشکلات گوناگون، براى تداوى به خارج از کشور سفر می کنند.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement