خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آريوبی: سيستم جمع آورى ماليات مخابراتى شفاف نيست

آريوبی: سيستم جمع آورى ماليات مخابراتى شفاف نيست

Oct 03, 2017 - 15:24

کابل (پژواک، ۱۱ ميزان ۹۶): سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی مى گويد که در جريان دو سال گذشته، اضافه از هشت ميليارد افغانی محصول از خدمات مخابراتی جمع آورى شده؛ اما با آنهم سيستم جمع آورى ماليات مخابراتى شفاف نيست.

براساس فيصلۀ شورای وزيران و فرمان رييس جمهور؛ ده درصد محصول خدمات مخابراتی، بالای تمام استفاده کنندگان خدمات مخابراتی وضع گرديده و پرداخت اين محصول، از تاريخ اول ميزان سال گذشته ۱۳۹۴ اجرايی شده است.

پس ازاين فرمان، وزارت مخابرات بدون درنظرداشت پروسۀ تدارکات، اقدام به ايجاد سيستم جمع آورى محصول خدمات مخابراتى کرد که عدم شفافيت پروسه جمع آورى محصول ده در صد خدمات مخابراتى و قرارداد اين سيستم، با انتقادهاى شديد مواجه گرديد.

وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى، درآن وقت گفته بودکه سيستم ايجاد شده، دقيق و شفاف مى باشد.

شهزاد گل آريوبی سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی که  امروز در نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که هنوزهم سيستم شفاف نظارتی به منظور نظارت از جمع آوری ۱۰ درصدماليات مخابراتى وجود ندارد.

وی افزود: "دولت تاکنون بخاطر جمع آوری محصول خدمات مخابراتی، کدام سيستم شفافی را فعال نکرده است که به شکل درست از اخذ محصول مخابراتی نظارت و يا کنترول کند."

موصوف، از رئيس جمهور خواست که اين وزارت را بخاطر فعال کردن يک سيستم شفاف به منظور نظارت از محصول خدمات مخابراتی همکاری کند؛ تا آنان بتوانند به شکل شفاف از اخذ محصول مخابراتی نظارت کنند.

آريوبی، با بيان اينکه طرحی به منظور فعال کردن يک سيستم شفاف آماده شده است، گفت که آنان تلاش می‌کنند که هرچه عاجل اين سيستم را فعال نمايند تا شفافيت بيشتر در اين عرصه به وجود بيايد.

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، عوايد دو سال گذشتۀ محصولات مخابراتی را هشت ميليارد افغانی عنوان کرده، گفت که عوايد به دست آمده از اين بابت، در خزانه دولت واريز می‌گردد.

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، در بخش ديگرى از سخنانش، از چالشهاى امنيتى در برابر سکتور مخابرات يادآورى نموده گفت که  ناامنی يک چالش جدی در برابر شبکه های مخابراتی مى باشد.

وى گفت: "طالبان بر شبکه های مخابراتی اخطار می‌دهند، نه تنها اکثريت آنتن ها زير تهديد است، بلکه از طرف شب قطع می‌شوند."

وی، با ذکراينکه طالبان چند روز قبل چندين آنتن را در ولايت هلمند نيز قطع کردند، گفت که اين موضوع را با مسوولان امنيتی در ميان گذاشته اند و تلاش مى شود که برای حل اين معضل، يک راه حل اساسی پيدا شود.

ازسويى هم نجيب الله عزيزی رئيس تنظيم خدمات مخابراتى وزارت مخابرات( اترا) در اين نشست گفت که  تاکنون بيش از ۲،۸ ميليارد دالر  امريکايى، در سکتور مخابرات سرمايه گذاری شده است.

وی، در ادامۀ صحبت هايش از توزيع ۲۴ ميليون سيمکارت، از سوى  شرکت هاى  مخابراتی  خبرداد و، گفت: "نظر به گزارش اين وزارت، از اين جمله در حال حاضر ١٨ ميليون سيمکارت فعال است، که مشترکين از آن استفاده مى کنند.

 به گفته وی، در حال حاضر بيش از پنج ميليون افراد از انترنت استفاده می‌کنند؛ اما تلاش بر اين است که تا پنج سال آينده، ۵۰ درصد نفوس کشور از انترنت مستفيد شوند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement