خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"جابجاشدن خانواده های متضرر از جنگ در شهر شبرغان نگران کننده است"

اجتماع

آرشيف

"جابجاشدن خانواده های متضرر از جنگ در شهر شبرغان نگران کننده است"

Nov 13, 2017 - 16:14

شبرغان (پژواک،٢٢عقرب ٩٦): شماری از فعالین جامعه مدنی مدعی اند که تمرکز خانواده های بیجا شده و متضرر از جنگ در اطراف شهر شبرغان، برای باشندگان این شهر مشکلاتى را به باور آورده است.

آنها میگویند که شماری از خانواده هایی که به بهانه نا امنی از قرای دشت لیلی و ولسوالی های درزاب و قوش تپه به اطراف شهر شبرغان جاگزین شده اند، با خود سلاح دارند و مبادا که این افراد برای ورود مخالفین دولت به مرکز این ولایت زمینه سازی نمایند و خاطره سقوط ولایت کندز، در ولایت جوزجان تکرار شود.

شاداب یکتن از فعالین جامعه مدنی گفت: "طوری که خانواده های بیجا شده و متضرر از جنگ را از نزدیک دیده و مشاهده نمودیم، تعداد زیادی از آنها با خود سلاح و مهمات حمل میکنند و ما از روزی هراس داریم که این مردم، به شکل پنهانی طالبان را به شهر شبرغان راه دهند و خاطره تلخ قضیه سقوط ولایت کندز، یکبار دیگر تکرار شود."

وی افزود افرادی که به نام متضررین جنگ، در نواحی مختلف شهر شبرغان اکنون جابجا گردیده اند، به شکل یک دایره، شهر شبرغان را در محاصره خود دارند.

قادرفولاد یک تن از فعالین دیگر جامعه مدنی گفت: "ما این خانواده ها را از نزدیک دیده ایم, آنها خیلی مشکوک به نظر میرسند، نهادهای امنیتی خاصتا منسوبین نیروهای کشفی، باید به مناطقی که این خانواده ها جابجا گردیده اند سر بزنند و آنها را تلاشی کنند."

فولاد افزود که در غیر آن، هیچ چیزی به دور از امکان نیست, هر چیزی میتواند اتفاق بیفتد.

این مرد با ابراز نگرانی گفت: "مبادا که مسوولین امور امنیتی دیر بجنبند و یک واقعه ناگوار اتفاق بیفتد که آن گاه مهار ساختن آن مقدور نباشد."

ازسويی هم مولوی لطف الله عزیزی والی جوزجان گفت که در رابطه به این مشکل، اطلاعاتی به  اداره محلی نیز مواصلت کرده؛ اما تا به حال یک موردی که بتواند این اصل را تقویت کند، در بین این خانواده ها مشاهده نشده است.

عزیزی افزود: "ما به مسوولین ارگان های کشفی امنیتی وظیفه داده ایم تا با این خانواده ها از نزدیک ببینند و وضعیت را طور دقیق بررسی نمایند. ما متوجه اوضاع هستیم؛ اگر کدام فرد مشکوکی دراطراف شهر شبرغان دیده شود، به پنجه قانون سپرده خواهد شد."

مل پاسوال فقیرمحمد جوزجانی  قوماندان امنیه ولایت جوزجان گفت که  برخی خانواده ها زمانی از ولسوالی های درزاب, قوش تپه و قرای دشت لیلی به اطراف شهر شبرغان آمدند که گروه داعش و طالبان، در دو ولسوالی ذکر شده با هم درگیرجنگ شدند .

وی افزود: "ما با برخی از این خانواده ها دیدارهايی داشتیم و از آنها تعهد گرفته ایم که نباید با خود سلاح و مهمات را حمل کنند."

جوزجانی علاوه کردکه تعداد زیادی از خانواده های بیجا شده گفته اند که سلاح و مهمات ندارند و اگر فردی را در بین شان مشاهده کنند که با خود سلاح حمل میکند، به ارگان های امنیتی راپور میدهند.

قوماندان امنیه گفت: "ما اوضاع را زیر کنترول داریم و وقتا فوقتا با این خانواده ها دیدارداریم و تلاش داریم تا مشکلی در شهر شبرغان بروز نکند."

نسبت جنگ گروه داعش و طالبان در ولسوالی قوش تپه, درزاب و قرای دشت لیلی؛ حداقل چهار هزار خانواده مجبور به ترک منازل شان شده, اکنون در اطراف شهر شبرغان زیست دارند که قسمت اعظم آنها در مسیر شاهراه شبرغان – سرپل تجمع نموده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement