خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اعلامیه‌ مطبوعاتی در پیوند به نظر سنجی بنیاد آسیا

اعلامیه‌ مطبوعاتی در پیوند به نظر سنجی بنیاد آسیا

Nov 16, 2017 - 11:24

24 عقرب 1396 – 15 نوامبر 2017

شبکه‌ ‌اصلاح و تغییر، کابل:

 بنیاد آسیا (Asia foundation) گزارش سیزده‌همین نظرسنجی سالانه‌ی خود را روز سه‌شنبه، ۲۳ عقرب 1396 در مورد وضعیت افغانستان نشر کرد. بر اساس این نظر سنجی پنج هزار مرد و پنج هزار زن در 34 ولایت کشور به آن پاسخ داده اند. که در این میان 68 درصد پاسخ دهندگان به وضعیت کشور بدبین هستند. این رقم  بالا نشان می‌دهد که متاسفانه حکومت در مسیر درست در حرکت نمی‌باشد.

آنچه از این نظر سنجی بر می‌آید، در کنار صدها چالش و وضعیت نابسامان دیگر؛ نا امنی بیشتر شده است، آمار بیکاری و فقر افزایش یافته است،  مصؤنیت فردی وجود ندارد،  فساد اداری و مالی در حال گسترش است و  رقم بالای از پاسخ‌دهندگان در صورت فراهم بودن فرصت، افغانستان را به دلایل نا امنی، بیکاری و حکومتداری ضعیف ترک خواهند کرد.

اما آنچه شرم آور است، این است که حکومت وحدت ملی با آگاهی کاذب از رشد 3 درصدی امید مردم نسبت به دولت نوید می‌دهند. در حالی که اگر صحت این نظرسنجی را معیار قرار دهیم، رشد سه درصدی خوشبینی مردم نسبت به سال قبل می‌تواند عوامل گوناگونی داشته باشد که ربطی به خدمات حکومت ندارد.

با توجه به گزارش این نظرسنجی و وضعیت اضطراری کشور از جمله تشکیل حکومت غیر قانونی و نا مشروع، قوه مقننه غیر قانونی، نهادهای عدلی و قضایی متهم به فساد، ادامه کار‌‌ کابینه‌ و شماری دیگر از کرسی‌های مهم حکومتی با سرپرستی، عدم حاکمیت دولت بر بسیاری از ولسوالی ها، ضعف اقتصادی، افزایش تلفات عساکر نهادهای امنیتی، سرنوشت نا معلوم انتخابات، آینده مبهم صلح، تدوام جنگ و افزایش جنگ های نیابتی و اعتراض‌های بزرگ سیاسی- مدنی؛ حکومت بجای پرکردن خلأهای موجود، امیدواری‌های کاذب را انعکاس داده و باعث فریب اذهان عمومی می‌شوند.

رهبری شبکه  اصلاح و تغییر به این باور است که ریشه تمامی این نابسامانی و شرایط نا مطلوب؛ ارگ و شریک‌های سیاسی غنی و عبدالله است. شبکه هشدار می‌دهد که اگر به این نوع حکومت‌‌داری نا مطلوب، شکست خورده و بی نتیجه پایان داده نشود، حکومت وحدت ملی محکوم تاریخ شده و مردم خود دست‌ به‌کار خواهند شد.

پس؛ قبل از این که وضعیت بدتر ازین به وخامت گراید، باید به تک روی و تمامیت خواهی حکومت خاتمه داده شده و با توصل به آرای مردم، زمینه حکومت بدیل، قانونی، مشروع و شایسته مردم افغانستان فراهم شود.

با احترام

دفتر سخنگویی شبکه اصلاح و تغییر

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement