خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رییس جمهور: پیام صلح بزرگان زابل به تمام افغانستان رسانیده شود

رییس جمهور: پیام صلح بزرگان زابل به تمام افغانستان رسانیده شود

Nov 18, 2017 - 16:57

کابل (پژواک، ۲۷ عقرب ۹۶): محمداشرف غنی، تلاش های مردم ولايت زابل در بیرون راندن مخالفین مسلح از ولسوالی خاک افغان و تامین صلح دراين ولسوالى را بی نظیر خوانده، افزود که پیام صلح‌ آنها به تمام کشور رسانیده خواهد شد.

در خبرنامه ارگ که امروز به آژانس خبری پژواک مواصلت نموده، آمده است که رییس جمهور محمداشرف غنی، امروز صبح با شماری از بزرگان و نمایندگان ولایت زابل در کابل دیدار نمود.

منبع افزوده است که رئیس جمهور پس از شنیدن پیشنهادات آنها، تلاش های بزرگان این ولایت در بیرون راندن مخالفین از ولسوالی خاک افغان و تامین صلح درآن ولایت را، ستود.

غنی گفت: "ما می‌خواهیم که پیام و اقدام صلح بزرگان زابل، به تمام افغانستان برسد و برای آنان واضح گردد، کاری را که مردم و بزرگان انجام داده می توانند، موثر و عملی است."

وی افزود که این پیام صلح‌ و تلاش های شما، به تمام افغانستان رسانیده خواهد شد.

رئیس جمهور کشور، ضمن تاکید بر وحدت کشور گفت که صلح را به صدای مردم و پیام اساسی آن مبدل می سازد.

او افزود: "با پاکستان باید به صلح برسیم و برای آن، اقدامات کافی و لازم انجام داده ایم، ما بربادی پاکستان را نمی‌خواهیم، مگر برای دیگران هم اجازه نمیدهیم که با ما برخورد نادرست کنند."

موصوف گفت که افغانستان باید به رفاه برسد، در گذشته پاکستان با مسدود نمودن راه های تورخم و سپین بولدک بالای افغانستان فشار می آوردند؛ اما اکنون مسدود کردن این راه ها بالای افغانستان تاثیر ندارد.

رئیس جمهور غنی گفت که مطابق به حکم قانون اساسی، افغان ها را کسی از افغانیت خارج ساخته نمی‌تواند و نه هم حق افغانیت شان را گرفته می‌تواند؛ برای آن، یک صدا و یک اراده نیاز است.

وی افزود: "کاریزهای زابل به صورت اساسی مورد بررسی قرار گرفته است، در سال آینده برای مردم زابل سهمیۀخاص حج داده خواهد شد و در زمینه زندگی کوچی ها و حفاظت چراگاه های شان، توجه صورت خواهد گرفت."

غنی گفت که به اساس خواست شما، حکم تغییرات در ادارۀ محلی امضا شده است و انرژی برق از غزنی به زابل درحال تمدیدشدن مى باشد.

رئیس جمهور درادامه صحبت هايش گفت که قلعۀ میرویس نیکه، باید به موزیم ملی تبدیل شود.

موصوف به ادارۀ عمومی مستقل ارگان های محل، هدایت داد تا در مورد فراهم‌ سازی فرصت های کاری در برنامۀ میثاق شهروندی برای جوانان ولایت زابل، با مسوولین صحبت نماید و ولسوالانی در این ولایت تعیین شوند که خواسته ها و زبان مردم را درک کنند و با آنان مشترکاً کار کرده بتوانند.

او ضمن تاکید اصلاحات در معارف کشور گفت که از این به بعد، وزارت معارف صلاحیت تغییر و تبدیل معلمین و رؤسای معارف را ندارد وبخاطر تامین شفافیت واستخدام افراد مستحق، این روند از طریق کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی صورت می‌گیرد.

دراين دیدار، حاجی ملاخیل رئیس جرگه، با اشاره به بیرون ‌راندن داعش و گروه های مسلح مخالف دولت از ولسوالی خاک افغان، گفت که می‌خواهند این روند را به تمام زابل و افغانستان گسترش دهند.

وی افزود: "زابلی‌ها در این عرصه متعهد هستند و اگر از آنها حمایت صورت گیرد، تلاش های صلح رابه تمام زابل و افغانستان گسترش خواهند داد."

موصوف خاطر نشان کرد که در اثر تلاش های بزرگان ولایت زابل، در ولسوالی خاک افغان مشکلات ناامنی رفع گردیده است و برای مردم، زمینه خدمات صحی فراهم شده است.

ملاخیل خطاب به رئیس جمهور گفت: "ما درک کرده ایم که برای شما مشکلات زیادی به شمول فساد اداری، نا امنی و مداخله همسایه ها به میراث مانده است؛ اما شما با تلاش ها و مدیریت، بالای این مشکلات به خوبی فایق آمدید و اقدامات و دستاوردهای تان قابل ستایش است."

عبدالولی رئیس اقوام ولایت زابل، ضمن حمایت از کارکرد هاى حکومت گفت: "تمام بزرگان مرکز و ولسوالی های زابل، بادستاوردهای عملی صلح، نزد شما آمده اند و آنانی که مصروف نشست های دیگر اند، هیچگونه تاثیر، منفعت و نتیجه ای نخواهد داشت."

موصوف همچنان مشکلات ولایت زابل در عرصه های مختلف از جمله معارف، کاریابی جوانان، برق، کوچیها و چراگاه ها برای آنان و سهم حجاج را، با رئیس جمهور شریک نموده، خواهان حل آن گردیدند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement