خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آمادگيها براى تردد مصوون وسايط در زمستان، در شاهراه سالنگ اتخاذ شده است

آمادگيها براى تردد مصوون وسايط در زمستان، در شاهراه سالنگ اتخاذ شده است

Oct 02, 2017 - 15:53

کابل (پژواک،۱۰میزان۹۶): ارگان هاى ذيربط مى گويند که آمادگى هاى لازم براى تردد مصوون وسايط در زمستان، در شاهراه سالنگ را، اتخاذ نموده اند.

شاهراه سالنگ، مرکز کشور را با ولايات هاى شمال کشور وصل می ‌کند. عبور از اين شاهراه در زمستان با خطر همراه بوده می‌تواند.

در ماه دلو سال ١٣٨٨ به اثر برفکوچ و توفان شدید در سالنگ جنوبى، حدود ١٧٠ تن جان باختند و ١٢٥ تن ديگر جراحت برداشتند.

ولسی جرگه، امروز عبدالرحمن صلاحی معین وزارت فواید عامه، محمد اسلم سیاس معین و سرپرست وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث و جنرال رجب رییس حفظ و مراقبت سالنگ ها را به جرگه فرا خوانده بودند تا در مورد آمادگى ها براى زمستان در اين شاهراه معلومات دهند.

شماری از اعضای ولسی جرگه گفتند که قسمت هايى از جاده سالنگ خراب شده و دولت کار عملى را در اين راستا نکرده است.

عبدالرحمن صلاحی معین وزارت فوایدعامه گفت که اين جاده، همه ساله بازسازى مى شود؛ اما به دلیل تردد بیش از حد وسایط به خصوص وسایط تناژبلند این شاهراه متضرر می شود.

صلاحی گفت که امسال نيز اين جاده بازسازى خواهد شد.

او گفت: "اما برای باسازی اساسی نیاز است تا شاهراه سالنگ، برای شش ماه الی یک سال به روی ترافیک مسدود شود، که در حال حاضر این کار ناممکن است."

وی علاوه کرد که از جمله ١٠٨ کيلومتر اين جاده از جبل سراج پروان تا دوشی بغلان، ۸۶ کیلومتر با مشکل جدی روبه رو است و نیاز به بازسازی اساسی دارد.

وی گفت که شاهراه سالنگ، سال آینده به کمک ۵۰ میلیون دالر امریکایی از سوی بانک جهانی، بازسازی اساسی آن آغاز خواهد شد.

بنا بر معلومات وى؛ بیش از ۴۰۰ کارمند و بیش از یک صد عراده ماشينرى، موظف شده تا مسافرين در زمستان در اين شاهراه دچار مشکل نشوند.

صلاحی همچنان یادآور شد که سروی ساخت جاده بديل سالنگ ها در ۲۶ ماه انجام مى شود و کار عملى آن، به کمک مالی بانک انکشاف آسیایی آغاز خواهد شد.

قرار است جادۀ بديل سالنگ ها از طريق باميان و دوشى بغلان ساخته شود.

محمد اسلم سیاس معین و سرپرست وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز گفت که مانند سال های گذشته، موادغذایی و غیرغذایی برای ده هزار تن، به ۱۳خانۀ امن در شاهراه سالنگ انتقال شده است.

جنرال رجب رییس حفظ و مراقبت سالنگ ها نیز درصحبت هایش گفت که آمادگی های لازم گرفته شده است و هیچ نوع مشکلی در این راستا وجود ندارد.

او افزود: "برخی اوقات که عابرین به هدایات ما توجه نمی کنند، اکثرا با مشکل مواجه می شوند؛ خواهش ما از مسافرین این است که به هدایات گوش بدهند تا در شاهراه سالنگ، در زمستان با کدام مشکل مواجه نشوند."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement