خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

علاقمندى نيمروزيان براى ايجاد باغ هاى پسته بيشتر شده است

علاقمندى نيمروزيان براى ايجاد باغ هاى پسته بيشتر شده است

Aug 23, 2017 - 16:03

زرنج (پژواک، اول سنبله ٩٦): مسوولان در رياست زراعت ولايت نيمروز مى گويند که شمار زيادى از باشندگان اين ولايت، در صدد ايجاد باغ های پسته اند.

محمد اکبر شريفی رييس اداره زراعت، مالداری و آبياری ولايت نيمروز،  درصحبت اختصاصى به آژانس خبرى پژواک گفت که در بعضی نقاط ولايت نيمروز از جمله ولسوالی هاى کنگ، چخانسور و شهر زرنج، درخت پسته پرورش می يابد و در محل های يادشده از سوی تعداد زيادى از دهاقين، سال گذشته پسته کشت شده و خوب رشد و نمو کرده است.

وى افزود: "درخت پسته نسبت به ساير درخت هاى مثمر؛ آب کم ضرورت داشته و در زمين هايی که شوره زار (خاک شور داشته باشد) نمو می کند؛ چون ولايت نيمروز نيز مشکلات کمبود آب را دارد و زمين آن نيز قسما نمکی است؛ بنا بران رشد پسته بسيار مفيد و مثمرالثمر است."

 وی علاوه کرد، برای دهاقين که در اين راستا فعاليت دارند از سوی مسوولين رياست زراعت معلومات لازم ارايه و به آنها توصيه شده، که نهال هايی را بنشانند که با محيط و آب و هواى نيمروز سازگار بوده و ثمر بدهد.

رييس زراعت ولايت نيمروز درادامه گفت که در اين اواخر، مردم  اين ولايت علاقمند به ايجاد باغات پسته  در ولايت نيمروز شده؛ چون اکثر مردم اين ولايت زراعت پيشه اند و زمين نيمروز نيز حاصل خيز است.

محمد قيوم از دهاقين در ولسوالی کنگ که سال گذشته رو به کشت پسته آورده است گفت که در سال پار، در چند محل باغ خود تخم پسته کاشته، که با گذشت زمان رشد و نمو کرده است.

وى افزود: "چون سال های قبل در خارج از کشور مهاجر بودم و در باغات پسته کار می نمودم، بعد از باز گشت به وطن خواستم طور امتحانی دست به احداث باغ پسته بزنم؛ چون درخت پسته هم آب کم می خواهد و هم در آب  و هوای نيمروز مساعد است و پسته هم از طريق خود پسته که به پختگی باشد، کشت مى شود و هم ذريعه نشادن نهال رشد و نمو می نمايد."

حاجی دين خان يکتن از زمين داران ولايت نيمروز نيز احداث باغات پسته در نيمروز را مفيد دانسته گفت که  امسال ١٠ جريب زمين را در شهر زرنج يک باغ احداث کرده، که اکثرا در ان کوشش نموده نهال هايی را بنشاند که مطابق به آب و هواى زرنج باشد .

وى افزود: "امسال طور امتحانی پسته کشت خواهم کرد."

علام فاروق يکتن از مسوولين رياست زراعت نيمروز گفت که اگر مردم تشويق به کشت پسته شوند و دست به ايجاد باغات پسته بزنند، در رشد اقتصاد آنها زياد موثر خواهد بود؛ چون پسته يکی از قيمتی ترين و با ارزش ترين ميوۀ خشک در بازار است.

ولايت نيمروز يکی از ولايات گرمسير، کم آب و علف بوده که صرف چهار تا  پنج ماه در قسمت هايی از اين ولايت، مردم از آب درياى خاشرود و هلمند استفاده می کنند؛ آب زير زمينی اين ولايت قابل استفاده نبوده و به همين دليل هر گياه و نبات در اين ولايت قابل رشد و پرورش نيست.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement