خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پکتيا: بخش هایى از شفاخانۀ جديد ٥٠ بسترى زرمت تخريب شده است

پکتيا: بخش هایى از شفاخانۀ جديد ٥٠ بسترى زرمت تخريب شده است

Nov 12, 2017 - 15:46

گرديز(پژواک، ٢١ عقرب ٩٦): شفاخانۀ جديد پنجاه بسترى ولسوالى زرمت پکتيا که مدتى قبل به بهره بردارى سپرده شده است؛ بعضى بخش هاى آن به علت پايين بودن کيفيت کار، تخريب شده است.

اين شفاخانه، به هزينۀ ٢٠٣ميليون افغانى اعمار و در جنورى سال جارى ميلادى، از سوى زلمى ويسا والى پيشين به بهره بردارى سپرده شد، که اکنون ديوارهاى ساختمان، کاشى، ذخيرۀ آب، رنگ و بعضى بخش هاى ديگر آن تخريب شده است.

باشندگان اين ولسوالى، از کيفيت نادرست و کار غير معيارى اين شفاخانه ابراز تاسف مى کنند و از مقامات مى خواهند که شرکت را جريمه و بخش هاى تخريب شده را دوباره توسط آن اعمار نمايد.

شيرالله مراد يکى از باشندگان زرمت، بر امور ساختمانى اين مرکز شديداً انتقاد نموده گفت که از سال ها بدينسو، يک پروژۀ مهم در اين ولسوالى تطبيق شد؛ اما کيفيت خراب آن بقاى پروژه را با تهديد مواجه کرده است.

مراد، از مسوولان ولايتى خواست که کيفيت نادرست پروژه را با جديت بررسى و در مورد آن اجراآت لازم انجام دهند.

او گفت: "اين يک کار با ارزش در اين ولسوالى ناامن بود، باعث سهولت مردم و از بين رفتن فاصله بين مردم و دولت مى شد؛ اما از اينکه با کيفيت پايين ساخته شد، به هيچ صورت قابل قبول نيست، اگر هيچ اعمار نمى شد، خوبتر بود؛ چرا که امکان دارد يکى - دو ماه ديگر دوباره از بين برود."

عبدالله، يکى از باشندگان مرکز اين ولسوالى، کارهاى ساختمانى را ناکام خوانده و گفت که در ساخت آن، بلوک هاى خالى کار شده و فقط به زيبايى ظاهرى آن توجه شده است.

او گفت: "ساختمان را از بلوک ها ساخته بود، بلوک ها نيز خالى بود، فقط رنگ و روغن ظاهر داده و در چشم مردم خاک زده اند؛ اين قدر مصرف بلند هدر ميشود، اگر مقامات واقعاً مى خواهند، مسوول شرکت را محکم بگيرند و موضوع را با جديت پيگيرى نمايد."

شمارى از باشندگان اين منطقه نيز نظريات مشابه داشته اند.

داکتر ولايت خان احمدزى رييس جديد صحت عامۀ پکتيا، به پژواک گفت که از شفاخانه از نزديک ديدار نموده و ليست جاهاى خراب شده، از سوى هيئتى که به رهبرى عبدالولى سهى معاون ولايت به اين ولسوالى رفته بود، به شرکت سپرده شده تا آن را دوباره اعمار نمايد.

بهايى جان يار رييس سکتور خصوصى تاييد کرد که امور ساختمانى شفاخانه مشکل دارد؛ اما مشکلات ياد شده جدى نيست و در مورد بازسازى آن به شرکت هدايت داده شده است.

او گفت:"واقعا که بعضى مشکلات داشت، آب تشناب هاى آن بيرون مى رفت، کاشى هاى آن درز کرده بود، از ذخيره هاى زمينى، آب بيرون مى شد، تسليمى ابتدايى شفاخانه صورت گرفته و تسليمى نهايى آن نشده است، جاهاى خراب دوباره ترميم خواهد شد."

حاجى نورمنگل مسوول شرکت ساختمانى شفاخانۀ ملکى پنجاه بستر زرمت، خرابى بعضى بخش هاى شفاخانه را يک مشکل تخنيکى و کوچک خواند و گفت که کارهاى بازسازى آن را آغاز نموده است.

منگل در پاسخ به يک پرسش پژواک، مبنى بر کيفيت کار و خراب شدن ساختمان و محلات يادشده گفت: "کمى مشکل تخنيکى بود، امکان دارد که از کارمندان کدام اشتباه صورت گرفته باشد؛ اين مشکل را حل کرديم و بالاى حل آن کار مى کنيم."

زرمت، از بزرگترين و پُرنفوس ترين ولسوالى هاى پکتيا است که وضعيت خوب امنيتى ندارد و اين کار، باعث شده که کارهاى کم انکشافى در آن صورت گيرد.

قابل ذکر است که اکنون در اين ولسوالى، کار يک مسجد جامع بزرگ به هزينۀ ده ها ميليون افغانى از سوى وزارت حج و اوقاف نيز جريان دارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement