خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تنها سه اداره در بخش دسترسى به اطلاعات نمرات کاميابى را کسب کرده است

تنها سه اداره در بخش دسترسى به اطلاعات نمرات کاميابى را کسب کرده است

Sep 27, 2017 - 19:20

کابل (پژواک، ٥ ميزان ٩٦): اکثر افغانها به اطلاعات دسترسى ندارند و بيش از نيم آنها درين مورد از قانون بى خبراند؛ يک سروى نشان ميدهد که از جمله ٢٧ ادارۀ دولتى، تنها سه اداره موفق بوده و نمرات کاميابى را کسب کرده اند.

کميسيون دسترسى به اطلاعات در افغانستان ميگويد که در بعضى قوانين، بايد بخاطر بلند رفتن سطح دسترسى به اطلاعات، تعديلات آورده شود. اين کميسيون ميگويد که طرح تعديل قانون را نيز ترتيب کرده است.

سيداکرام افضلى رييس اداره نظارت بر شفافيت افغانستان و کميسيون دسترسى به اطلاعات، امروز در نشستى که به مناسبت روز جهانى دسترسى به اطلاعات در کابل برگزار شده بود، گفت که اين اداره در اين مورد يک سروى را انجام داده است.

به اساس معلومات وى، اين سروى طى مدت شش ماه در نه ولايت (کابل، بلخ، باميان، هرات، کندهار، کاپيسا، کندز، ننگرهار و پکتيا) کشور انجام شده، که در آن به شمول ٤٩ در صد زنان، با ۳۵۱۰ تن مصاحبه صورت گرفته است.

به گفتۀ وى، يافته هاى اين سروى نشان ميدهد که از اين جمله ٤٥ در صد مردم، از قانون دسترسى به اطلاعات باخبراند؛ اما اين فيصدى در سطح پايين قرار دارد، که بايد مردم از اين زيادتر خبر مى داشتند.

افضلى به اساس اين سروى افزود: "ما فعلاً در حالى از روز جهانى دسترسى به اطلاعات تجليل به عمل مى آوريم که از جمله ادارات دولتى افغانستان، تنها سه اداره موفق شده تا در بخش عملى کردن قانون دسترسى به اطلاعات، کامياب باشد."

وى افزود که وزارتهاى ماليه، صحت عامه و انکشاف دهات، توانسته است که قانون دسترسى به اطلاعات را نسبت به ادارات ديگر، به طور خوب عملى نمايد.

کميسيون متذکره؛ از اين سه وزارت، با دادن "کليد طلايى" تقدير به عمل آورد.

به گفتۀ وى، ٢٤ ادارۀ متباقى، نمرات کاميابى را کسب نکرده و فيصدى نمرات آنها از ٣١ نمره کم بوده است.

وى در عين حال گفت که ادارۀ امور رياست جمهورى، با به دست آوردن چهار فيصد نمرات، وزارت معارف هفت درصد، و وزارت کار و امور اجتماعى، با به دست آوردن ١٨ در صد نمرات، کمترين نمرات را از آن خود کرده اند.

وى همچنان يک قفل بزرگ زنگ زده را به اشتراک کنندگان نشست نشان داده گفت که کميسيون متذکره، در نظر داشت تا سه قفل بزرگ زنگ زده را به اين ادارات بدهد؛ تا در آينده به کارهاى خود در بخش دسترسى به اطلاعات متوجه باشند؛ اما در حال حاضر اين کار را انجام نداده است.

وى افزود که تصميم دارند تا در آينده به همه ادارتى که در اين راستا از خود فعاليت خوب نشان نمى دهند، قفل هاى بزرگ زنگ زده را بفرستند.

وى بدون آرايه آمار گفت که در حال حاضر نيز اکثريت مردم، به اطلاعات دسترسى کامل ندارند.

افضلى افزود که احساس محروميت ميان مردم، آگاهى کم در مورد قانون دسترسى به اطلاعات و پروسه پيچيدۀ دسترسى به اطلاعات؛ سه موانع اساسى در بخش دسترسى اطلاعات ميباشد.

وى گفت که کميسيون دسترسى به اطلاعات، بخاطر حل اين مشکل يک طرح تعديل قانون را ترتيب ساخته است.

وى همچنان افزود که کميسيون در نظر دارد تا بخاطر دسترسى به اطلاعات، يک سيستم الکترونيکى را ايجاد نمايد.

وى گفت که بشمول رييس جمهور و رييس اجراييه حکومت، ادارات زيادى با اين کميسيون تعهد کمک کرده؛ اما تاکنون در عمل هيچ کمکى صورت نگرفته است.

وى وزارت اطلاعات و فرهنگ را يکى از ادارات ديگر بى کفايت خوانده گفت که اين وزارت، جلو دسترسى به اطلاعات را مى گيرد.

دانش کړوخيل عضو ديگر کميسيون دسترسى به اطلاعات و رييس آژانس خبرى پژواک، به رسانه ها گفت که تاکنون بيشترين ادارات دولتى، به حدى که ايجاب ميکند و در قانون صراحت دارد؛ به مردم، خبرنگاران و اعضاى جامعه مدنى، اطلاعات ارايه نکرده اند و ناکام مانده اند.

وى افزود: "يکى از اهداف تجليل از روز جهانى دسترسى به اطلاعات، اين است که ما ادارات دولتى را وادار بسازيم تا در چهارچوب قانون، به مردم اطلاعات ارايه نمايند و ما در اين بخش، بالاى شان از فشار اعظمى استفاده ميکنيم."

به اساس معلومات کميسيون دسترسى به اطلاعات؛ به شمول افغانستان ١٠٧ کشور جهان "قانون دسترسى به اطلاعات" را دارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement