خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سازمان ملل متحد، بر ادامه کمک ها با بيجاشدگان تاکيد کرد

سازمان ملل متحد، بر ادامه کمک ها با بيجاشدگان تاکيد کرد

Nov 15, 2017 - 16:20

کابل (پژواک،٢٤ عقرب ٩٦): وزير مهاجرين افغانستان، از بيجا شدن ٤٠٠ هزار تن در سال روان خبر داده، خواستار هفت ميليون دالر کمک براى بيجا شدگان داخلى شد و سازمان ملل متحد، به ادامه کمک ها در اين بخش تاکيد کرد.

سيد حسین عالمى بلخى وزير امور مهاجرين و عودت کنندگان، امروز در مراسم گشایش سومين سيمينار علمى مهاجرت، تحت عنوان «فرصت ها و چالش­ها» در کابل گفت که ناامنى­ها، فقر، بيکارى و مشکلات ديگر، از عوامل اساسى مهاجرت ها و بيجاشدگى ها در افغانستان مى باشد.

وى افزود که چهار دهه جنگ در کشور، از اسباب اساسى ٤٠ درصد بيکارى مى باشد.

موصوف گفت که بيش از ٥،٦ ميليون افغان در اروپا، امريکا، استراليا و کشورهاى آسيايى زندگى مهاجرت دارند.

به گفته او در امريکا بيش از ٥٠٠ هزار، در اروپا بيش از ٤٧٠ هزار، در ايران بيش از ٢،١ ميليون تن به شمول يک ميليون تن فاقد مدرک مهاجرت، در پاکستان ١،٩ ميليون تن به شمول ٧٠٠ هزار تن فاقد مدرک مهاجرت و در کشورهاى آسيايى و عربى نيز شمار زيادى مهاجر افغان زندگى مى کنند.

موصوف گفت که اخيرا ٧٠٠ هزار مهاجر افغان در ايران، بيش از ٣٧٠ هزار مهاجر افغان در پاکستان راجستر شده اند و مشکل ويزۀ مهاجرين افغان درکشورهاى عربى نيز حل گرديده است.

به گفته وى؛ از سال ٢٠٠٢ ميلادى تا سال روان، افغانستان با شمارى از کشورها به منظور رسيدگى به مشکلات مهاجرين، تفاهنمامه هاى دوجانبه و سه جانبه را امضا نموده که روند عودت داوطلبانه مهاجران را منظم کرده است.

او گفت که از سال ٢٠٠٣ تا ٢٠٠٨ ميلادى، نزديک به سه هزار تن و از سال ٢٠٠٩ تا سال ٢٠١٧ ميلادى نزديک به ٧٥٠٠ مهاجر قبول نشده از کشورهاى اروپايى، به صورت اجبارى اخراج شده اند.  

همچنان بلخى افزود که در حدود سه سال گذشته، دو ميليون مهاجر افغان به شکل داوطلبانه به کشور عودت نموده اند.

به گفته او از اين ميان، ٤٠٠ هزار تن در سال روان به کشور شان برگشته اند.

به بر بنياد معلومات؛ در افغانستان بيش از چهارصد هزار تن به دليل جنگ، مشکلات اقتصادى و غيره از مناطق اصلى شان بيجا شده بودند؛ اما نزديک به صد هزار تن آنها دوباره به محلات شان برگشته اند.

او گفت براى کمک با بيجا شده ها، به هفت ميليون دالر امريکايى نياز است و آن وزارت، در تلاش پيدا کردن اين پول مى باشد.

وزير امور مهاجرين از جامعه جهانى به خصوص سازمان ملل متحد خواستار کمک در اين راستا شد و از کشورهاى ميزبان خواست که مهاجرين افغان را حمايت و از اخراج اجبارى آنها خوددارى کنند.

تادامچى ياماماتو رييس سازمان معاونت ملل متحد درافغانستان (يوناما)، درنشست امروز گفت که درسراسر دنيا بيجا شده ها يک چالش است؛ اما اين مشکل در کشورهاى در حال جنگ چون افغانستان بيشتر است.

وى افزود که در چهاردهه جنگ در افغانستان، از هر چهار افغان يک تن از محل اصلى زندگى شان بيجا شده و بايد کمک به اين افراد که با انواع مختلف خطرات مواجه اند، در اولويت قرار داده شود.

او گفت که سازمان ملل متحد، در اين راستا به کمک هاى خود با افغانستان ادامه مى دهد.

او نيز از ادامه جنگ در اين افغانستان اظهار نگرانى کرد و گفت که جنگ هاى پيهم در افغانستان، سبب بيجا شدن تعداد زيادى افغان ها در داخل و حتى مهاجرت آنها به خارج از کشور گرديده است.

به باوروى، يگانه راه حل اين مشکل، رسيدن به يک صلح پايدار است. او گفت که يوناما پروسه صلح به رهبرى افغان ها را حمايت مى کند و دراين عرصه از هيچ نوع همکارى دريغ نخواهد کرد.

همچنان فتيحه عبدالله رييس کميشنرى عالى ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان نيز در نشست امروز صحبت کرد و گفت که اين کميشنرى نيز در اين راستا به کمک هاى خود با افغانستان ادامه مى دهد.

محمد محقق معاون دوم رياست اجرايى حکومت افغانستان، در اين نشست گفت که افزايش ناامنى ها، فقر، فساد ادارى، نبود کار و نبود هماهنگى در حکومت، سبب تداوم مهاجرت ها مى باشد.

همچنان به گفته او سپردن قراردادهاى بزرگ به چند شرکت مشخص، سپرده نشدن کار به اهل کار، «خويشخورى» و حضور گروه داعش در برخی مناطق کشور، از عوامل ديگر مهاجرت ها مى باشد.

او در مورد قراردادها جزييات بيشتر نداد.

موصوف گفت که براى رفع اين مشکلات، نياز است که کار جدى شود.

دراين سيمينار يک روزه که مقام هاى حکومت، نماينده هاى ملل متحد و کارمندان وزارت امور مهاجرين اشتراک داشتند، روى مشکلات و دريافت راه هاى حل براى معضل مهاجرت و بيجا شده ها بحث مى شود. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement