خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور: طالبان مسئله صلح را به همسایه ها واگذاز نکنند

رئیس جمهور: طالبان مسئله صلح را به همسایه ها واگذاز نکنند

Oct 07, 2017 - 20:12

کندهار (پژواک، ١٥ميزان٩٦): محمد اشرف غنی رئیس جمهور خطاب به طالبان گفت که مسئلۀ صلح افغانستان را با کشور های همسایه واگذار ننمایند و اجازه دهند تا مسایل صلح  با همسایه ها به سطح دولت ها بررسی شود.

رئیس جمهور غنی این سخنان را امروز طی نشستی ایراد کرد که به مناسبت تسلیم دهی دو پروند هلیکوپترهای ایچ ٦٠ای بلک هاک  از سوى نیروهای امریکایی به نیروهای هوایی افغان در میدان هوایی کندهار برگزار شده بود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور قبل از ظهر امروز به میدان هوایی کندهار رسید و از سوی مسوولاین نظامی و ملکی این ولایت استقبال شد.

غنی تسلیم دهی این هلیکوپترها یه نیروهای دفاعی ملی افغانستان مهم خواند و گفت که طالبان مسلح باید فکر شکست نیروهای امنیتی افغان را از سر خود بیرون کنند.

وی اضافه کرد که طالبان فکر می کنند که نیروهای افغان را شکست خواهند داد، اما این فکر خام را از سرشان بیرون کنند.

وی گفت: "طالبان مسلح یک انتخاب دارند، صلح نمایند، ما نیز ریختن خون را نمی خواهیم، ما از خود دفاع می کنیم، جنگ بس است، تنها راه، راه سیاسی است."

به گفتۀ وی، طالبان باید صلح بین الافغانی نمایند، آنها نیروهای ملی افغانستان را شکست یا ضعیف کرده نمی توانند.

اشرف غنی تنها راه حل بحران افغانستان را، راه صلح بین افغانی دانست و گفت که طالبان مسلح از راه جنگ داخل کندهار شده نمی توانند، بلکه  آنها فقط و فقط از طریق صلح به کندهار آمده می توانند.

رئیس جمهور در خطاب به طالبان گفت که مسئله صلح را با همسایه ها واگذار نکنند و اجازه دهند که با همسایه ها به سطح دولت ها مسایل بررسی شوند.

جنرال نیکولسن قوماندان نیروهای ماموریت حمایت قاطع آموزشی ناتو در افغانستان نیز در این نشست سخنرانی کرد و گفت که طالبان بعد از اعلام ستراتیژی جدید امریکا در مورد افغانستان و آسیای جنوبی از سوی دونالد ترمپ رئیس جمهور این کشور، ضعیف شدند.

وی جنگ جاری در افغانستان را در برابر تروریزم بسیار مهم خواند.

نیکولسن می گوید، نیروهای افغان ١٥٠٠عملیات را طی سال جاری انجام داده اند، این تعداد رو به بیشتر شدن است، نیروهای افغان از لحاظ تخنیکی بسیار مجهز شدند.

هلیکوپترهای یاشده طی این مراسم به دولت افغانستان تسلیم داده شد.

قرار است که امریکا تا سال ٢٠٢٣میلادی، ١١٩هلیکوپترهای بلیم هاک را به افغانستان تسلیم دهد.

همچنان تا پایان پلان چهارسالۀ امنیتی به شمول١١٩هلیکوپتر بلیک هاک به ١٥٩طياره هاى مختلف از جمله جنگی و ترانسپورتی به افغانستان تسلیم خواهد شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement