خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اکثر داکتران، به مریضان انتی بیوتیک بدون نیاز می دهند"

"اکثر داکتران، به مریضان انتی بیوتیک بدون نیاز می دهند"

Nov 13, 2017 - 18:39

کابل (پژواک،٢٢عقرب٩٦): مقامات صحت عامۀ افغانستان می گویند که اکثر داکتران، درحالی به مریضان مقدار زیادى انتی بیوتیک بدون نیاز میدهند، که این کار باعث ایجاد مشکلات صحی می شود.

مقامات، این مطلب را امروز در کابل در نشستی بیان کردند که به مناسبت افتتاح هفتۀ بین المللی آگاهی عامه در مورد دواى ضد مکروب برگزار شده بود.

داکتر عاشقان سعادتی رئیس خدمات تشخیصیۀ وزارت صحت عامه، در این نشست گفت که مشکل دادن دوای نادرست و غیرمعقول در اکثر مراکز صحی دولتی و خصوصی کشور، موجود است.

به گفتۀ وی، این درحالی است که این کار، نتايج نامطلوب  را به بار خواهد آورد.

به گفتۀ وی، وزارت صحت عامه سطح آگاهی مردم راجع به دواى ضد مکروب را از طریق برگزاری نشست های هفتۀ بین المللی آگاهی عامه، رسانه ها و کارهای دیگر تبلیغاتی افزايش خواهند داد.

وی همچنان گفت که کارمندان وزارت صحت عامه، به مراکز صحی خواهند رفت و در این مورد، به داکتران نیز توصیه های لازم خواهند نمود.

داکتر نجیب الله ساپی نمایندۀ سازمان صحی بین المللی در افغانستان گفت که تجویز دواى ضد مکروب بیش از نیاز به مریضان، سبب می شود که دفعۀ بعد، این نوع دوا بالای شان تاثیر نکند و درمان آن سخت و حتی نا ممکن می شود.

وی همچنان افزود که درمان چنین افراد به زمان بیشتر و مصرف بالا نیاز دارد.

موصوف، از مردم خواست که دوا را بدون نسخۀ داکتر مصرف نکنند.

وی از داکتران نیز خواست که در تداوى مریض، بسیار محتاط باشند و در عین زمان، از دادن چند نوع دواى ضد مکروب خود داری کنند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement