خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هزاران جریب زمین غصب شده دو باره به ملکیت دولت درآمد

هزاران جریب زمین غصب شده دو باره به ملکیت دولت درآمد

Sep 27, 2017 - 15:50

زرنج (پژواک، ٥ميزان ٩٦): مسوولین محلی در ولایت نیمروز می گویند که حدود ده هزار جریب زمین در شهر زرنج، که توسط زورمندان غصب شده بود؛ دوباره به تصرف دولت درآورده شده است.

محمد نادر مدیر املاک ولایت نیمروز، درصحبت اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که دو ماه قبل، هیئتى از نماينده هاى  ادارات زراعت، عدليه و ارگانهاى امنيتى و املاک، جهت بررسی زمین های دولتی موظف شدند.

منبع افزود که طى بررسى هاى هيئت يادشده؛ دراين مدت حدود  ده هزار جریب زمین که  در منطقه چگنی  شهر زرنج توسط غاصبين غصب گردیده بود، شناسايی شد که بعداً درهمکارى سايرادارات زمين ياد شده، خط اندازى و امروزدر حضورداشت والی و سايرمسوولین دولتی اين ولايت، ازکنترول غاصبين بيرون ساخته شد.

محمد سمیع والی نیمروز همچنان درصحبت با پژواک، ازتصميم جدى ادارۀ محلى آن ولايت در برابر فساد ، قاچاق مواد مخدر و غاصبين زمین خبر داد.

وی افزود درصحبت هايى که با مردم نیمروز داشته اند، آنها دراين راستا وعدۀ همکاری و همراهی داده اند.

سميع، گرفتن هزاران جريب زمين دولتى ازنزد غاصبين را نشانه يى از همکارى مردم با اداره محلى نيمروزعنوان کرد.

محمد سميع والى نيمروز، همچنان به سايرغاصبين زمين هاى دولتى هشدار داد که زمين هاى دولتى را از نزد آنها در هر سطح که باشند، خارج مى کنند.

اين درحاليست که هيِئت متذکره، قبل ازاين نيز حدود ٤٠٠٠ جریب زمین غصب شده را که شامل ٢٦٣٠ جریب زمین در ولسوالی چخانسور  و ٨٠٠ جریب زمین در شهر زرنج بوده است شناسايى نموده، که بعدا به تصرف دولت درآورده شده بود.

درعين حال، عزيزالله بصير رييس عدليۀ ولايت نيمروز، به خبرنگار آژانس خبرى پژواک گفت که براساس گزارشات ادارات مربوطۀ ولايت نيمروز، هنوزهم ١٣٤هزارجريب زمين دولتى در ولسوالى هاى دلارام، چخانسور، خاشرود و مرکز ولايت، توسط بيش از يکهزار زورمند غصب شده است.

وی همچنان خاطرنشان کرد که اکثر زمین های غصب شده، در مناطقی است که مخالفین فعالیت دارد.

محمد اکبر شريفی رييس اداره زراعت، مالداری و آبياری نيمروز گفت که اين رياست، توانسته از چهارسال بدينسو ٢٦٦ جريب زمين غصب شده را از چنگ غاصبين درآورده و به ارگانهاى دولتى، جهت اعمار يک شفاخانه ٤٠٠ بستر دولتى، اعماريک استديوم سه هزار نفرى و فارم جنگل دارى تسليم کند.

باشنده هاى نيمروز بخصوص فعالان مدنى، دراين ولايت ازاين اقدام ادارۀ محلى آن ولايت استقبال ميکنند.

عبدالهادی بیدار عضو جامعه مدنی نيمروز نيز به اين باور است که ساحات سبز و تفريحی، در سال های گذشته، از طرف زورمندان غصب و منازل رهايشی ساخته شده است.

وى افزود که دولت بايد تلاش کند تا ساحاتى که مربوط به اماکن عام المنفعه است را، از چنگ زورگويان بيرون کند.

محمد نظری از بزرگان قومى در نيمروز نيز تاييد کرد که ساحات تفريحى در سالهاى گذشته، در شهر زرنج توسط زورمندان غصب و به ملکيت هاى شخصى شان درآمده است.

وى گفت: "ولايت نیمروز، از ولايات خشک و سوزان است که متاسفانه محلات تفريحی ندارد و اکثر پارک های تفريحی آن غصب شده است؛ بايد زمين هاى غصب شده، از غاصبين برگردانده شود و به ساحات سبز و تفريحى مبدل گردد."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement