Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتر عبدالله: ایدلوژی طالبان و داعش یکی و مشابه با هم است

داکتر عبدالله: ایدلوژی طالبان و داعش یکی و مشابه با هم است

Nov 16, 2017 - 10:18

واشنگتن (پژواک، ٢٥ عقرب ٩٦): داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرائيه حکومت افغانستان ميگويد که ایدلوژی طالبان و داعش یکی و مشابه با هم است، میتود هر دو جريان دهشت‌ افگنی و ترور است.

موصوف اين اظهارات را روز گذشته در جريان سفر به ايالات متحده امريکا در دوران بازديد از دفتر صداى امريکا و در گفتگو با خبرنگاران ابراز داشت.

رییس اجرائیه کشور در صحبت‌‌های از اعلام استراتیژی جدید که بعد از مشوره و رأی‌زني میان مقامات دو کشور و با کمی تأخیر اعلان گردید، استقبال کرد.

موصوف گفت، اعلان استراتیژی جدید از نگاه روانی تاثیر مثبت داشت و زمینه همکاری‌ و همآهنگی بیش‌تر را میان نیروهای افغانستان و نیروهای بین‌المللی فراهم ساخته تا با جدیت و قاطعیت بیش‌تر با دهشت‌افگنی مبارزه نمایند.

رییس اجرائیه همچنان تاکید نمود که پیام استراتیژی جدید برای منطقه و حامیان تروریست‌ها نیز روشن و واضح است.

داکتر عبدالله عبدالله  تاکید نمود که حضور جامعه جهانی در افغانستان تأثیرات مثتبی بر جای گذاشته و در افغانستان شاهد تغییرات جدی هستند.

وى در پاسخ به پرسشی، در مورد روابط افغانستان و پاکستان گفت،  مشکلاتی در روابط دو کشور وجود دارد. واقعیت تلخ این است که تروریست‌ها در پاکستان پناه ‌گاه ‌دارند و حمایت می‌شوند.

موصوف افزود: "طالبان و داعش در مناطق نا امن فعالیت می‌ کنند. این نا امنی‌ها توسط طالبان فراهم گردیده است. در عین زمان راه حل و بیرون رفت از مشکل نیز وجود دارد. در افغانستان طالبان خوب و بدی وجود ندارد و ما علیه تمام این‌ جریان‌ها جنگیده ‌ایم و می ‌جنگیم."

رییس اجرائیه گفت، تحریک طالبان پاکستان در افغانستان ایجاد نشده است، بلکه در جای و مکان دیگری شکل ‌گرفت و به مرور زمان به یک جریان علیه حکومت تغییر چهره داد.

وی افزود، صلح و ترقی در دو کشور و در منطقه به مبارزه مشترک علیه تهدیدهای مشترک نهفته است.

دوکتور عبدالله عبدالله در مورد روابط میان هند و افغانستان گفت،  هندوستان یکی از دوستان و همکاران افغانستان است. در ۱۶ سال گذشته بیش از دو ملیارد دالر در عرصه‌های آموزش و پرورش، صحت عامه، زیرساخت‌ها و ديگر  کمک و سرمایه‌گذاری کرده است.

رییس اجرائیه درباره صلح در افغانستان گفت،  اختلافی میان حکومت و مردم در برقراری صلح عادلانه و پایدار وجود ندارد.

وى افزود:  "من و رییس جمهور غنی مشترکاً از صلح حمایت کرده ‌ایم. در سطح حکومت مانعی بر سر راه تامین صلح وجود ندارد و نمونه‌ این اراده را می ‌توان در صلح حکومت با آقای حکمتیار ملاحظه نمود."
دوکتور عبدالله عبدالله در پاسخ به پرسشی در مورد تفاوت و همگونی طالبان و داعش گفت،  ایدلوژی هر دو جریان یکی و مشابه با هم است. میتود هر دو جریان دهشت ‌افگنی و ترور است.

موصوف افزود، داعش شیوه‌های خشن‌تر خشونت را به ‌کار می ‌برد. از برداشت‌های انحرافی دین و مذهب استفاده می ‌کنند. گاهی علیه یکدیگر نیز می ‌جنگند. داعش در مناطق محدود کشور حضور دارد در حالی ‌که طالبان در مناطق بیشتر حضور دارند و خارجی‌ها در صفوف داعش بیش‌تر است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement