خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: داعش در سایۀ طالبان فعالیت می‌کند

عبدالله: داعش در سایۀ طالبان فعالیت می‌کند

Nov 15, 2017 - 14:34

واشنگتن (پژواک، ٢٤ عقرب٩٦): رییس اجراییه ميگويد که طالبان به عنوان یک جریان تروریستی، زمینۀ حضور و رشد سایر جریان‌های تروریستی را فراهم ساخته‌اند و داعش، در سایه طالبان فعالیت می‌کند.

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور، روز سه شنبه (۲۳ عقرب ۱۳۹۶) در مقر مرکز مطالعات استراتیژیک و بین‌المللی واشنگتن (CSIS) با حضور شمار زیادی از دانشمندان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان صحبت کرد.

موصوف در سخنانش از قربانی‌ها و کمک‌های مردم و دولت امریکا با افغانستان سپاس‌گزاری نمود و از رییس‌جمهور ترامپ به خاطر اعلان استراتیژی جدید کشورش درباره افغانستان و جنوب آسیا قدردانی کرد.

عبدالله گفت که استراتیژی جدید با وجود این‌که کمی با تأخیر اعلان گردید، ولی طرح کامل و جامع است.

وى در صحبت‌های خویش علاوه نمود که حضور ایالات متحده در افغانستان زند‌گی ملییون‌ها انسان را تغییر داد و با درهم شکستن لانه‌های تروریستان، فرصت‌های مناسبی را برای ملت و مردم افغانستان فراهم کرد.

موصوف علاوه کرد که اگر ایالات متحده در برابر تروریست‌ها در پی حادثۀ تروریستی ۱۱ سپتمبر عکس‌العمل نشان نمی‌داد؛ القاعده قدرت بیشتر می‌گرفت و امروز وضعیت جهان طور دیگر می‌بود.

به گفته وى، مبارزه ۱۶ سال اخیر نشان داد که مردم و حکومت افغانستان باهم و در کنارهم هستند و با تحمل قربانی علیه تهدیدها و چالش‌ها، برای تحقق و پاسداری ارزش‌های مشترک مبارزه می‌کنند.

عبدالله با اشاره به کمک‌های ایالات متحده در عرصۀ تعلیم و تربیه و چاپ کتاب‌های درسی برای دانش‌آموزان گفت که این سرمایه‌گذاری برای بشریت و صلح و ثبات در افغانستان است.

رییس اجراییه خاطر نشان ساخت که به رغم دشواری‌ها و مشکلات، حکومت وحدت ملی به اصلاحات و بهبود وضعیت و مبارزه با فساد متعهد است.

رییس اجراییه همچنان تاکید کرد که قید نشدن زمان در استراتيژی تازۀ امریکا، بر بهبود وضعیت و جلب اعتماد مردم برای سرمایه‌گذاری و مبارزه با تروریزم تأثیر مثبت گذاشته، و از نمونه‌های مثبت به سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش حکومتی و خصوصی نام برد.

موصوف درباره ضرورت نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفت که اکنون در مقایسه با حضور بیشتر از صد هزار نیروی بین‌المللی، تعداد اندکی از نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند. دلیل این کاهش، توانمندی و افزایش شمار نیروهای مسلح افغانستان است.

وى گفت: "نیروهای بین‌المللی، نیروهای ما را در مبارزه با تروریزم، تعلیم و تربیه قوای افغانستان و افزایش توانایی در مبارزه با تروریزم کمک می‌کند".

رییس اجراییه کشور گفت که اکثریت مردم افغانستان، خواهان تأمین صلح و امنیت هستند. تروریست‌ها و دشمنان کشور، می‌توانند روند دست یافتن به صلح و ترقی را به تأخیر اندازند؛ ولی نمی‌توانند مانع دست یافتن به صلح و امنیت و توسعه شوند.

سپس، رییس اجراییه کشور به پرسش‌های اشتراک‌کنند‌گان پاسخ ارایه کرد. دوکتور عبدالله عبدالله در پیوند به نقش زنان در شرایط کنونی گفت که دستاوردهای اخیر، ثمرۀ کار مشترک زنان و مردان کشورمان می‌باشد.

رییس اجراییه کشور ضمن برشمردن تغییرات گفت که مهمترین تحول این است که حالا ذهنیت عمومی در مورد زنان در مقایسه به گذشته تغییر کرده است.

عبدالله در پاسخ به پرسشی دربارۀ مذاکرات صلح گفت که آغوش حکومت و نظام برای مذاکرات صلح باز است.

وی افزود با تأمین صلح، تنها اگر منابع طبیعی افغانستان را در نظر بگیرید و برنامه‌های کلان منطقه‌ای را؛ می‌توانید تصور نمایید که وضعیت چگونه به نفع کشور و منطقه تغییر خواهد کرد.

رییس اجراییه ابراز داشت: "طالبان به عنوان یک جریان تروریستی، زمینۀ حضور و رشد سایر جریان‌های تروریستی را فراهم ساخته‌اند. داعش در سایه طالبان فعالیت می‌کند.

عبدالله گفت: "برخورد ما با تحریک طالبان پاکستان یکسان است. ما علیه تمام تروریست‌ها می‌جنگیم و تروریست خوب و بد برای ما وجود ندارد."

به گفته وی، صلح ممکن و عملی است و نمونه‌های این حرکت، حضور حکمتیار در کابل و آغاز فعالیت‌های سیاسی اوست.

عبدالله در پیوند به مناسبات منطقه‌یی افغانستان گفت که روابط افغانستان با کشورهای منطقه خوب است. با تمام کشورهای منطقه روابط تجارتی داریم؛ اما واردات ما بیشتر است و در تلاش هستیم صادرات نیز افزایش یابد.

رییس اجراییه کشور افزود: "در تلاش هستیم افغانستان به اروپا وصل گردد. اکنون افغانستان تنها به بندرکراچی متکی نیست. راه چابهار نیز به روی تجارت بازشده است."

وى خاطر نشان ساخت که نسل امروز افغانستان، با درک وضعیت در تلاش تغییر مثبت و ایجاد زمینۀ زندگی آبرومند و ترقی و رفاه در کشور هستند.

عبدالله در پاسخ سوالی مربوط به بودن امریکا در افغانستان گفت:"مردمان دو کشور برای نجات افغانستان از چنگ تروریزم قربانی‌های بی‌شماری داده‌اند و ما نیازمندیم نتایج مثبت قربانی‌ها را حفظ نماییم. دشمن مشترک داریم. باید علیه این دشمن مشترک به مبارزۀ خود ادامه دهیم."

وی افزود حضور ایالات متحده امریکا در زندگی مردم ما تغییرات گسترده‌یی آورده است و باید این را حفظ نماییم. اگر با تروریست‌ها در افغانستان جنگ نکنید، اینجا می‌ آیند و با شما می‌جنگند.

رییس اجراییه کشور علاوه کرد که زمینه‌های خودکفایی در افغانستان وجود دارد و ما برای تحقق این هدف کار می‌کنیم. در تلاش هستیم در زمینه استخراج معادن افغانستان، با همکاران بین‌المللی از جمله ایالات متحده امریکا کار نماییم.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement