خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بدون تغییر در زندگی دهاقین، جلوگیری کشت مواد مخدر ناممکن است

بدون تغییر در زندگی دهاقین، جلوگیری کشت مواد مخدر ناممکن است

Sep 10, 2017 - 20:29

کندهار(پژواک،١٩سنبله٩٦): مسؤلان ریاست مبارزه علیه مواد مخدر می گویند، تا زمانی که تغییر در روند زندگی دهاقین ایجاد نگردد، جلوگیری از کشت مواد مخدر مشکل است.

از سوی دیگر، دهاقین می گویند از روی ناچاری به کشت مواد مخدر روی آورده اند چرا که به گفته آنها برای دیگر کشت ها به اندازۀ کافی آب و بازار برای فروش محصولات وجود ندارد.

کندهار یکی از ولایات حوزه جنوب می باشد که در ولسوالی های دور دست و مناطق نا امن آن مواد مخدر به سطح گسترده کشت می شود.

قبل از این، در کندهار هر سال یک فصل کوکنار کشت می شد، اما در این اواخر در بعضی از مناطق این ولایت سه و یا حتی چهار فصل کشت می شود.

شکایات و مشکلات دهاقین

دهاقین می گویند از مضر بودن این کشت آگاه هستند اما آن را از روی ناچاری کشت می کند.

محمد جان یکی از دهاقین (شامیرکلاه) ولسوالی میوند به آژانس خبری پژواک گفت:" ما  می دانیم که کشت کوکنار ناروا می باشد، اما آن را بر اساس مجوریت کشت می کنیم چون برای دیگر کشت ها آب کافی نداریم و نه بازار مناسب برای محصولات آن داریم."

وی افزود که نبود آب مشکل بزرگ مردم است  و این مسئله از همه مهمتر است. به گفته محمد جان، دیگر کشت ها به آب بیشتر نیاز دارد اما کوکنار به آب کمتر نیاز دارد و سود آن بیشتر است.

این دهقان گفت که قبل ازاین در ولسوالی میوند ٣٦٠قنات(کاریز) وجود داشت اما اکنون همه آن خشک شده است و دهاقین مجبور اند که چاه های عمیق حفر نمایند تا آب مورد نیاز را تهیه کنند.

وی افزود اگر دیگر محصولات را کشت کنند حتی مصرف کشت تامین نمی شود و به همین دلیل دهاقین مجبور هستند کوکنار کشت کنند.

به گفتۀ این دهقان، اگر حکومت سیستم آبیاری را ایجاد کند و برای محصولات زراعتی مشروع مردم بازار یابی نماید، هیچ کسی حاضر به کشت مواد مخدر نمی شود.

نورمحمد یک تن از دهاقین ولسوالی شاولی کوت نیز نظری مشابه  دارد. وی گفت که کشت های دیگر حتی نان خشک دسترخوان دهاقین را فراهم نمی کند.

وی گفت که دهاقین برای کشت کوکنار به راحتی از یکی پول قرض کرده می توانند و حتی مجبور نمی باشند که برای فروش محصول کوکنار سرگردان شوند، بلکه خریدار آن را در بدل پول هنگفت در دم دروازۀ خانۀ شان می گیرد.

به گفتۀ این دهقان، کمبود آب و نبود بازار مناسب برای دیگر محصولات زراعتی، از جمله عوامل کشت کوکنار می باشد.

مقام های دولتی

گل محمد شکران، رئیس اداره مبارزۀ علیه مواد مخدر کندهار گفت تا زمانی که در روند زندگی دهاقین تغییر ایجاد نشود، جلوگیری از کشت کوکنار و دیگر مواد مخدر نا ممکن است.

وی به پژواک گفت که مشکل عمدۀ دهاقین، کمبود منابع آبی و نبود بازار مناسب برای محصولات مشروع زراعتی است.

به گفتۀ وی، در مناطق نا امن و دورافتاده، مواد مخدر بیشتر کشت می شود و سیستم آبیاری در این مناطق غیز فعال می باشد.

شکران افزود که در یک تعداد ولسوالی های کندهار کشت کوکنار به صفر رسیده است و در بعضی مناطق دیگر از جمله "ژیری"، "پنجوایی"، "میوند" و "شاولی کوت" نزدیک به صفر است.

رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر کندهار خاطر نشان کرد که حلقات مافیایی از فقر دهاقین سوء استفاده کرده و آنها را مجبور به کشت کوکنار می کنند، در حالی که به گفته وی سود بیشتر به این حلقات می رسد.

به گفتۀ وی، در شرایط فعلی برای حکومت مشکل است که به هدف جلوگیری از کشت مواد مخدر به تمام دهاقین بدیل معیشیت ارایه کند.

شکران اما همکاری جامعۀ جهانی و کشورهای منطقه را در این راستا مهم دانست و گفت که جلوگیری از کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر نیازمند مبارزۀ مشترک است.

این مسؤل محلی تاکید کرد که وزارت مواد مخدر در این اواخر استراتیژی مشترک با ١٦وزارت دیگر تهیه کرده است؛ استراتژی که به گفته وی در سه بخش اساسی تنفیذ قانون، بدیل معیشت و بازار یابی محصولات زراعتی در داخل و خارج کشور کار می کند.

سید حفیظ الله سیدی، رئیس زراعت کندهار با اشاره به این استراتیژی گفت که در این اواخر برای جلوگیری از کشت کوکنار، پروژه های مفیدی از جمله کشت زعفران، باغ های پسته، زیتون و بادام روی دست گرفته شده است.

وی به پژواک گفت که زعفران، پسته، زیتون و بادام  به دلیل این که به آب کم نیاز دارد و بازار آن هم خوب است، می توانند بدیل کوکنار باشند.

به گفتۀ رئیس زراعت کندهار، وزارت زراعت چند هفته قبل در٩ ولسوالى کندهار پروژه سه ساله را براى ایجاد ٢٥٠باغ پسته،٢٥٠قطعه نمايشى زعفران و ساخت ده ها کشمش خانه را به هدف جلوگیری کشت کوکنار و معرفی بدیل آغاز کرده است.

این ولسوالی ها شامل ژیری، پنجوایی، میوند، دامان، دند، تخته پل، سپین بولندک، معروف و ارغستان می باشد.

این برنامه از سوی ادارۀ مبارزه علیه جرایم و مواد مخدر و اتحادیۀ اروپا تمویل می شود.

اما وی علاوه بر این تاکید کرد که در راستای بازاریابی برای محصولات زراعتی، ساخت سرک و ایجاد سرد خانه ها در ولسوالی ها، مهم است و باید روی دست گرفته شوند.

داکتر احمد الله فیضی، معاون صحت عامۀ کندهار گفت که افزایش کشت کوکنار و دسترسی آسان به این مواد در کندهار، باعث اعتیاد١٢٠هزار تن به مواد مخدر شده است که این یک فاجعه است.

وی گفت:" درد ناک ترین حرف در این مورد این است که از چند سال گذشته به این سو، ١٢٠تن به سبب استعمال مواد مخدر به مرض ایدز نیز متبلا شده اند."

فیضی افزود که بیشتر از این افراد به سبب تزیق مواد مخدر از طریق سورنج به بدن خود مبتلا به این مرض کشنده شده اند.

به گفتۀ معاون صحت عامه، جدی ترین مشکل در این مورد نبود مراکز کافی برای درمان معتادین می باشد.

وی گفت که در کنار جلو گیری کشت و قاچاق مواد مخدر در این ولایت، باید مراکز معیاری برای تداوی معتادین نیز ساخته شود.

محمد نبی یک تن از داکتران در کندهار که بر روند تداوی افراد معتاد به مواد مخدر نظارت می کند، گفت که با افزایش کشت کوکنار در کشور، شمار معتادین نیز بلند رفته است و بر اساس معلومات اکنون سه میلیون تن در سطح کشور معتاد به مواد مخدر هستند.

به گفتۀ وی، حکومت در بخش درمان معتادین در سطح کشور فقط هفت درصد خدمات ارائه می کند، در حالی که هشتاد درصد معتادان به مراکز درمانی دسترسی ندارند.

داکتر محمد نبی خاطر نشان کرد که بیشتر معتادین از جوانان مناطق محروم این ولایت هستند و این افراد از سواد محروم و آگاهی شان در مورد عواقب مواد مخدر نیز کم است.

وی گفت که در بیشتر موارد دیده شده است که بعضی معتادین حتی همسران خود را نیز به استفاده از مواد مخدر عادت داده اند.

داکتر محمد نبی با خطرناک خواندن این وضعیت گفت که در حال حاضر بيشتراز١٢٠هزار تن در کندهار معتاد می باشند که ده درصد آنان را زنان تشکیل می دهد.

فعالان مدنی و باشندگان محل

احمدشاه سپر، یک تن از فعالان مدنی کندهار  به پژواک گفت که براساس معلومات وزارت مبارزۀ علیه مواد مخدر، از جملۀ ١٣٢ولسوالی در سطح کشور بیشترین کوکنار در یک تعداد ولسوالی های ولایت هلمند، ارزگان، کندهار، فراه و نیمروز کشت می شود. به گفته وی سپر، این مناطق بیشتر از ٥٠ درصد مواد مخدر کشور را تولید می کنند.

وی گفت که این وضعیت، زنگ خطری است برای تمام افغانستان. به گفته احمد شاه سپر اگر آمار سه میلیون معتاد به مواد مخدر در کشور درست باشد، هر کدام از این افراد روزانه حد اقل یک دالر را برای بدست  آوردن مواد مخدر مصرف می کنند که با این حساب روزانه سه میلیون دالر در این زمینه هدر می رود و این کار برای اقتصاد کشور بسیار آسیب می رساند.

شماری از باشندگان کندهار می گویند که  به سبب کشت و قاچاق مواد مخدر و دسترسی آسان به این مواد، اجتماع با خطر جدی مواجه شده است.

تاج محمد، باشندۀ ناحیه اول شهر کندهار که برادرش به مواد مخدر معتاد شده است گفت که برادرش بعد  از چندین بار درمان، دوباره به استفاده از این مواد روی آورده است.

وی به پژواک گفت که برادرش ابتدا همراه با دوستان خود چرس می کشید و سپس به هیروئین معتاد شد.

وی گفت که اعتباد برادرش، زندگی تمام خانواده شان را تلخ کرده است. این باشنده کندهار خاطر نشان کرد که با توجه به آمار بلند معتادین در این ولایت، مراکز درمانی بسیار کم می باشد و حتی خدمات مراکز موجود صحی نیز معیاری نیست.

تاج محمد گفت که نیاز است با توجه به این وضعیت، چندین مرکز معیاری صحی در کندهار ایجاد شود و این مراکز به سطح حوزه فعالیت کنند و معتادین را به شکل دوام دار تحت پوشش قرار دهند تا زمینه رجوع دوباره شان به مواد مخدر فراهم نشود.

مسؤلین امنیتی

سمونوال محسن الله، رئیس پولیس مبارزه با مواد مخدر کندهار به پژواک گفت که این نیروها تلاش برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر را سرعت بخشیده اند و در همین راستا تدابیر امنیتی در میدان هوایی و سرحدات بیشتر شده است.

وی گفت، از آغاز سال جاری تا اکنون، ٥٣ قاچاقبر بزرگ و کوچک مواد مخدر بازداشت و به څارنوالى معرفی شده اند تا جزای قانونی اعمال شان را ببینند.

گفته می شود که در سال جاری  حدود چهل هزار هکتار زمین در کندهار مواد مخدر کشت شده است و  کمپاین از بین بردن کشت کوکنار به سبب نبود امکانات در این ولایت به شکل ناقص پیش رفته است.

در سال جاری، ریاست مبارزه با مواد مخدر از زمین های زیر کشت مواد مخدر در کندهار، تنها ١٤٥٠جریب زمین را از این کشت پاک کرده است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر می گوید که سال جاری کشت کوکنار در سطح کشور ۱۰ درصد افزایش یافته است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement