خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عفو بين الملل: کشورهاى اروپايى خروج اجباری مهاجرين افغان را متوقف کنند

عفو بين الملل: کشورهاى اروپايى خروج اجباری مهاجرين افغان را متوقف کنند

Oct 05, 2017 - 15:20

کابل (پژواک، ۱۳ ميزان ۹۶):سازمان عفو بين الملل  با  ابراز نگرانى از خروج اجبارى مهاجرين افغان  از  کشورهاى اروپايى مى گويد، با آنکه خطرها در افغانستان  بيشتر شده،کشورهايى اروپايى برگشت اجبارى مهاجرين افغان را افزايش داده است.

سازمان عفو بين الملل در گزارش تازه اش تحت عنوان "برگشت اجباری به خطر: برگشت پناهندگان از اروپا به افغانستان" که امروز منتشرگرديد گفته است که دولت هاى اروپايى در حدود ١٠ هزار مهاجر افغان را به خطرمرگ و شکنجه برمى گردانند.

 در اين گزارش که در نُه ماه تهيه گرديده با شمارى از مهاجرين اخراج شده و مهاجرينی که در حال حاضر در کشورهای اروپايی در معرض خطر اخراج قرار دارند مصاحبه شده است و گفته شده،باوجوديکه افغانستان خطرناکترشده، برگشت مهاجرين از اروپا افزايش يافته است .

سازمان عفو بين الملل مى گويدکه دولت هاى اروپايى اشتباه مى کنندکه مى گويند بخشهاى از افغانستان امن است درحالى که سال ٢٠١٦ مرگبارترين سال براى غيرنظاميان بوده است و سال ٢٠١٧ نيز در همين مسير رو به اختتام است.

در اين گزارش که امروز در نشست خبرى از سوی اين نهاد بين المللی منتشر شد، آمده است که در سال ۲۰۱۵ به تعداد ۳۲۹۰ مهاجر از کشورهای اروپايی اخراج شده است؛ اما در سال ۲۰۱۶ اين تعداد به ۹۴۶۰ رسيده است که حدود سه برابر افزايش را نشان می‌دهد.

در بخش ديگر از گزارش آمده است که برگشت اجباری مهاجرين در حالی افزايش يافته است که به اساس گزارش يوناما در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۱۴۱۸ تن فرد ملکى در افغانستان کشته و زخمی شده است و در سال ٢٠١٧ اين رقم افزايش يافته است.

عمر ورايچ (Omar Waraich)، معاون سازمان عفو بين الملل در جنوب آسيا، از افزايش اخراج مهاجرين نگرانی کرده گفت که اخيراً دولت های اروپايی اخراج مهاجرين افغان را افزايش داده است.

وی، با بيان اينکه هنوز هم افغانستان جای مصوون برای مهاجرين نيست، گفت که سازمان عفو بين الملل، با ساير سازمان های بين المللی و پارلمان اروپا، بخاطر متوقف ساختن اخراج مهاجرين از اروپا صحبت کرده است.

حوريه مصدق محقق سازمان عفو بين الملل در امور افغانستان، گفت: "با خروج اجباری افغان ها و برگشتاندن آنها به کشوری که شکنجه، اختطاف، مرگ و تخطی حقوق بشر بيداد مى کند کشور های اروپايی زندگی مهاجران را با خطر مواجه می‌سازد و بخاطر اخراج بالای شان فشار وارد می کند که اين امر يک نقض واضح قوانين بين المللی می باشد."

وی، از حکومت افغانستان شديداً انتقاد کرده، افزود: "از دولت افغانستان می‌خواهيم که همه چيز را به اساس واقعيت ها انجام بدهد، از کمک با کشورهای اروپايی دست بکشد و اجازه نشست را به طياراتی که مهاجرين را به افغانستان منتقل می‌کند ندهد."

موصوف، با بيان اينکه با اعضای پارلمان دولت های اروپايی نيز در اين خصوص صحبت کرده اند، از دولت های اروپايی خواست که پاليسی شان را در قبال مهاجرين افغان تغيير بدهند، در غير آن واضحاً قوانين  بين الملل  نقض می‌شود.

براى جزييات بيشتر اين گزارش اينجا کليک کنيد

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement